«Разом» – це цикл статей Kyiv Daily про людей нашого міста. Разом вони створили і роблять спільну справу. Зазвичай вони не підписують між собою трудових угод, їх мало цікавлять корпоративна етика і комерційна вигода. Героїв цієї рубрики об’єднує справа, яку їм важко назвати роботою у звичайному сенсі цього слова. Наразі історія присвячена подружжю архітекторів, що розвиває архітектурну групу Boom Project – це Ярослав Ковальчук і Світлана Манасова.
Архітектурно-дизайнерська компанія Boom Project, заснована у 2006 році, налічує понад 200 реалізованих проєктів у 7 країнах світу. За словами Ярослава Ковальчука, проєкт, розроблений на основі концепту, є каркасом, на який спираються всі інші компоненти. Занурення в ідею для Boom Project – основа роботи.
Хто ви за освітою, де народилися?
Світлана: Я народилася в Казахстані в місті Караганда, вчилася на архітектора в Одеській державній академії будівництва та архітектури, закінчила у 2006 році.
Ярослав: Я народився в Одесі. За освітою магістр архітектури. Здобув її в Carlton University (Канада). Я радий, що мені вдалося отримати повну стипендію, що дало змогу вчитися в такому престижному місці.
Як була створена компанія Boom Project? Чому обрали саме цю назву, що вона означає для вас?
Світлана: До зустрічі з чоловіком я працювала архітектором на фрілансі, декілька років після інституту співпрацювала з художником Арсеном Челідзе. Після зустрічі з майбутнім чоловіком ми почали працювати разом. До того моменту студія Boom Project вже працювала кілька років.
Ярослав: Все просто, Boom – означає вибухові ідеї, і це було пріоритетом для нас із самого початку. Основну увагу всередині компанії акцентовано на ідеї. Все інше – вторинне.
Розкажіть про нюанси ведення бізнесу з дружиною/чоловіком. Чи сприяє емоційна взаємодія ще більш ефективній співпраці?
Світлана: Робота в подружній парі дуже зближує і віддаляє одночасно. Вкрай складно приходячи додому не говорити про роботу і приділити час дитині, чоловікові, дому і тваринам. Але по-іншому було б нудно. Весь час я лавірую між інтересами сім’ї та завданнями на роботі, наші відносини дуже схожі на іспанський фламенко. Тільки жорсткий тайм-менеджмент рятує, і залізні нерви, звісно ж.
Ярослав: Два архітектора в сім’ї – це не просто. Ми сперечаємося про проєкти. Але, з іншого боку, саме так можна знайти унікальні рішення. У студії кожен має право на думку. Думаю, автократичний стиль управління студією дизайну – тупикова лінія керівництва. Ми часто влаштовуємо мозкові штурми, нам важлива думка кожного. У Boom Project зараз працює 9 фахівців, окрім нас зі Світланою.
Як розподіляєте між собою зони відповідальності в бізнесі?
Світлана: Що стосується роботи, то процеси в студії чітко структуровані, хтось тільки креслить, хтось тільки візуалізує. До наших із чоловіком завдань входить контроль процесів, видавання завдань, пошук ідеї та характеру проєкту. У такому випадку дуже важливо, щоб у колективі була максимально налагоджена взаємодія.
Ярослав: Ми доповнюємо один одного. Мої завдання останнім часом – загальна координація, генерація ідей і спілкування із замовниками та підрядниками. Світлана здійснює нормоконтроль, виконує тактичні завдання та контролює взаємодію всередині колективу. Структура студії поділена на дві основні групи – візуалізатори і креслярі. Якщо грубо, то Світлана відповідає за креслярську частину та чудово справляється зі своєю роботою. Я здебільшого беру участь у стадії концепту й ескізування.
Як вас змінює спільна справа? Чому ви вчитесь один у одного?
Світлана: Спільна справа в парі вчить дивитися в одну сторону зі своїм партнером. Я постійно вчуся в чоловіка його терпінню та витримці.
Ярослав: Робота разом навчила нас домовлятися. У нас іспанська сімейка, ми обидва активні, постійне протистояння і боротьба – це про нас. Робота навчила нас домовлятися.
Скільки проєктів було створено компанією Boom Project за роки існування?
Ярослав: Понад 200.
Який із проєктів Boom Project можна назвати вашим улюбленим?
Світлана: Ресторан YUG. Це унікальний одеський проєкт і за задумом, і за складністю виконання. Завдяки злагодженій роботі нашого колективу та партнерів вдалося втілити багато що із задуманого.
Ярослав: Ми реалізували дуже цікаві ідеї в проєкті YUG. Намалювати цікавий і унікальний проєкт – не просто, а реалізувати його максимально близько до задуманого – удвічі складніше. У будь-якому проєкті взаємодія команди є дуже важливою, в YUG у нас усе вийшло.
У яких країнах працює Boom Project?
Ярослав: Крім України ми створювали проєкти в США, Саудівській Аравії, Казахстані, Австрії. Наразі в процесі розроблення проєкти у Франції та Молдові.
Розкажіть, над дизайнами якої нерухомості вам подобається працювати більше – комерційної чи житлової?
Світлана: Мені подобається працювати над будь-якими проєктами, просто обожнюю розробляти планування, також цікавить ергономіка.
Ярослав: Ми працюємо з приватною та комерційної сферою. Останнім часом ми почали віддавати перевагу комерційним проєктам. У комерції більш зрозумілі відносини «замовник – дизайнер/архітектор». У нас із клієнтом спільне завдання – успішний комерційний проєкт. У приватному інтер’єрі все складніше, там робота дизайнера стає схожою на посаду сімейного консультанта. Доводиться за досить короткий термін переконати замовника в певних ідеях, стилістичних рішеннях, прищепити смак і стиль, а також нівелювати забаганки подружжя.
Над якими проєктами ви працюєте наразі?
Світлана: Два проєкти фітнес-клубів у Одесі, готель в Одеській області, кілька ресторанів в Одесі та Києві. Також працюємо над двома пляжними комплексами в Одесі – один великий, другий трохи менше, житловими будинками у Франції й Австрії, квартирами і будинками в Україні та Молдові.
Розкажіть про ваш напрям дизайну меблів.
Ярослав: Предметний дизайн є невід’ємною частиною нашої роботи. Кожен наш проєкт має індивідуально розроблені деталі інтер’єру. Неможливо вдихнути життя в проєкт без індивідуальних деталей. З цієї філософії народився цілий напрям у нашій роботі. Ми проєктуємо меблі, світильники, люстри, декор. Деякі моделі йдуть у серію та добре продаються. Часто бачу стільці та крісла, спроєктовані в Boom Project, у різних закладах, і мені це подобається.
Над якими предметами ви працюєте наразі?
Ярослав: Наразі ми працюємо над цікавим проєктом пляжу Caribbean в Одесі й у процесі проєктування я зрозумів, що основну частину образу острівної естетики складають пальми, які, на жаль, не ростуть в Україні. Тоді мені прийшла в голову ідея розробити пальму з металу та канатів. Думаю, буде цікаво.
Що вас надихає, звідки берете ідеї для творчості в роботі?
Світлана: Мене надихає моя сім’я, шлях моїх батьків. Моє життя дуже багатогранне і наповнене. Найголовніше, я знаю, що немає нічого неможливого, всі межі в голові.
Я народилася в родині медиків, які були першими представниками цієї професії й у родині батька, і в сім’ї матері. Коли ти бачиш і усвідомлюєш їх шлях, те, чого досягли вони, ти розумієш, що тобі є куди рости, і що в тебе всі карти відкриті.
Також мене дуже наповнюють і розслаблюють подорожі, ми любимо невеликі автомобільні поїздки країною і, звісно, мандри за вітром уздовж морського узбережжя, на якому можливий кайтсерфінг.
Ярослав: Я багато читаю, книги – відмінний ресурс ідей. Ми намагаємося багато подорожувати. У поїздках більшість речей відкриваються по-новому. Змінюється перспектива, точка збірки.
Кожен проєкт – це занурення в ідею. Необхідно поєднувати купу чинників. Єдиний спосіб зробити це грамотно – побудувати проєкт на основі концепту. Він є каркасом, на який спираються всі інші компоненти. Маніфест від Boom Project звучить так: форма йде за функцією, покладеною на концепт. Це проста формула зі складним виконанням.
Стілець Poly chair і дзеркало «Око Саурона», розроблені Boom Project, увійшли до книги PRODUCT DESIGN in Ukraine від видавництва CP PUBLISHING. Докладніше про це видання та для замовлення: www.interiordesignukraine.com.ua +38 (099) 775 47 19
Фото проєкту YUG, офісу і квартири – Дарія Стодоля
Фото бару Nipper – Кирило Барановский