Сьогодні, 12 травня о 17:00 в Музеї театрального, музичного та кіномистецтва України відбудеться відкриття виставки Марії Левитської «Народження образу». У Музеї виставка триватиме з 12 травня до 16 липня 2023 року.
Виставка «Народження образу» знайомить з неповторним колоритом та фактурами мистецьких рішень української художниці театру і кіно Марії Левитської та демонструє її творчий доробок з колекції Музею театрального, музичного та кіномистецтва України, а також з особистої збірки художниці — ескізи костюмів до вистав та кіно, ескізи до всесвітньовідомих оперних та балетних постановок.
Фактура й колорит мистецьких рішень Марії Левитської завжди несподівані, емоційні, захопливі. Створені мисткинею ескізи костюмів та сцени, демонструють процес народження образу майбутньої постановки.
Як зазначає Марія Левитська, для створення образу вистави необхідне «глибоке знання історії мистецтва та розуміння епохи у всіх її виявах. Якщо ти знаєш ці дві складові, то можеш створити абсолютно все, аж до фентезі. По-третє, знання історії костюму. І останнє, співвідношення кольорів». Працюючи над виставою з її тематикою та музичним матеріалом, художниця шукає в історичній спадщині зорову, просторову предметну матеріальність, яка б допомогла створити унікальні образи вистави, гармонійно поєднати історію костюма та стилю з музикою і сценічним рухом.
На виставці представлені:
– ранні роботи: ескізи костюмів до вистави «Макбет» В. Шекспіра (1976), режисер В. Булатова, сценографія Д.Лідера, Хмельницький музично-драматичний театр ім. М. Старицького, до вистави «Стійкий принц» П.Кальдерона (1981), режисер М. Нестантінер, Г. Гладій, Київський молодіжний театр.
– ескізи костюмів до кіно: як художниця-постановниця і художниця костюмів Марія Сергіївна працювала на кіностудії імені Олександра Довженка. Серед її кіноробіт – співпраця з Іваном Миколайчуком над фільмом «Украдене щастя» (1984, не здійснено), «Важко бути богом», режисер П. Фляйшман (1986, не здійснено), «Капітан Фракасс», режисер В. Савельєв (1984 ).
– ескізи до всесвітньовідомих оперних та балетних постановок: «Мойсей» М. Скорика, «Лючія ді Ламмермур» Г. Доніцетті, «Макбет», «Бал-маскарад», «Дон Карлос», «Набукко» Дж. Верді, «Турандот» Дж. Пуччіні, «Джоконда» А. Понкієллі, «Корсар» А. Адана, «Ніч перед Різдвом» Є.Станковича, «Грек Зорба» М. Теадоракіса, «Дафніс і Хлоя» М. Равеля; до закордонних постановок – «Спляча красуня» (Гданськ, Польща), «Тойбеле та її демон» (Хайфа, Ізраїль); до драматичних вистав – «В полоні пристрастей (Камінний господар)» Київ, театр імені Лесі Українки.
Марія Левитська — українська художниця театру і кіно, член Національної спілки художників України, Національної спілки кінематографістів України, дійсний член (академік) Національної Академії мистецтв України, нагороджена орденом Княгині Ольги (II ст.) лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка (2003), театральної премії «Київська пектораль» (1995), премії «Людина року – 2000». Понад 30 років є головним художником Національного академічного театру опери та балету імені Т. Г. Шевченка.
● ВІДКРИТТЯ ВИСТАВКИ: 12 травня 2023, 17:00-19:00.
● МІСЦЕ ПРОВЕДЕННЯ: Музей театрального, музичного та кіномистецтва України
● АДРЕСА: Київ, вул. Лаврська, 9; корпус 26 (територія Києво-Печерської лаври)
● ВАРТІСТЬ КВИТКІВ: дорослий — 100 грн, для школярів — 30 грн, для студентів і пенсіонерів — 50 грн.
У Музеї театрального, музичного та кіномистецтва України виставка триватиме з 12 травня до 16 липня 2023 року. Графік роботи: понеділок, середа-неділя з 10:00 до 17:00 (вівторок – вихідний).