У цей день 125 років тому народився Майк Йогансен. Поета, сценариста, романіста, лінгвіста, новеліста, автора граматик, поетик, словників, численних перекладів з мов усіх народів світу…. вітає дослідниця літератури 1920-х років і українського авангарду Ярина Цимбал.
Сьогодні тобі 125. Ти писав: «Кажуть, що роз’ятрена фантазія митця може химерністю і надзвичайністю своєю випередити найдивовижніший витвір Натури, наймонструозніший факт Реальної Дійсності». Здається, цього разу дійсність таки випередила нашу роз’ятрену фантазію.
Ми познайомилися спекотного літа 1998 року. Уявляєш, ми вже знайомі половину твого і половину мого життя. І я співчуваю тим поодиноким і випадковим людям, які про тебе не знають.
Сьогодні день народження мого улюбленця — чудового поета, вигадливого прозаїка, іронічного розумника і спортивного красеня, жартівника й витівника Майка Йогансена. людини, яка вміла цікаво й талановито жити. Про нього можна розповідати безкінечно, та й то самими тільки цитатами з його творів.
Сучасники згадували, що і в повсякденних розмовах, і в художній літературі Йогансен любив винахідливу вигадку, своє трактування, свій ракурс. Усе це йшло «від його необорного бажання й уміння цікаво жити на світі, безупинно переставляти предмети і явища так, щоб вони з’являлись перед нами у несподіваному вигляді. І не з якоюсь професійно-художньою метою, не для конкретного твору, а просто так, щоб цікаво було».
Любив Йогансен грати і гратися, і слово він любив за те, що воно з ним грається: «Я дуже люблю слово і я думаю, воно відповідає мені любов’ю. Я люблю його за те, що воно грається зі мною, розважає мене, утішає й ніколи не забуває про мене».
Тому нехай Майк сам розкаже про себе, своїми словами, і трохи пограється ними.
Авто-анкета
- 1. Коли ви народилися? — Року 1895-го.
- 2. Соціальне походження? — Син учителя німецької мови Гервазія-Еміля-Наполеона Йогансена.
- 3. Чим ви займаєтеся? — Раніше писав вірші для поетів, а тепер пишу прозу для них же.
- 4. Ким ви хотіли б бути? — Мій син хотів би бути червоноармійцем або кондуктором; я хотів би бути моряком або хіміком.
- 5. Скільки ви збираєтесь прожити? — Я гадаю дожити до того часу, коли в нас буде серйозна марксистська критика.
- 6. Коли ви збираєтесь умерти? — За день перед тим, як мене будуть ховати і оберуть за академіка.
- 7. Який театр ви найбільше любите? — Кінотеатр.
- 8. Чому ви не ходите в оперу? — Не маю часу на середньовічні розваги.
- 9. Ким би ви були за середньовіччя? — Особистим секретарем в Еразма Роттердамського.
- 10. Чому ви пишете українською мовою? — Бо я не живу в Ірландії, не живу в Тамбові.
- 11. Яке ваше відношення до пролетаріату? — Я ріс із пролетарями і грав із ними у футбол. Пролетарі пояснили мені, що хімія корисніша од віршів.
- 12. Чому ви тричі прочитали Салтикова-Щедріна? — Бо я ще не почав перечитувати його вчетверте.
- 13. Чому ви раніше називались Михайло, а тепер Майк? — Бо немає нічого вічного на світі.
- 14. Чому ви смієтесь? — Хай плачуть недолуги, боягузи й лицеміри.
Я люблю Йогансена за його життя, творчість, за його «чудернацьку, до біса талановиту, до біса приємну, до біса розкидану і до біса богемну натуру», як казав закоханий у нього його друг. За його вірші, прозу, подорожі, жарти, іронію, за його роз’ятрену, химерну, надзвичайну фантазію, яка випередила монструозну реальність.
Він писав: «Я справді один із найцікавіших авторів Радянської України, і вам, розумний читачу, я можу це сказати прямо. Бо читачів у мене поки що мало, але зате ж і дурних серед тих читачів теж мало». Тільки Йогансен міг сказати таке у вічі, та головне — це була абсолютна правда. Його читали, читають сьогодні і ще читатимуть у майбутньому тільки розумні. Отож у вас завжди є вибір, до кого належати.
Хай плачуть недолуги, боягузи й лицеміри! А ми будемо вічними на світі, хоч ти й не вірив у вічність.
З днем народження, любий Майку!
Ярина Цимбал
У ювілейний день народження нашого героя перевірте й ви себе, чи любите ви Йогансена.