Від короїда до роботів

«Напівпровідникові сни»

У київській галереї Image Point 27 квітня 2023 відкрилась  виставка «Напівпровідникові сни» творчого дуету Atelier36: Іванна Стратійчук та Юрій Віслоух. Виставку супроводжувала музика композитора  Кирила Мачинського.

У короїда просте, але гармонійне життя, що відображає його глибоке злиття з природою в усіх проявах, бажаннях, мріях і снах. Його дім — його їжа, і його дитячий садок і цвинтар одночасно, це все єдине ціле, яке існує в гармонії зі світом.

Звичайно, з людиною все складніше. Ми часто надто високомірні і намагаємось змінити, підкорити природу для власного комфорту, втручаємось в неї, не завжди враховуючи наслідки своїх дій.

Виставка «Напівпровідникові сни» закликає до того, щоб задуматись про наше майбутнє та звернути увагу на проблеми сьогодення.

Як і автори цієї виставки, я люблю наукову фантастику, і оповідь про подорож в часі, про віру в нездійсненне і нарешті здійснення утопічної мрії всіх людей….проект «Напівпровідникові сни»  і про це теж. Віра в світле безхмарне для людства майбутнє, але і про людину, що перемогла природу… на певний час.

Інсталяція «Софія» найкраще відображає суперечливі стосунки людей зі світом машин.  Штучно створена форма життя, яка здатна як будувати міста, так і руйнувати, здатна зберігати знання, чи використовувати їх для «знищення людства» як сказала робот Софія. В її честь названо це маленьке місце під куполом, яке вже можливо відроджується після «повстання машин», чи оговтується від необережних спроб людей змінити природу. 

А ви хоч раз мріяли про машину часу?
Чи тардіс?

«Напівпровідникові сни»

Скільки можна було б виправити помилок, а ще більшої кількості не допустити. А скільки накоїти нових, забувши основні правила переміщення у часі?…
В Imaginе Point з’явилась така «машина часу». І хоч цей пристрій дає можливість перенестись тільки в найближчі кілька секунд, проте дає змогу насолодитись чудовою роботою художника.

Проект «Напівпровідникові сни»  тісно пов’язаний з модернізмом, що розкрився у початку ХХ ст., був визначальним етапом у розвитку технологічного мистецтва. Технологічні інновації відкрили для художників нові можливості і викликали народження нового естетичного уявлення про машину як абстракцію. У модернізмі з’явилася можливість відтворення динаміки реального часу, самоцінності змін, залучення глядача у динамічні відносини з твором. Технологія стала ключовим елементом у творенні мистецтва, а штучний простір – динамічною системою, що змінюється та перетворюється на своєрідну утопію.

Сьогодні художники продовжують відтворювати свої утопічні світи за допомогою новітніх технологій.
У стінах галереї Imagine Point можна побачити, наскільки актуальні питання, що розглядались кібер. мистецтвом початку минулого століття в 2023 році.

Поруч з машиною часу, творами про «неврівноваженого» робота і щасливого короїда, ми бачимо серію відбитків під назвою  «Сотня». Мабуть у багатьох з нас відгукується це слово певними спогадами…

І Роботичні велетенські риби, такі собі ковчеги, які врятують від будь чого. Обидві ці серії про те, що певним чином ми наближаємось до утопії…колись не потрібно буде воювати,бо буде «море безтурботності» із «великою рибою», а роботи будуть патрулювати вулиці і зберігати наш спокій.

Сучасне мистецтво продовжує відображати те, що відбувається у світі. Куди спрямована увага сучасного мистецтва в даний час?

Художники своїми роботами дають глядачу змогу побачити себе у цьому футуристичному світі плат, напівпровідників і світлодіодів, і пофантазувати, яким буде життя в цій утопії та зрозуміти світ навколо нас з нової перспективи.

Виставки Іванни Стратійчук і Юрія Віслоуха «Напівпровідникові сни»  дуже світлий і наповнений проект про те, що не дивлячись на всі ті помилки, яке робить людство, в нас ще є шанс на цю утопію, про яку ми бачимо сни.

«Напівпровідникові сни»  —  сильний  засіб для нагадування про наші взаємини з природою та з технологією, що ми створюємо. Від короїда до роботів, від віртуальної «машини часу» до «Сотні» —  усі ці твори нагадують нам про те, що майбутнє залежить від наших виборів та дій, а також віри. Ми можемо мріяти про утопічний світ, але також повинні усвідомлювати наслідки того, що робимо.

Текст: мистецтвознавиця, арт-менеджер галереї Imagin Point Дарія Пожидаєва

Фото: Сергій Мазураш

Виставку можна відвідати до 27 травня, за адресою Голосіївський проспект, 86/1 галерея Imagine Point

Підтримайте нас, якщо вважаєте, що робота Дейли важлива для вас

Возможно вам также понравится

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *