26 та 27 лютого в Центрі «Арт Братислава» пройде прем’єра вистав Dynamic в постановці Ярослава Кайнара та Beetween Us («Між нами»), хореографа Чеві Мюрадай (Іспанія) від Театру Totem Dance. Про вистави (і про театр) розповідає хореограф, куратор і засновник театру Кристина Шишкарьова.
Розкажіть про себе: про ваші стосунки з танцем, як ви стали хореографом?
— Мене звати Кристина Шишкарьова, я хореограф, викладач, куратор, продюсер, а також художній керівник Театру Танцю Тотем. Мій батько був танцівником Національної опери України і я виросла в танцювальному середовищі, тож питання вибору не стояло. Танець обрав мене і я була не проти). Хореографом я стала якось не дуже помітно для самої себе, просто у мене появились думки та відчуття, які я хотіла виразити мовою танцю. Для меня, як і для багатьох танцівників це самий зручний спосіб проявляти себе. Навколо мене були молоді і талановиті танцівники, ми щось пробували, експерементували, досліджували, а потім почали створювати мініатюри і вистави та показувати їх глядачу.
Як ви прийшли до створення власного театру?
— Я вирішила створити свій театр тому, що якось раптово зрозуміла що відчуваю інтелектуальний голод та зрозуміла, що в Україні взагалі не дуже багато професійних театрів сучасного танцю. Я би сказала, що їх можна на пальцях однієї руки перерахувати.
Хто вам цікавий у вашому виді танцю? Світові танцівники й українські.
— Наш театр багато співпрацює з европейськими хореографами, менторами і викладачами. Тож ми досить добре розуміємо світовий контекст. Особисто мені подобаються роботи Сіді Ларбі Шерукаі, Крістал Пайт, Двмітріса Папаіоанну, Віма Вандекейбуса, Охад Нахаріна, Демьена Жалє, Джерома Беля і ще багато кого. Подобається їх творчість загалом і окремі роботи. В Україні нажаль, мене мало хто надихає, але є хореографи, розвиток яких викликає у мене інтерес. Можна я їх не буду називати, а то вони тоді ображаються і не розмовляють зі мною? (посміхається).
З танцівників мені цікаві артисти мого театру, тому що ми об’єднані одною метою і знаходимся в загальному творчому потоці.
Які завдання ставить перед собою театр?
— Місія, яка спрямовує всі наші дії на даний момент, це створення незалежного театру сучасного танцю, який буде презентувати українське бачення сучасного танцю світові. Цілі на найближчий сезон- створити різноплановий якісний репертуар з різних українськими та зарубіжними хореографами та організувати регулярні покази цього репертуару в Києві, а також організувати український тур і зарубіжні гастролі. В липні ми вже запрошені з виставою в Італію. Решта завдань стосується виробництва та промоції, що для мене є найскладнішим на даний момент. В країні величезна нестача професійних піарників і менеджерів в сфері театру та танцю. Тож, одне з завданнь найти таких людей в команду.
Хто крім вас займається постановкою спектаклів?
— Хореографами-постановниками в нашому театрі виступають абсолютно різні митці. Наразі, в репертуарі театру є роботи італійця Франческо Аннарумма і в квітні він знову приїздить для нового продакшену. Також є вистава відомого іспанського хореографа Чеві Мюрадай Передеса. В березні свою роботу починає ставити відомий в Україні і світі Костянтин Томільченко. В липні приїздить до нас австрієць Томас Даніеліс. В складі трупи є повноцінні творчі одиниці, хореографи з досвідом і міжнародним визнанням. Такі як Олексій Бусько, Артем Гордєєв, Богдан Кириленко. Ярослав Кайнар, у нього буде найближча прем’єра в лютому. Насправді , кожен з танцівників компанії є і хореографом. Тому наша компанія неймовірно потужне джерело для творчості кожного з них.
Питання про репертуар і жанри театру.
— Одним з завданнь було створення настільки різномаїтного репертуару, щоб кожен раз коли глядач буде приходити до нас на вистави він не знав на що очікувати. Є вистави абстрактні, є сюжетні, є дуже танцювальні, є більше в жанрі фізичного театру. Ми самі включаємось в процес , коли він для нас цікавий. Коли артистам цікаво танцювати, то і глядачу цікаво споглядати.
Totem Dance Group проводить майстер-класи — це потрібно для заробітку або для саморозвитку?
— Ми проводимо безліч освітніх проектів, які вже широко відомі в танцювальному середовищі, але ця діяльність більше стосується профессійної школи танцю, яка існує при театрі. Це велика кількість спеціалізованих курсів для педагогів, викладачів та танцівників, майстер класи зарубіжних хореографів, освітні та творчі резиденції для дітей та дорослих. До речі, в нас є своя сцена, на якій ми також показуємо вистави, але поки триває карантин ми не можемо її використовувати через її камерність. Ми пасіонарії і тому ніколи не ставили мети заробляти кошти на школі чи театрі-це абсолютна ілюзія. Зараз ми раді тому, що все це частково закриває витрати хоча б. Але ми завжди у пошуках фінансової підтримки. Це нажаль українська реальність. На культуру і освіту держава давненько «підзабила», а незалежний сектор стає просто територією подвигу.
Тotem Dance Group і діти — розкажіть про дитячі програми трохи докладніше — з якого віку, як проходять заняття, які перспективи у випускників…
— Школа сучасного танцю Тотем-це професійна освітня платформа, яка працює за унікальними програмами на основі програм кращих европейськиз ВНЗ В підготовче відділення набираються діти віком з 4 до 9 років, вони займаються в середньому 3-4 рази на тиждень 1,5-2 години. Учнями школи можуть стати діти віком від 9 років. Вони займаються вже 5 разів на тиждень від 3 до 5 годин на день. Окрім технік сучасного танцю в програмі навчання є класичний танець, гімнастика, арт лабораторія, імпровізація, кардіо тренування, теоретичні лекції з історії танцю, біомеханіки, анатомії, музики, сценічної мови, тощо Наші учні успішно продовжують навчання в українських спеціалізованих ВНЗ, а також за кордоном, потрапляють на роботу чи стажування в наш чи інші театри танцю.
Як театр пережив карантин, чому навчився за цей час і які завдання ставить перед собою у 2021-му?
— Ми були готові до карантину, але насправді, не думали, що він буде таким тривалим. Ми не тільки пережили карантин, але і згенерували безліч якісного контенту. Це все відбулося завдяки моїй відчайдушній та працьовитій команді. Ми всі просто трохи схиблені на тому, що робимо і що любимо всім сердцем. Тому прийшлось працювати більше, отримувати меньше, але саме в такі моменти і визначається хто на своєму місці, а кому треба йти мимо. Я нескінченно рада, що біля мене є такі прекрасні люди, а значить все в нас вийде. Приходьте на виставу 26 та 27 лютого. Вам сподобається!
- Дати прем’єр: 26 та 27 лютого; початок о 19:00
- Де: вул. Олександра Архипенка 5, Культурний центр Братислава (Art Bratislava)
- Квитки тут.