Бах & джаз

Бах & джаз

Що спільного між музикою Баха і джазом? Паралелі неодноразово проводили як дослідники джазу, так і самі джазові музиканти. Знаменитий американський саксофоніст Лі Конітц взагалі називав Йоганна Себастьяна Баха родоначальником джазу. 

По-перше, імпровізація. Імпровізаційність буквально пронизує бахівські клавірні твори (прелюдії, токати, фантазії та ін.); є тут, як не дивно, і характерні свінгові ритми. Та й сам Бах, за свідченнями біографів, чудово імпровізував на органі і чембало. 

По-друге – варіаційність. Є думка, що «Гольдберг-варіації» Баха – це певна універсальна модель музичних варіацій взагалі. А більшість джазових імпровізацій є нічим іншим, як варіаціями, що «виростають» із гармонічної структури основної теми. 

По-третє – структура, сама конструкція бахівських тем, які часто уявляють собою так званий квадрат, складаються із восьми чи дванадцяти тактів (як у блюзі), або із шістнадцяти чи тридцяти двох тактів (як у джазових стандартах).

Поза тим, поліфонічний розвиток музичної тканини, який у Баха доведено до досконалості, зустрічається у ранньому новоорлеанському джазі, не цурається поліфонії і cool jazz.  

Тому коли джазові музиканти звертаються до музики Баха, то крім їхнього власного музичного смаку та ентузіазму, тут більше нічого й не треба, практично усе вже зроблено. 

Звичайно, йдеться передусім про світську музику Баха. Релігійні твори в силу складних філософських ідей, закладених там, «перекласти» на мову джазу очевидно складніше. 

Перші джазові обробки Баха з’явилися в 60-і. Піонером цього руху стала французька вокальна група Swingle Singers. За свій дебютний альбом, «Jazz Sebastian Bach», де прелюдії і фуги композитора звучать у свінговій манері, музиканти отримали «Греммі».

Джазові інтерпретації Баха є у Жака Лусьє, Боба Макферріна та багатьох інших джазових музикантів. 

В Україні цим займається BachJazzQuartet. Це формація музикантів, що виникла на початку цього року за ініціативи відомого саксофоніста Олександра Рукомойникова. До складу ансамблю входять також Сергій Давидов (фортепіано), Антон Жуков (контрабас) та Євген Селезньов (ударні). Дебют квартету відбувся у березні цього року на Міжнародному фестивалі Kharkiv Music Fest. А тепер джазмени вже анонсують свій перший всеукраїнський гастрольний тур: Київ – Вінниця – Львів.

У київському концерті нам обіцяють 333 парафрази на теми Баха – рівно стільки композитору виповнюється у цьому році.

Текст: Олеся Найдюк

  • Що: Джазові парафрази на теми Йоганна Баха
  • Коли: 19 листопада, 19.00
  • Де: Будинок актора, вул. Ярославів Вал, 7
Підтримайте нас, якщо вважаєте, що робота Дейли важлива для вас

Возможно вам также понравится

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.