На початку ХІХ ст. європейський світ був переважно аграрним – 90% населення були селянами. По справжньому великими містами були тільки Лондон і Париж з населенням близько 1 млн людей. Декілька десятків інших «великих міст» ледве мали 100 тис. населення.
Але якщо на початку ХІХ століття світ був набагато ближчим до Середньовічних реалії, то вже через сто років він починає отримувати обриси тої реальності, яку ми звикли бачити навколо. Наприкінці століття цей світ повністю зміниться. Країни будуть поєднані залізницею, яка зробить різні куточки Європи значно ближчими – поїзд «Східний Експрес» буде курсувати від Парижа до Стамбула. Міські вулиці засвітить масова електрифікація, а під землею буде їздити метро, а на вулицях будуть виростати перші багатоповерхівки. Люди будуть ходити в театри та кінотеатри, робити світлини своїх родин у фотосалонах і вечеряти в ресторанах – все те, що є таким буденним зараз, але про що навіть на уявляли до того.
Змінювався не тільки технологічний вимір, а й люди починали по іншому сприймати світ – поступово забороняється рабство, виокремлюється рух за жіночі права, соціалісти виступають за права робітників, по Європі просуваються політичні революції національних держав. 8 годинний робочий день, право бути вільним і отримувати освіту – знову ж таки всі ті елементи сучасних реалій, які були виборені протестами і заворушеннями ХІХ століття.
Іноді ми звикли роздивлятися всі ці процеси в окремих вимірах, не задумуючись, як поява залізниці вплинула на національна пробудження, чи як соціалістичні протести надихали Джека Лондона. Складно сказати, що мистецтво кінця ХІХ століття було по справжньому унікальне, адже кожна культурна епоха є самобутньою. Але можна стверджувати, що воно увібрало у себе передові суспільні і технологічні тенденції і як найкраще зобразило всю мінливість епохи, від кінця ХІХ ст. – впродовж всього ХХ.
Про всі ці мистецькі тенденції, які загалом називаю «модернізмом» і їх зв’язок з історичним процесом, розповість Александер Кроліковські, концептуальний митець, учасник дуету Krolokowski Art, лектор і публіцист. Лекція для тих, хто хоче дізнатись більше про світ від імперсіоністів до футуристів, від Ніцше до Марінеті, від арт-нуво до Баухаусу.
Текст: Дарина Подгорнова
- Що: Лекція Модернізм: скромна чарівність радикалізму
- Де: Арт-простір Mezzanine, вул. Нижньоюрківська, 31
- Коли: четвер, 27 червня, о 19.30
- 200 грн. – після 23 червня.
- 250 грн – у день події на вході