Лекція: «Радянська доба: ідеологія vs свобода»

Радянська доба- ідеологія vs свобода

Як і будь-який тоталітарний режим, Радянський Союз намагався підкорювати собі мистецтво, аби пропагувати свої ідеї на всіх вимірах. Чи не найяскравіше це виявилось у соціалістичному реалізмі, який мав би зображувати життя, яким воно є насправді, тільки трошки краще – з ілюзією соціалізму. 

Анатолій Луначарський, який ще на початку ХХ століття заклав ідеологічний базис соцреалізму, вважав що культура належить пролетаріату, а отже має відображати саме життя простого народу. Але у 1930-х  Радянський Союз привласнив соцреалізм як рупор власної ідеології, оголосивши його головним стилем радянського мистецтва. Згідно з уставом Союзу письменників суть цього мистецтва зводилась до правдивого та історично-конкретного зображення дійсності, але ця дійсність мала бути підпорядкована ідеям соціалізму. Так мистецтво звелось до ілюстрації державних процесів – як-то індустріалізації чи колективізації; возвеличення вождів – створення пам’ятників Леніну чи Сталіну; просування ідеології – політичної конструкції про братніх народів.

Творці такого мистецтва перманентно знаходились під контролем влади, яка слідкувала за ідейно-політичним змістом творів. Виходити за межі соціалістичного реалізму і притримуватись власних ідеї було небезпечно. Що не відповідало політиці партії вилучалось і знищувалось, а митці могли пропасти безвісті. Хоча частині з них все-таки вдавалось просовувати власні бачення. Багато з таких митців були прихильниками реалізму, але вони вважали основним призначенням реалістичного мистецтва зображувати життя таким, яке воно було, без домішку політики та ідеології. В українському мистецтві це проявилось у цілій школі національного живопису, представниками якого були Федір Кричевський, який фокусувався на українській культурі і побуті, а також безліч його учнів – Тетяни Яблонський, Сергія Григор’єва. 

Більша частина праць цих художників зараз зберігається у Національному художному музеї, а більше дізнатись про те, як у ті часи митці творити і виживати можна буде на лекції мистецтвознавиці Оксани Баршинової.

Текст: Дарина Подгорнова

  • Що: Лекція «Радянська доба: ідеологія vs свобода»
  • Де: Національний художній музей України, вул. Грушевського, 6
  • Коли: 4 травня, 12.00 
  • Не забувайте про реєстрацію
  • Вартість події – 70 грн., а якщо ви учень/студент/пенсіонер – 30 грн. 
  • Обкладинка: Федір Кричевський. Переможці Врангеля. 1934 – 1935.
Підтримайте нас, якщо вважаєте, що робота Дейли важлива для вас

Возможно вам также понравится

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *