GRA іде в онлайн

GRA

Вистави-фіналісти ІV Всеукраїнського фестивалю-премії GRA покажуть онлайн, їхзможуть подивитися всі охочі в онлайн форматі з 20 листопада по 2 грудня. 

У Національній спілці театральних діячів України, що є засновником проведення  фестивалю, повідомляють, що перехід у онлайн-режим обумовлений пандемією COVID-19.  

Минулого року українські театри попри пандемічну напругу та інші зовнішні несприятливі фактори запропонували на розгляд експертної ради премії ГРА — 89 різножанрових проєктів, що надійшли з 23 міст України.  У порівнянні з 2019 роком, коли було подано 83 вистави, ІV «ГРА» знов побила власний рекорд. За традиційно активним Києвом (32 заявки), цього року суттєво підтягнувся Захід, з міст і містечок якого подалося 24 ГРАвці.  З’явилися й міста-дебютанти – Луцьк, Кропивницький та Кременчук.

Отже у фінал увійшли 12 вистав, представлених театрами з Києва, Львова, Одеси, Берегова, Луцька, Рівного, Тернополя. Протягом 20 листопада — 2 грудня глядачі можуть дивитися трансляцію вистав на YouTube-каналі Національної спілки театральних діячів України.


20 листопада
субота
20:00
ЛЮДИ. ТІЛА. МЕТАМОРФОЗИ / Рівненський обласний академічний музично-драматичний театр / 80 хв.
21 листопада, неділя20:00«VIÑO» / Київський академічний театр драми і комедії на лівому березі Дніпра / 90 хв.
22 листопада, понеділок20:00
БУНА / Національний академічний український драматичний театр ім. Марії Заньковецької / 110 хв. / мова – українська
23 листопада, вівторок20:00ФІЛОКТЕТ. АНТИЧНИЙ РЕЙВ / Львівський академічний драматичний театр ім. Лесі Українки / 110 хв. / мова – українська
24 листопада, середа20:00H-EFFECT / Громадська організація «Арт Діалог» / 55 хв. / мови – українська, російська
25 листопада, четвер20:00КОСТРУБІЗМИ. КУМАНОВСЬКИЙ / Театр «ГаРмИдЕр» (м. Луцьк) /  
60 хв. / мова – українська
26 листопада, п’ятниця20:00ЧОРНОБИЛЬДОРФ / Лабораторія сучасної опери Opera Aperta / 135 хв. / мови – українська, латинська, румунська, сербсько-хорватська, німецька
28 листопада, неділя14:00А ХАЙ ТО КАЧКА КОПНЕ / Тернопільський академічний обласний театр актора і ляльки / 80 хв. / мова  – українська
29 листопада, неділя20:00ЛИС МИКИТА / Львівський національний академічний театр опери та балету ім. Соломії Крушельницької / 120 хв. / мова – українська
30 листопада, вівторок20:00ШИНЕЛЬ / Київський національний академічний Молодий театр / 80 хв. / мова – українська
1 грудня, среда20:00СОБАЧЕ СЕРЦЕ  / Одеський академічний український музично-драматичний театр ім. Василя Василька / 140 хв. / мова – українська
2 грудня, четвер20:00ЦЕ ДИТЯ / Закарпатський обласний угорський драматичний театр (м. Берегове) / 120 хв. / мова  – угорська, із субтитрами
4 грудня, субота19:00Церемонія  нагородження. Урочисте закриття фестивалю

Церемонія нагородження та урочисте закриття фестивалю відбудеться у Києві 4 грудня, а не Львові, як це планувалося раніше.

Для визначення лауреатів фестивалю-премії залучено міжнародне журі, яке вибере переможців у шести загальних номінаціях: 

  • За найкращу драматичну виставу 
  • За найкращу виставу для дітей
  • За найкращу музичну виставу у жанрі опери/оперети/мюзиклу
  • За найкращу хореографічну/балетну/пластичну виставу
  • За найкращу камерну виставу (до 150 глядачів)
  • За найкращу пошуково-експериментальну виставу (на перетині театральних/мистецьких жанрів) 

До складу цьогорічного міжнародного журі увійшли відомі режисери, продюсери, мистецтвознавці із Франції, Португалії, Литви, Польщі та Нідерландів.

Склад жюрі:

Дайан Елшоут (Нідерланди) – танцівниця, хореограф, педагог, дослідниця та тренерка. Дайан отримала танцювальну освіту в Кодартсі, Роттердамі та театральних студіях (MA) в Утрехтському університеті. Її проекти (Elshout/Handeler) неодноразово гастролювали і завоювали кілька міжнародних премій. Її діяльність поширюється на навчання молодих танцюристів та хореографів, консультування органів фінансування. Дайан Елшоут також є однією з художніх керівників колективу артистів Moving Arts Project, який створює та втілює соціально-культурні проекти.

Беньямінас Жельвіс (Литва) – співак, генеральний директор Каунаського державного музичного театру, президент «Клубу оперети». Також Беньямінас є співзасновником ансамблю «Baritone Trio», який пропагував легкі жанри сценічної музики – оперету й мюзикл. «Baritone Trio» організував перший міжнародний фестиваль цього виду сценічної музики під назвою «Оперета в Каунаському замку».

Анна Корженьовська-Бігун (Польща) – докторка гуманітарних наук, упорядниця і наукова редакторка першого польського книжкового видання текстів Леся Курбаса «Łeś Kurbas. Pisma teatralne, Warszawa: Instytut Teatralny 2021», член Асоціації перекладачів літератури, науковий секретар Академії сходу – Незалежного дослідницького центру. Також Анна проводить дослідження з питань антропологічного захисту, тобто захисних реакцій культури в умовах війни.

Руї Мадейра (Португалія) – актор та режисер, художній керівник Театральної компанії м. Брага. Був директором газети Correio do Minho, викладав у Католицькому університеті Браги курс художніх та культурних досліджень і зараз продовжує викладацьку діяльність у навчальних закладах Португалії та за кордоном. Руї Мадейра працював у театрах Португалії, Іспанії, Франції, Німеччини, Італії, України, Румунії, Бразилії, Анголи, Сан-Томе, Мозамбіку. Член виконавчого комітету ETA – Євразійської театральної асоціації.

Фредерік Поті (Франція) – режисер, продюсер та актор. У 2004-2014 рр. – директор паралельної програми Авіньйонського фестивалю – фестивалю вуличного театру та нового цирку. Представник східних країн у проєкті «Павільйони майбутнього» в Авіньйоні, що ініційований Théâtre de la Manufacture. У 2015 році Міністерством культури Франції йому було присвоєно звання офіцера Ордену мистецтв та літератури. Фредерік є членом дорадчого комітету та членом правління IETM. У 2016 році у якості продюсера та генерального директора приєднався до Théâtre de la Massue, який працює в царині сучасного театру ляльок. Є засновником продюсерської та консалтингової компанії «You are up to Prod», яка підтримує кілька художніх колективів та надає  та надає консультації у Франції та в усьому світі.

Церемонію нагородження також можна буде подивитися у прямому ефірі 4 грудня о 19:00 на сторінці ГРИ в Facebook або YouTube-каналі НСТДУ.

Засновником та організатором Фестивалю-Премії «ГРА» (GRA — Great Real Art) є НСТДУ. «ГРА» проводиться на конкурсній основі один раз на рік за підсумками минулого календарного року. Цьогоріч театри представляють прем’єри, що вийшли у період з 1 січня по 31 грудня 2020 року. Заявки надходили з різних регіонів України від різних за формою власності і форматом роботи, але обов’язково – професійних театральних колективів.  Далі Експертна рада фестивалю (складається з відомих і компетентних театральних критиків, театро- і музикознавців) обрала 30 кращих. Саме вони потрапили до лонгліста і продовжили боротьбу. Протягом травня-липня експерти подорожували містами України і переглядали вистави з лонгліста наживо. В липні було оприлюднено шорт-ліст з 12-ти вистав, які пройшли до фінальної частини.

Текст: Ірина Голіздра

Підтримайте нас, якщо вважаєте, що робота Дейли важлива для вас

Возможно вам также понравится

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *