У 2015 році людство вперше змогло “відчути” злиття Чорних дір між собою, об’єктів з масою настільки великою, що навіть фотони світла не можуть покинути їх. Це вдалося зробити, зафіксувавши гравітаційні хвилі – коливання простору-часу.
Наявність гравітаційних хвиль передбачалося Загальною теорією відносності Альберта Ейнштейна, розробленою ним ще на початку ХХ ст. Щоб зафіксувати їх, потрібні були технології, що можуть вловити і відсіяти від шуму коливання амплітудою в тисячі разів меншою за розмір атома. У 2017 людство відзначило це відкриття Нобелівською премією. Фізики називають це “новим вікном” в космос. Окрім стрибка в розумінні природи нашого Всесвіту, невідомо чи це матиме безпосередній вплив на суспільство в найближчому майбутньому, але після відкриття електромагнітного випромінювання Генріх Герц запевняв, що його відкриття не має жодного практичного використання, а інтернет з’явився, як побічне технічне рішення для роботи та передачі великих масивів даних в ЦЕРН (Європе́йська організація з я́дерних дослі́джень). Коли фізики розмовляють між собою про природу навколишнього світу, людям, що не займаються фізикою професійно зрозуміти це дуже важко, а провести зв’язок з дійсністю ще важче. Іноді в популяції науковців знаходяться люди, що вміють трансформувати високоспецифічні знання в формат цікавий та зрозумілий не-науковцям.
Люди, що роблять це найбільш вдало стають дуже відомими. Один з таких людей – Лоренц Краусс, який прочитає науково-популярну лекцію “Повідомлення із Всесвіту (про відкриття гравітаційних хвиль)” в Києві.
Лоренц Краусс – видатний американський фізик-теоретик, професор Університету Аризони. Крім наукової роботи, яка робить його відомим лише у професійному колі, Краусс – успішний автор науково-популярних книжок, багато з яких є бестселлерами (The Greatest Story Ever Told So Far: Why Are We Here?, The physics of Star Trek, Atom: an odyssey from the big bang to life on earth and beyond). У 2008 році був науковим радником президентської кампанії Обами, веде постійну просвітницьку діяльність, учасник кампанії по захисту права викладання еволюції в середній школі, читає численні популярні лекції, наполягаючи, що критичне мислення – основний інструмент сприйняття реальності людиною в сучасному світі.
Текст: Тарас Верещак
- Вхід вільний. Попередня реєстрація; мова лекції – англійська
- Коли: 23.11 о 14:00
- Де: КПІ ім. Ігоря Сікорського, зал Вченої ради (Київ, пр. Перемоги 37, корпус 1)