У Києві досі немає вулиці Олександри Екстер, але Лідія Аполлонова спеціально для Kyiv Daily написала гід по київських адресах Екстер. Наступна, четверта адреса — Київське художнє училище.
- Адреси Екстер / вулиця Бульварно-Кудрявська, 2
У вересні 1901 року Олександра Екстер стала студенткою новоствореного Київського художнього училища (КХУ). Спочатку навчальний заклад розташовувався на вул. Софіївський, 14 (будинок не зберігся), згодом переїхав на вул. Велику Житомирську, 29. А з 1902 року КХУ орендувало приміщення на Бульварно-Кудрявській, 2.
Серед викладачів Олександри Екстер були знані майстри: Микола Пимоненко, Іван Селезньов, Володимир Менк (сьогодні їхні твори можна побачити у постійній експозиції NAMU). Проте навряд чи їхній вплив на формування живописного світогляду Екстер був вагомий. Єдине, про що можна сказати з певністю — суворий академічний вишкіл завжди буде даватися взнаки у її роботах.
Вчителями Олександри в КХУ стали, скоріше, її друзі-однокурсники. Зокрема, група молоді, яка «не без підбурювань» «завзятого юнака» Аристарха Лєнтулова покинула Пензенське художнє училище (що, на їхню думку, було занадто ретроградним) і перейшла в київське. Навчальні роботи “пензенців” відрізнялися від усього, що писали співучні-кияни. Зокрема — своєю рішучою роботою з кольором. Один із “пензенців”, друг Асі — Вадим Фалілєєв згадує, що на їхньому курсі “одразу утворилося кілька компаній — кожна трималася окремо. Наша складалася з мене, Карєва, Плєханова і кількох дівчат, учениць школи — Руднєвої, Миловидової, Мостової та О.Григорович, яка потім вийшла заміж за Екстера. Ми відвідували всі визначні місця Києва, сиділи й писали на Дніпрі і за Дніпром. Одного разу я, Карєв, Плєханов і з нами троє дівчат вирушили до Видубицького монастиря і пройшли в передмістя Києва “Звіринець”. Цвіли вишні і яблуні. Весь пагорб було вкрито садками й хатками в них. Ми блукали вуличками. Де-не-де сідали й малювали”. Ймовірно, що саме тоді Київ для Екстер став невичерпним джерелом живописних інспірацій. Із спогадів Фалілєєва: “в Києві була дивовижна осінь, усе місто було в жовтогарячому, червоному й жовтому від садів і парків. У Царському саду — море золота, а над усім цим золоті бані церков”.
До того ж, в училищі відбулась доленосна для Олександри зустріч — із Сергієм Ястрєбцовим (знаному у Франції як Сєрж Фера). Будучи студентом-юристом київського університету, він записався вільним слухачем до КХУ. Попередні два роки Сергій жив і навчався мистецтву у Парижі, де квартира його кузини баронеси Елен Еттінген була однією з ключових точок на культурній карті Парижу. Саме Ястрєбцов закохав Екстер у сучасну французьку культуру і загітував її їхати навчатися у Париж. А у його квартирі на Інститутській вулиці Ася познайомиться із своїм першим чоловіком — адвокатом Ніколаєм Екстером.
Олександра залишила КХУ у листопаді 1903 року. А 1906 року — перед тим як вирушити до Парижу — тимчасово поновилася як вільна слухачка.
- Тиждень з Екстер: кожен день в EXTER. Map виходитиме нова адреса Екстер.