Кам’яна Могила древніша від Стоунхенджу й пірамід Єгипту.
Ми вже майже змирилися з тим, що подорожі й 2020-й – речі не сумісні. Проте нам всім потрібен ковток свіжого повітря й дрібка натхнення після тривог й переживань локдауну. Маємо для вас ідею. В Україні безліч абсолютно не «розкручених» пам’яток, фантастичних місць з особливою атмосферою.
Ось, наприклад абсолютно унікальне місце, яким наша країна може пишатися незгірше Чорнобиля, і точно більш позитивне – Кам’яна Могила, що древніша від Стоунхенджу і піраміду Єгипту! Це пам’ятка давньої культури в Україні поблизу Мелітополя смт Мирне у Запорізькій області міжнародного рівня. Абсолютно незрозуміло, чому це місце сили ще не внесене до списку ЮНЕСКО. Але менше з тим, ми впевнені – це просто must see. А ще – feel та be inspired with.
Багато людей і поза межами України вважають Кам’яну Могилу «місцем сили» і відчувають її потужну енергетику. Якось нам зустрілась усміхнена дредаста панянка, що медитувала під кам’яною бабою. Ми розговорилися, і виявилося, вона приїхала прямо сюди з Канади, минаючи Лавру, Київ і всі розкручені пам’ятки.
Ця невелика ділянка пісковику з колишньої мілини Сарматського моря з давніх часів привертала до себе увагу людей. Нагромадження химерної форми каменів нагадує за формою курган – від цього, ймовірно, і пішла назва «Могила». Деякі дослідники навіть вважають, що вона утворилася в результаті руйнування стародавньої піраміди. Порожнечі між валунами утворюють природні гроти й печери, всередині яких було знайдено безліч наскельних сакральних малюнків, знаків і поховань з величезним діапазоном датування: від пізнього палеоліту до середньовіччя – всього більше 3-х тисяч. За відмітинами в печерах і гротах Кам’яної могили можна вивчати розвиток первісних релігій – тотемізму, анімізму, фетишизму, культу предків. Слідів житла поблизу не виявлено, що доводить, що це місце використовувалося виключно в культових цілях.
Цікаво, що не якась одна, а практично всі культури, які приходили на ці землі, від сарматів і амазонок до гунів і християн, вважали це місце священним, поклонялися тут своїм богами та залишали свої сліди! Найдавніші петрогліфи датуються 20 000 до н.е.
На жаль, подивитися петрогліфи безпосередньо в оригіналі не можна – печери законсервовані й засипані піском, щоб уникнути руйнування, але на території діє прекрасно організований і цікавий музей, де є копії всіх віднайдених експонатів з їхньою розшифровкою. Рідкість для України – опис гарною англійською.
Як дістатись?
Місце сили знаходиться за 2 км від населеного пункту Мирне, недалеко від Мелітополя в Запорізькій області. Дістатись до археологічної пам’ятки можна по Сімферопольскому шосе.
Тут неймовірна атмосфера. Це пам’ятник часу. Він тут густий і спресований, як потріскані плити із дна Сарматського моря. Прах до праху. Море з часом перетворюється на пустелю. М’яка мілина – у твердий камінь. Камінь – в пісок. Гуни з сарматами й амазонками з усіма своїми чаклунами, драконами та жертвопринесеннями – в музейні таблички. Все й усі проходять. Тільки кам’яні баби все так же дивляться на Схід…
Текст i фото: Наталія Адаменко