KORA Late Night Show #12 — творчий вечір Ігоря Завгороднього в «Корі».
Головна моя розмова з Ігорем Завгороднім про те, навіщо взагалі потрібно думати й говорити про музику, що мислення і філософія можуть дати музикальності так і не закінчена (не розпочата?). Його чудово слухати, він цікаво думає — не важливо, як — граючи або буквально, розмовляючи. І тоді, думка (звук) біжить за звуком. І в’ється [чарівна] нитка музики. Я бачу, як в цьому місці Ігор гмикає. Тому просто дивіться, відразу зрозумієте, про що я.
Ігор, гитара, і — «забирай свій камаз, а мені віддай коробку. Забери свій вертоліт, а мені верні лошадку….»
Мужній дитячий плач — гітарні рифи…
— Ігор, шо це було?
— Це… пісня
— А!
«Коли я думаю над феноменом на ім’я Завгородній, то перше що мені спадає на думку — слово «правда», — коментує концерт композитор Золтан Алмаші, чий твір прозвучав сьогодні ввечері. І продовжує: «Ця багатостраждальна правда, яка, як трава крізь бетон, пробивається через море лицемірства та океан симулякрів, що складають нині суть академічної музичної культури..
Ось Завгородній бавиться, як дитина, ми всі раптом перетворюємось з ним у дітей, бавимось у різні ігри (Ігор — ігри)… Але раптом він бере скрипку, починає грати Сонату Ізаї, і раптом все стає серйозно, дуже по-дорослому, біль пронизує твоє єство, ти розумієш, що мистецтво — це жива пульсуюча субстанція, а не ось ці от ваші поверхові традиційні практики, основані на тупому копіюванні… Школа, бачте.. Ігор кілька разів сказав, що у нього немає школи (це стосовно композиції він говорив, по скрипці в нього школа ого-го, але яку він вдало загнав у підсвідомість…).
Так от, Ігоре, є в тебе школа! Птахи тебе навчили правильно, а ти уважний учень!..
Ігор зіграв мою «Мелодію» зі всіма необхідними компонентами, які я понаписував в нотах, я побачив, що вони працюють. Разом з тим, він зіграв її так, ніби він її автор. Я вважаю це справжнім виконавським досягненням. Тільки тоді виконання не-автором має сенс, я так вважаю», — підсумовує Алмаші.
Й тут включається з запитаннями Kyiv Daily:
Які концерти ви граєте з особливим задоволенням — сольні, там де програма сформована тільки вами, або навпаки?
— Задоволення не стільки від програми залежить, а від рівня підготовки — моральної і професійної.
Питання про карантин: «як я провів цим карантином» — записав диск, посадив дерево…?
— Ні дерева, ні диску. Дерева тільки рубав влітку з Кедровським і дружиною (смайл).
Чи змінився «програмний» підхід — можете сказати: «ось, тепер я віддаю перевагу романтикам, а не XX століттю»?
— Ніт. Все лишилося як було — за принципом «добре де нас нема»: граєш довго Моцарта — згодом тягне на панк, граєш панк — біжиш до Моцарта. Жалітися.
Чи змогли ви під час локдауна втілити те, що давно відкладали, то, на що ніколи не вистачало часу?
— Так. Теж — дрібниці.
Що вам більше подобається — брати знаменитий твір і виконувати його по-своєму. Або відкривати щось забуте, невідоме публіці?
— Не знаю, що більше. Не боюся речей типу «це ж було вже(с)», зазвичай невідомість твору не робить його для мене більш цікавим чи звабливим.
У вас складаються внутрішні діалоги з композитором (якщо, скажімо, виконувати незручно, чи відчуваєте ви якісь незручності в нотації, аплікатури, в тому, що композитор буває з інструментом на «Ви»)?
— Ну якщо й щось таке відбувається, то не про комфорт і незручності. Хіба що подумки часто виражаю подяку Бетховенові, а до всіх інших — просто купа запитань.
Розкажіть про концертну діяльність: вдалося відновити звичний темп після затяжної паузи? Чи потрібен цей темп артисту?
— Тепер стало ясно мені, що регулярно грати публічно значно простіше. «Опт» в хорошому сенсі слова легше дається морально, ніж «вроздріб».
Чий твір ви зіграли б глядачеві, щоб назавжди закохати його в альт?
— Запитання хороше, але не маю відповіді. (два смайли)
Що для вас — щоденна нелюба, але необхідна справа?
— Відповідати на повідомлення і, особливо, дзвінки.
Що навпаки, — любите більше іншого?
— Нашого кота.
Нагадаємо, що Kora Late Night Show
- це перша в Україні серія онлайн-концертів сучасної академічної, електронної і експериментальної музики ініційована арт-кубом KORA її засновниками композиторами і музикантами Maxim Kolomiiets і Дмитром Радзецьким
- в усіх глядачів буде можливість ставити запитання у прямому ефірі
- проект благодійний, тож наша команда буде надзвичайно вдячна вашим благодійним внескам
- технічна підтримка: Lamo Ukranie
- концерт-стрім пройде з унікальною технологією бінаурального звуку, який дозволяє вам відчути ефект присутності в концертному залі, вмикайте і приєднуйтесь
- концерт, окрім онлайн-трансляції, можна відвідати наживо Відвідати нас можна за попередньою реєстрацією. Для цього, будь ласка, заповніть коротку реєстраційну форму
- Гість KORA Late Night Show номер 13 Олександр Піпа з проектом «Аттрактор», 24.02, початок о 19:00.
Текст: Віка Федоріна