Гід по місцях Олександри Екстер

Екстер

Сьогодні, 22 жовтня в Мистецькому арсеналі відбудеться презентація проєкту «Авангард Олександри Екстер: київський період» видавництва РОДОВІД.

Проєкт  складається з двох частин — наукової і креативної. За наукову частину відповідає монографія Георгія Коваленка «Олександра Екстер», а імерсивний перформанс-презентація «Exter.Live»у жанрі contemporary dance(хореографія Стефанії Нолл/ Stefanie Noll за участі українських та американських танцівників) із залученням fashion-колекції Федора Возіанова, капелюшків Лідії Захарченко,  сучасної музики — це творчий акт, натхненний імпульсом новаторства, пошуку, відкритості до життя тут і зараз самої Екстер і її співпрацею з київською «Школою руху» Броніслави Ніжинської. 

Презентація відбувається у співпраці з мультидисциплінарним проєктом «Футуромарення»,  що присвячений темі українського футуризму 1910–1930-х років, за підтримки УКФ і PMBA-14, групи випускників kmbs та їхніх друзів. 

У Києві досі немає вулиці Екстер,  але Лідія Аполлонова спеціально для KyivDaily написала гід по київських адресах Екстер.

«Київ у своїм пластичнім об’ємі сповнений прекрасного, розмаїтого, глибокого динамізму. Тут вулиці впираються в небо, форми напружені, лінії енергійні, вони падають, розбиваються, співають і грають» – таким бачив місто на початку ХХ століття друг Олександри Екстер – художник Олександр Богомазов.

Екстер

На дальньому плані – панорама Липок. На першому – вулиця Фундуклеївська (нині – Б.Хмельницького), що збігає вниз на Хрещатик. Бл. 1886 р.

Ця чорно-біла світлина 1880-х років виразно передає динамізм київського ландшафту, який сформував не одного художника/цю. Олександра Екстер, без сумніву, серед їхнього числа. Дослідник її творчості Георгій Коваленко у своїй монографії пише: «Київ дуже рано і, можна сказати, назавжди став одним із головних і постійних героїв її живопису. Його силуети, ландшафти, його архітектура проступали не лише у її київських пейзажах, вони якимось незбагненним чином пронизували більшість її міських мотивів — паризьких, генуезьких, флорентійських…»

EXTER. Map 

Початок гіду, перша адреса.

Екстер

Адреси Екстер / : вул. Левашовська, 13 (сьогодні – вул. Шовковична) – будинок не зберігся; Левашовський спуск. Світлодрук С.В.Кульженко, 1901

Ася Григорович народилася не в Києві. Проте більшу частину свого життя прожила саме тут. 1886 року родина переїхала з міста Білосток (тепер – Польща) до України. Батько Асі – колезький асесор Олександр Аврамович Григорович (білорус) отримав посаду помічника окружного акцизного наглядача спочатку в місті Сміла (нині – Черкаська область), а потім у Києві. Родина оселилася на мальовничих Липках. Окрасою цього району завжди були сади, зокрема громадські: Царський та Маріїнський. Київський путівник за 1914-1915 рік пише: «Липки до останніх років були цілком відокремленою частиною міста. Забудована майже всуціль вишуканими особняками в садибах-садах, вона була районом поселення місцевої чиновної та грошової аристократії. На чистих вулицях — цілковита тиша, що зрідка порушується «власним виїздом». Особливо тихою бувала ця частина міста влітку, коли більшість її мешканців зазвичай роз’їжджалася по власних маєтках і курортах». На жаль, будинок, де мешкали Григоровичі, до нашого часу не зберігся. Проте на вулиці досі є споруди – свідки тієї епохи, наприклад: №4 – колишній особняк штабс-ротмістра Аполлона Григор’єва (1875 р., 1940 року – добудувано третій поверх) або №9 – колишній особняк Катерини Гессе (1882-1883 р., 1939 р. добудовано третій поверх). 

Фото: Олександра Екстер. Київ, 1910-ті рр.

Тиждень з Екстер: кожен день в EXTER. Map виходитиме нова адреса Екстер.

Підтримайте нас, якщо вважаєте, що робота Дейли важлива для вас

Возможно вам также понравится

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *