12 березня 1911 року дванадцятирічний вихованець Києво-Софійського духовного училища Андрій Ющинський був знайдений мертвим – 47 ножовий ран та обезкровлене тіло.
Таке жорстоке вбивство повернуло чутки про кривавий наклеп – упередження щодо євреїв, які нібито вбивали християн, аби з їхньої крові робити мацу. Чутки підкріплювались тим, що Андрій був вбитий у суботу перед Песахом і права київська преса безперестанку писала про євреїв, які знищують побожних християн. Вже через пару місяців був заарештований Менахем Мендель Бейліс – єврей, який працював на фабриці, біля якої було вбито Ющинського. Так розпочалась найголосніша судова справа дореволюційного Києва, яку роками обговорювали не тільки у Російський імперії, а й на Заході.
На той час Київ для євреїв був майже недоступним містом – оскільки він не входив у межу осілості (західні землі Російської імперії, де було дозволено розселення євреїв), закріпитися у місті було доволі складно. Підстав для легального перебування у місті було небагато, наприклад, довготривале лікування або навчання в університеті. Найлегше було людям, які були членами гільдії купців, але це вимагало чи неабияких статків. Навіть для тих, хто все ж таки отримував право на проживання, місто поділялось на закриті зони – оселитись можна було лише у декількох районів.
Для євреїв, які на той час вже пережили декілька масштабних погромів, справа набула яскраво політичного забарвлення. Адже всього за пару місяців до справи у Державній думі обговорювали можливість скасування меді осілості та впровадження вільного розселення євреїв. Для правих політичних сил така справа стала зручним засобом для посилення антисемітизму.
Хоча за результатами суду Бейліс був виправданий, під час слідства, яке тривало близько двох років, він сидів за ґратами. Одразу після звільнення він мігрував з Російської імперії, але справу у місті обговорювали ще довго.
Більше про політичний контекст розповість лекторка Оля Мартинюк у лекції «Справа Бейліса: міський контекст». Викладачка Київського політехнічного інституту та випускниця Києво-Могилянської Академії та Центральноєвропейського університету у Будапешті захистила дисертацію про російський націоналізм як електоральний проект у Києві початку ХХ століття, тому як ніхто знає про значення справи Бейліса для українського суспільства.
Текст: Дарина Подгорнова
- Що: лекція Олі Мартинюк «Справа Бейліса: міський контекст»
- Де: Карз-12, вул. Костянтинівська 73.
- Коли: 16 липня, вівторок, о 19.00
- Покликання на подію.