Різні — разом

«NEOсвітній Арсенал. Різні разом»

Мультидисциплінарний фестиваль для дітей і підлітків «NEOсвітній Арсенал. Різні разом» відбудеться в Києві з 22 до 24 вересня. Інтерактивний сімейний захід утретє пройде в Мистецькому арсеналі та поєднає мистецькі, музейні, освітні, ігрові напрями. 

Цьогорічний фестиваль збере понад 40 учасників із різних міст України. Серед них – представники музеїв, громадських та благодійних організацій, закладів шкільної та позашкільної освіти, бібліотек і виробників ігор. Протягом трьох днів вони проводитимуть ігри та спілкування, воркшопи і майстер-класи, музичні й театральні виступи, перформанси та літературні читання, кінопокази й виставки, ямарок ігор та освітніх продуктів. Загалом заплановано більш ніж 80 подій. 

Організатори фестивалю зазначають, що пропонують навчання й ознайомлення з мистецтвом та наукою через творчість і гру. А своїм ключовим принципом називають створення безбар’єрного простору. 

Про новий «NEOсвітній Арсенал» мені розповіли його кураторки — Катерина Макарова, Ольга Ольховська, Ліана Комарденко та Ганна Клименко.

Що нині являє собою фестиваль і наскільки він змінився з роками, зокрема якщо порівнювати з попереднім форматом «Арсенал ідей»?

— «NEOсвітній Арсенал» — це фестиваль безбар’єрності та взаємодії, творчості й розвитку, неформальної освіти та цікавого дозвілля. Це про турботу та користь як для учасників, так і для відвідувачів. Ми прагнемо створити затишну й відкриту атмосферу для навчання та особистісного зростання для кожного і кожної.

Бажання зробити музейний простір, контент і комунікацію доступними для всіх відвідувачів є одним з принципів створення будь-якої події в Мистецькому арсеналі. А оскільки «NEOсвітній Арсенал» має безліч проявів і напрямів, інклюзивність стає одним з найбільших викликів під час підготовки. Стенди учасників, мистецькі проєкти, перформативна програма та екскурсії, сам простір і комунікація персоналу – це все те, чим має насолодитися кожен гість.

Нові підходи до навчання відрізняють цей фестиваль від попередніх. Принцип «не нашкодити» важливий у взаємодії з дітьми. Крім звичних для нас тем з інклюзії додалася нова – як говорити з дітьми про війну та як спілкуватися з тими, хто пережив її важкі наслідки. На жаль, ці нововведення є необхідними, але такими важливими для комфорту відвідувачів. 

Що нового запропонує цьогорічний фестиваль, чого не було на ваших попередніх заходах?

— Приблизно 80% стендових учасників цього року доєднаються до нас уперше. Зокрема, Менський та Охтирський краєзнавчі музеї, Харківський літературний та Музей образотворчих мистецтв імені Олександра Білого будуть у нас завдяки програмі «Музейні мережування». Вона вдруге втілюється під час фестивалю й допомагає розробити та імплементувати у діяльність музеїв нові освітньо-ігрові активності. 

Серед нових учасників — соціальний проєкт «Дивись як чутно» від онлайн-платформи MEGOGO. На їхній локації можна буде спробувати записати відеопривітання для друзів жестовою мовою. Благодійний дизайн-проєкт CUBA BUBA, разом з якими відвідувачі зможуть створити величезні просторові малюнки. Київський Пласт, який розкаже про скаутинг в Україні, влаштує пластові ігри та майстер-класи. А також благодійний фонд «Голоси дітей», який запропонує творчі майстер-класи, спрямовані на виявлення власних мрій. 

Як готували і плануєте проводити захід в умовах повномасштабної війни? Та яке відображення знайде тема війни у програмі?

— Найголовніший пріоритет для нас зараз — це безпека наших відвідувачів. Тому окрім звичних для нас тренінгів із взаємодії з відвідувачами і реагування на нестандартні ситуації всі наші волонтери та організатори проходили тренінги з безпеки. 

Мистецький арсенал має велике і зручне укриття, розраховане на 700 осіб. Ми обладнали його всім необхідним для комфортного перебування. А також приготували ігри й розмальовки для наших маленьких відвідувачів. У випадку повітряної тривоги навіть в укритті можна буде не нудьгувати. 

Ми розуміємо, що повномасштабна війна вносить свої корективи в організацію великих і галасливих заходів. Тож попіклувалися про створення мапи сенсорної безпеки. Кожен відвідувач зможе побачити яскраві й шумні зони великого сенсорного навантаження та зони низького сенсорного навантаження, де за потреби можна відновитись і перепочити.

Також ми проводили тренінг серед організаторів, волонтерів та учасників про те, як говорити з дітьми про війну і травму. Бо розуміємо, що серед відвідувачів можуть бути сімʼї й дітки, які пройшли через окупацію, втрату рідних і дому. Наші учасники максимально підготовлені до комунікації, головна ціль якої – підтримати й не нашкодити. 

У нас працюватиме віртуальний стенд платформи Rozmova із «дзеркалами самопідтримки». Він спонукатиме подумати про себе як про людину, яка варта уваги і якій потрібна підтримка й турбота. А серед мистецьких проєктів будуть представлені роботи артгрупи «Лісова 3». Їх створили під час арттерапевтичних воркшопів для жінок і дітей у Тюдові, Ірпені та Києві минулої зими.

Кому і чому варто передусім відвідати фестиваль?

— Якщо коротко, то «NEOсвітній Арсенал» — для всіх. Для батьків з дітьми і підлітків, для шкільних груп та освітян. Для допитливих і бешкетників, для дослідників себе і довкілля. Для тих, хто обрав те, чим горить, та тих, хто ще не визначився. 

Простір заходу побудований так, щоб кожен знайшов для себе щось захопливе. Тривалий час побутував міф, що навчання — це важко, складно і «комусь не дано». Ми ж упевнені, що пізнання і навчальний процес можуть бути надзвичайно цікавими й веселими. 

На фестивалі можна буде дослідити різну робототехніку, дізнатися багато цікавого й несподіваного про історію України, розширити творчі навички, спробувавши себе у різних видах художнього творення, створити власне інклюзивне місто і навіть політати на FPV-дроні.

Як наповнювали нинішню програму та готували активності? Як вдається поєднувати стільки напрямів у межах одного івенту і не втрачати фокус?

— Перформативну програму ми створювали так, щоб охопити різні вікові групи. І щоб кожен міг побачити для себе щось цікаве — чи то рок-концерт, чи магія та ілюзія, або ж наукові цікавинки від одного з найкращих українських популяризаторів науки Олексія Коваленка. 

У кінозалі можна побачити і анімацію для діток 2-3 років, і незалежне європейське кіно для дітей від 10 років. Також щодня будуть доступні фільми для людей з порушеннями зору і слуху з перекладом жестовою мовою та з аудіоописами.

Художні проєкти підбирали за принципом використання різних медіа: настінний розпис, просторовий тривимірний проєкт, апсайклінг і партисипативний проєкт, у створенні якого можуть взяти участь усі охочі. Ми не обмежували художників, тому проєкти вийшли різноманітними. Є розмірковування про формування памʼяті та самосприйняття, іронія над неінклюзивним міським простором та його гейміфікація, створення портрета сучасних українців.

Головна мета фестивалю — підтримати вільний вибір. Показати, що відрізнятися – це нормально. А також продемонструвати, що навчання і пізнання можуть бути неймовірно цікавими.

З яких подій або стендів ви би рекомендували почати свій візит? Що точно варто встигнути побачити або поробити на фестивалі?

— Наша програма настільки насичена й різноманітна, що справді можна розгубитися. Але варто обов’язково долучитися, наприклад, до партисипативного мистецького проєкту від студії «ДІ(Я)ТИ», де можна стати безпосередніми учасниками та спостерігачами і власне творити мистецтво. На локації можна все: торкатись, рухати, оживляти, збирати. 

Цікаві майстер-класи будуть відбуватися як на локаціях усіх учасників, так і в майстернях. Можна навчитися грати на загадковій калімбі та традиційних музичних інструментах, потрапити на урок справедливості від суддів Верховного суду, побачити, якими були статуї у давніх греків. Більш дорослим радимо долучитися до майстер-класів із вибійки від Музею Голодомору та Менського музею або пограти в настільну гру від Харківського літмузею. 

Стенди учасників — це справжня подорож Україною, де можна дізнатися про культурні та історичні особливості всіх куточків нашої країни. Наприклад, побачити красу кримськотатарського костюма й танцю від Скарбниці Національного музею історії України та громадської організації «АЛЄМ» або створити щось круте разом з Музеєм науки МАН. 

Обов’язково завітайте до музею «Таємна аптека», щоб поспілкуватись із середньовічним алхіміком. Хто любить техніку й науку, мають завітати до шкіл #brobots або Robocode, щоб політати на дроні у комп’ютерному симуляторі та навчитися створювати квест-кімнати. 

Наші учасники вчитимуть вчитись, мріяти, обирати професію, розпізнавати фільми за аудіозаписом, грати в давні ігри, сприймати себе та інших. 

Скільки відвідувачів збирав фестиваль у попередні роки та які у вас очікування від цьогорічного проведення? На яку аудиторію розраховуєте та наскільки значний запит і зацікавлення такою подією?

— Щороку «NEOсвітній Арсенал» відвідує приблизно 5 тисяч людей. Здебільшого це діти шкільного віку. Зараз існує величезна потреба у гостинному, затишному та безпечному просторі для дітей. Де вони могли б займатися позашкільними речами і просто збиратися разом та соціалізуватися. Таких можливостей у нашої цільової аудиторії, учнів молодшої та середньої школи, в умовах дистанційного або гібридного навчання небагато. А ми ще й доклали зусиль, щоб цей простір був інклюзивним – справді доступним для майже кожного школяра такого віку. Тож бачимо, що закриваємо певну потребу, яка однозначно є. 

Щодо наших учасників, то це один з небагатьох майданчиків, де представники різних міст, зокрема прифронтових та деокупованих, зможуть зустрітися для обміну досвідом та спілкування і побачити, як усе влаштовано в інших. Нині сподіваємося на відвідуваність не меншу, ніж на попередньому фестивалі, оскільки бачимо потенціал нашої події залучати нову аудиторію саме цього року.

Текст: Ілля Прокопенко

ПУТІВНИК ФЕСТИВАЛЕМ «NEOСВІТНІЙ АРСЕНАЛ. РІЗНІ РАЗОМ»

Підтримайте нас, якщо вважаєте, що робота Дейли важлива для вас

Возможно вам также понравится

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *