У передчутті Різдва

«Різдвяна ялинка»

Серед передноворічних музичних програм загалом нечасто трапляються такі, котрі виходять за межі традиції «Лускунчика», або вальсів Штрауса. Концерт у київському Музеї Ханенків, що відбудеться 26 грудня, – це саме той рідкісний випадок. У рамках авторського проєкту «Рояль у дитячій» піаніста Євгена Громова прозвучить фортепіанний цикл «Різдвяна ялинка» Ференца Ліста.

Цей цикл, що складається із дванадцяти п’єс, Ліст створював упродовж кількох років, відносять його до пізнього періоду творчості композитора. «Різдвяна ялинка» не належить до популярних творів угорсько-німецького класика, та й, на перший погляд, ця музика немає нічого спільного із добре відомими «хрестоматійними» опусами Ліста, що вимагають від виконавця надскладної, майже альпіністської віртуозної техніки й вправності. Тут, однак, перед піаністом постають інші завдання та виклики. 

Твір цей програмний, короткі композиції циклу змальовують як євангельські сюжети про народження Христа («Свята ніч», «Пастухи біля ясел», «Поклоніння волхвів»), так і ті чи інші ритуально-жанрові сценки («Запалюють ялинку», «Передзвін», «Колискова»). П’єски загалом контрастують між собою, і за розмаїттям характерів та музичних образів весь цикл нагадує своєрідний калейдоскоп. Ліст виявляє тут особливу фактурну, ритмічно-інтонаційну, жанрову різноманітність та винахідливість, звертаючись, зокрема, до ритмів тріумфальних маршів, токати, балади та сициліани, старовинних мелодій французького фольклору, а також гармоній звучання карільйона. Нічого дивного, що видатний представник музичного романтизму постає тут провісником музичного імпресіонізму. Увесь цей звукопис потребує від виконавця виняткової філігранної роботи та зрілого піанізму. 

Твір присвячено внучці композитора, первістці другої доньки Ліста Козіми фон Бюлов (пізніше – Вагнер) Даніелі фон Бюлов, якій на момент завершення циклу виповнилося шістнадцять років. 

Концерт у Ханенків приурочено 210-й річниці від дня народження Ференца Ліста і 140-літтю від першого виконання «Різдвяної ялинки» 25 грудня 1881 року. 

А втім, є ще одна важлива дата, хоч про неї й не згадується в офіційних анонсах події: День народження Євгена Громова! Саме 26 грудня піаніст має іменини, і ми щиро бажаємо йому міцного здоров’я і безхмарного неба на довгі роки. Многая літа, маестро!

  • Що: Концерт фортепіанної музики
  • Коли: 11.00, 26 грудня 2021 року
  • Де: Музей Ханенків, м. Київ, вул. Терещенківська, 15. 

Текст: Олеся Найдюк

Підтримайте нас, якщо вважаєте, що робота Дейли важлива для вас

Возможно вам также понравится

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *