Багато галасу не з нічого

alyona alyona

Як alyona alyona виходить на новий рівень в альбомі GALAS?

Альона Савраненко – Попелюшка від українського репу. Ще три роки тому дівчина працювала вихователькою в дитячому садочку рідної Баришівки, а у вільний час записувала треки та викладала їх в інтернет під ніком Al.kaida. І раптом, в одну мить, перетворилася на топ-артистку, яка бере участь у «Танцях із зірками», виступає на Sziget та отримує європейські нагороди.

Такого карколомного успіху від alyona alyona не чекали ні слухачі з критиками, ні вона сама. Тому в дебютному альбомі, «Пушка» (2019), реперка осмислювала нове життя під тягарем слави. Вона вже могла відкривати з ноги обвішані стразами двері українського шоу-бізнесу, але іншою ногою ще твердо стояла на порозі баришівської квартири.

GALAS – другий за рахунком великий студійник alyona alyona, записаний на Балі і випущений за підтримки легендарного реп-лейблу Def Jam Recordings. Від провінційної дівчини на ньому не залишилося й сліду. Тепер Савраненко бере глобальними темами та масштабами.

***

До GALAS увійшли 16 (!) треків. 11 з них – міжнародні фіти з реперами із далеких і близьких країн. Вони хоч і не розривають чарти Billboard, зате у себе на батьківщині впевнено тягнуть жанр вперед, – власне, як і сама Альона.

alyona alyona легко знаходить порозуміння із «гостями» та встигає додати до пісень щось від себе. Тут і самоствердний грайм із канадцем Dax (Galas). І українська трембіта, що органічно вливається в мексиканські R`n`B-ритми Yoss Bones (Pappi pappi). І майже гангста-реп з ізраїльтянкою Noga Erez (Bro). І прокурений треп із Zabson (Dym), колоритну лайку в якому зрозуміють навіть ті, хто не володіють польською. Що важливо, кожен читає свій куплет рідною мовою. Сильний панч у бік Америки з її тотальною реп-монополією.

Козир GALAS одночасно виявляється і найслабшим місцем альбому. Бо за качовими бітами і відточеним флоу ховаються однакові self made-гімни, де з високо піднятою головою, хоча й щоразу різними словами, повторюється один і той самий меседж. «Тепер я маю ціль на стадіони, і за мною є мільйони»; «Злими язиками вистилаю собі шлях»; «Всі, хто так само змогли, вже не ховають перли»; «Україна чи Європа – я роздам і тут, і там», – і так далі, в такому ж дусі. Хоча, треба віддати Альоні належне: на відміну від реперів «нової школи» з їхніми вдаваними вихваляннями «тьолками» і «тачками», в її історії все по-справжньому.

Уважні слухачі помітять, що деякі нещодавні фіти alyona alyona до альбому не увійшли. Наприклад, Dancer із французьким діджеєм Vladimir Cauchemar, у кліпі на який засвітився російський комік Олександр Гудков. Або «Врун-врун» із «Кастою» та Іваном Дорном. Що це – непопадання в концепцію релізу? А може, страх незручних запитань від чутливих до порядку денного фанів?

***

Тих, хто продереться крізь хащі амбіційних філлерів, на GALAS чекають справді серйозні розмови. Причому, їх alyona alyona ініціює переважно без посередників.

«Тихо діти сплять» – ліричний трек про екологічні проблеми, від якого на очі навертаються сльози. Мелодійний настрій GALAS підхоплює «Колискова» – ностальгійний спогад про дитинство, що перегукується з піснею «Літак» із «Пушки».

«Назавжди ваша» – щиросердне зізнання Альони в тому, що попри зірковий статус вона залишилася такою ж, якою і була. На відміну від більшості інших треків на альбомі, тут вона робить це без пафосу та під меланхолійний стріт-джаз.

«Читаю реп» під лихий брейкбіт звучить як сиквел до гостросоціального хіта «Я не хочу» від «Тартака», а разом із кліпом Сергія Чеботаренка підіймає тему українських емігрантів.

Є на GALAS дуети і з українськими артистами. Вони вийшли найромантичнішими, бо обидва – про кохання. У «Глибині» всюдисущий MONATIK демонструє непогані речитативні скіли, а чарівна KRUТЬ доповнює пісню «Заплутались» ніжними фольковими інтонаціями.

***

Новий альбом alyona alyona багатий і на технічно досконалі реп-бойовики, і на серйозні та вдумливі композиції. Шкода тільки, що перших тут відчутно більше, ніж других.

Навряд GALAS став би гіршим, якщо прибрати з нього кілька треків. А от концепція «хіп-хоп-мапи світу» могла б обвалитися. Зрештою, подібної колаби в нашому хіп-хопі не робив ще ніхто.

Та й Альонині самовосхваляння теж можна зрозуміти. Їй з її теперішнім статусом треба тримати марку. А де ви бачили реперів без понтів?

Оцінка: 8/10  

Текст: Фил Пухарев

Підтримайте нас, якщо вважаєте, що робота Дейли важлива для вас

Возможно вам также понравится

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *