«Ми починаємо знайомити читача з культурними подіями в інших містах, та почнемо з Одеси. Одеса набагато молодша за Київ і рубрика у нас молоденька, розширювати і доповнювати її обов’язково будемо, але поступово. Отже, що цікавого відбувалося і відбувається в Одесі наприкінці червня і напочатку липня», — пише письменниця, вчена, поетка Марія Галіна.
Музеї та виставки
Усі музеї Одеси зараз працюють як виставкові зали, знайомлячи відвідувачів із сучасним мистецтвом.
В Одеському національному художньому музею (Софіївська, 5а) тривають виставки сучасного українського мистецтва «ДОВІЙНИ» та «Голодомор: очима українських художників» з колекції Моргана Вільямса, а також кілька виставок проекту «Мови війни», який розпочався 22 січня 2023 року і на якому представлені найбільш виразні проекти українських художників, що створені у 2022-2023 роках.
30 червня саме у рамках цього проекту відбулося відкриття виставок Владислава Кришовського «Молоко, Полин та Мед», та Артема Гумілевського «Велетень».
Роботи циклу «Молоко, Полін та Мед» київського художника Влада Кришовського витримані в тонах старої косівської кераміки, і нагадують пічні кахлі, населені людьми та дивними тваринами – вони сюжетні та піддаються інтерпретації, хоча, звісно, досить нелінійною.
Бодіпозитивний фотопроект Артема Гумілевського відрізняється яскравим, майже зухвалим життєлюбством, його герой то стає частиною південно-українського пейзажу, то виривається з пейзажних рамок, стаючи кимось на зразок брутального та зворушливого персонажа барокового бурлеску.
В Музеї Південного та Західного Мистецтва (Пушкінська, 9) 24 червня відкрилася виставка «Трикутник абстракцій», де представлені роботи Людмили Васильєвої (Італія/Україна), Сергія Папроцького (Україна) та Валерія Юхимова (Україна). Самі автори презентують свої роботи як абстрактні і нефігуративні, але принаймні у Валерія Юхимова більшість робот являють собою достатньо прозоро зашифровані пейзажи або натюрморти, які при бажані можна з задоволенням інтерпретувати
Проект «Воля не смерть» продовжив свою роботу у новій локації. В Одеському театрі ляльок (Пастера 15) відкрилася виставка Ірини Потаренко «Підвальні хроніки війни», її герої, люди, коти, та собаки, водночас смішні та зворушливі, застигнути в знайомих всім українцям ситуаціям, пов’язаних з обстрілом та повітряною тривогою. Щосуботи оновлюється також постійна експозиція проекту на Дерибасівській, на щитах, що оточують колишній «Стейк-Хаус», а також на славнозвісній «Книжці».
У Єврейському музеї Одеси (Ніжинська, 66) проходить виставка «Лусни, але тримай фасон!» присвячена історії одеської моди. Історично понад 30% населення Одеси складали євреї, Єврейський музей вирішив присвятити ілюстративно-тематичну виставку одеській моді.
28 червня литературознавчиня та історик Одеси Інна Рікун у рамках виставки розповіла про одеську моду в одеській літературі. «Тема велика, писали про Одесу багато, я обрала кілька улюблених творів і відкрила для себе, сподіваюся, і для присутніх багато нового. Всі ці книги прочитані давно, деякі в дитинстві, цікавили мене тоді сюжет, герої, чим заспокоїться серце. А тепер цікаво було, у що письменники одягали своїх героїв, як одяг характеризував їх, а заразом і епоху»…
Читання
25 червня у Літературному музеї (Ланжеронівська, 2) відбувся вже традиційний виступ одеських поетів. Цього разу темою вечора було море. Бажаючі могли не тільки послухати поетів, а й кельтську музику (Ліка Кузнєцова та Єлисей Хмирів-Кузнєцов, Одеська частина гурту AudeLvie_band), а також дует на фортеп’яно поета та художника Ігоря Божка та композитора Тетяни Потапової
29 червня у More Music Club (Пушкинська, 75) об’єднання «Оголені поети» й гурт «Ми всі Саваранола» провели музикально поетичний перформанс («На море не можна, тому приходьте до нас — у нас наливають. Готуйтесь до незабутнього атмосферного замесу поезії та музики. Романтика, сум, пиво, креветки, пахлава, відкритий мікрофон»).
30 червня у Всесвітньому клубі Одеситів (Маразліївська, 7) відбулася творча зустріч «Теплові сигнатури» – з поеткою, фотографом, учасницею Літературної студії «Зелена Лампа» при ВКО Ірмою Петровою (Ірма на декілька днів провернулася з гарячого напрямку фронту та вирішила зібрати друзів, щоб почитати їм свої давні тексти, та дати можливість порівняти їх з новими, нещодавно написаними.
2 липня в Одеському національному художньому музеї (Софіївська 5а) при повному залі, незважаючи на спеку та вихідний, пройшли читання поетів Катерини Калитко та Андрія Хаєцького «Надламаний голос моря», які були влаштувани на тлі робіт Стаса Жалобнюка, присвячених Чорному морю воєнного часу. Від організаторів: ««Надламаний голос моря» – це діалог між Поділлям і Буджацьким степом, між рікою з її живим гирлом і узбережжям великого моря, між гострою, травматичною реальністю війни та відвертою ніжністю, яку не час приховувати. У сполученні з картинами Стаса Жалобнюка @zhalobniuk ця розмова маніфестує водночас тривогу, територією якої ворог зробив українське море, та одночасно невідступну присутність на своєму вічному березі, готовність любити і захищати його».
Якщо тексти Андрія Хаєцького скоріш про час, про зміну сезонів, та про людину в потоці часу, то тексти Катерини це про простір, про життя «між поділлям і морем» де людина шукає дім, але не здатна його знайти, бо сама вона і є тій дім
Презентації
25 червня в Одеському національному художньому музеї (Софіївська, 5а) пройшла презентація книги «Нормальна Абетка» а разом з цим відкрилася виставка ілюстрацій до неї, що створені митцями та мисткинями з синдромом Дауна. Кураторка проекту Олена Васик каже, що крім літер можна навчитись любові та знаходитись у моменті; бути таким як ти є і приймати себе. Прийняти себе у всіх проявах — прийняти кожного іншого. Мова — одна з основних ознак суспільства. А ознаки цивілізованого суспільства — наявність прав людини, та існування широких можливостей для її всебічного розвитку. Кожної людини. Кожної нормальної людини.
Роботи виконані Анастасією Зятьковою, Оленою Бучкарік, Данею Сергачовим та Назаром Юрчило. Проект створено за підтримки Goethe-Institut та Федерального міністерства закордонних справ Німеччини.
Сторінка Одеського Національного Художнього музею у ФБ тут
30 червня в Театрі Перуцького (Канатна,71) відбулася презентація альманаху «З Україною в серці». Організатор – міжнародний проект “Creative World” , який, згідно з організаторами «складається з низки Міжнародних Конкурсів, присвячених різним важливим подіям та процесам, що відбуваються у світі. Першим етапом проекту Creative World став поетичний конкурс, присвячений героїчній боротьбі України за свою незалежність». Альманах, оскільки я зрозуміла, виданий здебільшого на підставі поетичного конкурсу й надрукований у «Печатном дворе Олега Федорова», Київ. Імена експертів шорт-лісту, провідних та відомих діячів літератури, мені на жаль не знайомі, але знайоми деякі імена з 96 поетів, які брали участь у проекті – принаймні це Борис Херсонський та Михаїл Юдовській.
На що чекати в липні, вистави та концерти
Одеський театр Опери та балету (Провулок Чайковського, 1):
- 5, 15, 29 липня. Балет-пантоміма “Пітер Пен”(початок 12, 12, 11) «Блискуча музика Джоакіно Россіні, Лео Деліба, Андре Мессаже та Йоганна Штрауса надають виставі чарівної граційності. А оригінальне балетне прочитання та яскраві костюми підкреслюють витонченість постановки».
- 5 липня. Орфей и Еврідіка. Опера. До міжнародного дня театру. Крістоф Віллібальд Глюк Лібрето Раньєрі де Кальцабіджі (Початок у 17)
- 6 липня. Шопеніана. Музика Фредеріка Шопена. Хореографічна сюїта на одну дію. Відновлення Надії Федорової. Оркестровку більшості мелодій Фокін замовив композитору Морісу Келлеру. Болеро. Моріс Равель. Балет на одну дію. Хореографія та лібрето Георгія Ковтуна (Початок у 17)
- 7 липня. Мадам Батерфляй. Опера Дж. Пуччині. (Початок у 17)
- 8 липня. Баядерка. Балет Людвига Мінкуса (Початок у 16)
- 9 липня. Carmina Burana. Кантата Карла Орфа на власне лібрето за матеріалами рідкісної збірки середньовічної поезії скальдів і ченців початку XIV століття, неповна назва якого на традиційній латині Carmina Burana перекладається як «Пісні Боєрна». Власноруч відібравши для майбутнього шедевра лише 24 тексти з усього обсягу пісень і віршів збірки, Орф написав феєричну партитуру для хору, оркестру та трьох солістів. Постановку на сцені Одеського оперного театру режисирував відомий хореограф і танцюрист балету Герард Мостерд (Початок у 16).
- 13 липня. Гала-концерт «Шедеври світового балету» (Початок 18.30) Оскільки Гала-концерт можливо проводити завдяки ЗСУ, частка прибутку буде спрямована на потреби наших захисників!
Одеський обласний академічний драматичний театр (Грецька 48)
- 6, 22 липня. Мір тобі. Драматична поема на одну дію за п’єсою Лесі Українки «На поле крови» (18.00)
- 7 липня. Закат. По рассказу Исаака Бабеля. 30 лет спустя вновь на одесской сцене в новой масштабной постановке. (18.00)
- 9, 23 липня. Скажений день. Комедія. (16.00)
- 9, 30 липня. Обережно, Ева. Комедія. (18.00)
- 13 липня. Едіт Піаф. Життя у кредіт. Мюзікл (18.00).
- 14, 15 липня. Приборкання норовливих. За мотивами Шекспіра (18.00).
- 15, 29 липня. Собака. Важка, складна та лякаюча пересічного глядача роздумами про самих себе п’єса за твором Валентина Красногорова. Де межа гуманності? Чи здатні ми на несподівані вчинки, коли стоїмо перед важкім вибором? Що таке відповідальність і чи завжди ми здатні витримати цей тягар? (16.00)
- 16, 30 липня. Чоловік для Памели. Ексцентрична американська комедія – вперше на одеській сцені (16.00).
- 16 липня. Наполеон та Жозефіна ІІ. Іржі Губач. Непрості стосунки Наполеона Бонапарта з чарівною корсиканкою Жозефіною Понтіу, яка раптово з’явилася на острові Святої Єлени – останньому притулку поваленого імператора. (18.00)
- 20 липня. Жінка на біс. Лірична комедія. (18.00)
- 22 липня. Останнє попередження. Комедійно-драматична вистав в форматі малої сцени (16.00)
- 23 липня. Баламути. Пустотлива комедія від автора сценарію фільму «Кохання та голуби» (18.00)
- 28, 29 липня. Вій. Мюзикл (18.00).
Одеський театр юного глядача (Грецька, 48а)
- 6 липня. Чарівні черевики. Казка. (18.00)
- 7 липня. Кіт-Муркіт та Сонько-Дрімко. Музична феєрія. (17.00)
- 8 липня. Івасик-Телесик. Український хорор на дві дії. (12.00). Поліана. (18.00)
- 9, 16 липня. Кайдашева Сім’я. Соціально-побутова історія на дві дії (18.00)
- 13 липня. Японськи казки. Страшні казки на ніч. (18.00).
- 14 липня. Льовушка. Відкрити читання (18.00).
- 15 липня. Клубок казок. Попурі по українським народним казкам. (12.00). Будьте ви щасливі. Комедія на дві дії. (18.00).
- 16 липня. Маленький принц. Сценки про звичайний космос на одну дію (12.00).
- 21 липня. Лісова пісня (18.00)
- 22 липня. Мауглі (12.00)
- 23 липня. Усі миші люблять сир. Романтична казка з чарами і перетвореннями на одну дію (12.00). Будьте ви щасливі. Комедія на дві дії. (18.00).
- 28, 29, 30 липня. Джалапіта. Світ Джа. Манки-драма. Прем’єра (18.00, 12.00, 12.00).
Одеський академічний театр музичної комедії ім. М. Водяного (Пантелеймонівська, 3)
- 5 липня. Святослав Вакарчук. Концерт (19.00)
- 6 липня. № 13. комедія по п’єсі Р. Куні (18.00)
- 8 липня. Леді Баг та Супер-Кіт (11.00) Женщина над нами спектакль (19.00)
- 12 липня. Кіт у чоботах. Вистава (17.00). Мужики не танцюють. Вистава (19.00)
- 13 липня. Па Раша, або як подихають орки. Вистава (19.00)
- 15 липня. COSMO SHOW. Вистава. (11.00). Здраствуйте, я ваша тітонька! Вистава (18.00)
- 20 липня. Сильні слабкі жінки. Вистава (18.00)
- 29 липня. Пожежа. standUp-концерт Алексія Дурнева & Володимира Дантеса (19.00)
- 30 липня. Поізд «Одеса-Мама». Вистава. (19.00)
- 31 липня. Приємна несподіванка. Вистава (18.00).
Одеський обласний театр ляльок (вул. Пастера, 15). Для дітей та дорослих
- 08, 09, 29 липня. ПРЕМ’ЄРА. Котилася торба, або Пригоди Івасика-Телесика
- (4+) (11.0)
- 08. ПРЕМ’ЄРА! ВИСТАВА ДЛЯ ДОРОСЛИХ. DAWN-WAY. Дорога в Нікуди. (16+)
- (18:00).
- 15 липня. А де ж п’яте? (3+) (11.00)
- 16 липня. Попелюшка. (5+) (11.00)
- 22 липня. Вовк та семеро козенят (3+) (11.00)
- 23 липня. Золоте курча. (4+) (11.00)
- 29 липня. ПРЕМ’ЄРА. Вистава для дорослих. Кадіш. Пам’яті жертв Холокосту (10+) (18:00).
- 30 липня. Дюймовочка. (5+) (11.00).
Далі буде
Фото: Олена Балаба, Марія Галіна, Іван Страхов
Текст: Марія Галіна