«Пам’яті загиблих воїнів України»

Еліан Абердам

23 червня напередодні закриття сезону у Національній філармонії України Київський камерний оркестр під орудою диригентки Наталії Пономарчук дасть ще один концерт. У програмі, крім творів Вольфганга Амадея Моцарта та Артюра Онеґґера, – світова прем’єра скрипкового концерту сучасної французько-американської композиторки Еліан Абердам, який вона присвятила пам’яті українських загиблих воїнів. 

Прем’єрою свого твору в Україні 59-річна Еліан Абердам завдячує українській композиторці Аллі Загайкевич, яка виступила ініціаторкою виконання й посередницею початкових перемовин між авторкою та Київським камерним оркестром. 

Якщо ми подивимось творчі біографії Абердам та Загайкевич, то їхні шляхи перетинаються у знаменитому паризькому Інституті IRCAM, де обидві студіювали в один і той самий час (1995-1996 рр.). Саме аванґардна електронна музика, на якій спеціалізується заснований П’єром Булєзом IRCAM, є одним із провідних напрямків у творчості обидвох мисткинь. Яскраве враження про музику Абердам можна скласти, прослухавши, до прикладу, її твір 2010 року «Seven deadly Sins» («Сім смертних гріхів») на тексти Маур’ї Саймон для голосу й електроніки. Ця композиція значно розширює традиційні уявлення як про вокальні «межі», так і про можливості співіснування голосу й електроніки – остання тут дійсно взаємодіє з живим голосом, то дублює його, відлунюючи, то акомпанує, створюючи різні настрої й фони.

Загалом Еліан Абердам працює практично у всіх жанрах, зокрема, є в неї музика для симфонічного й камерного оркестрів, для хору й голосу, а також опера «Тамар», заснована на біблійному сюжеті. 

Еліан народилася у Нансі (Франція). Навчалася у Ґреноблі та Єрусалимі, у Пенсільванському університеті (у Джорджа Крама) та у Каліфорнійському університеті в Берклі. Викладала композицію, теорію й музичні технології в Університеті Північної Айови. Від 2001 року вона є викладачкою Род-Айлендського університету у США. 

Події повномасштабної війни в Україні глибоко вразили Еліан, настільки, що вона створила концерт для скрипки з оркестром «Пам’яті загиблих воїнів України». Це одночастинний твір, що, за словами авторки, виражає моменти відчаю, горя, невизначеності, а водночас, надії та віри. Це музика шани українським бійцям, захоплення їхньою стійкістю й мужністю, відданістю боротьбі за визволення й перемогу України.

Солістом прем’єри виступить знаний київський скрипаль-віртуоз Кирило Бондар.

Програма:

  • В. А. Моцарт – Симфонія № 40 соль мінор, КV 550,
  • А. Онеґґер – Симфонія № 2 «In D» для струнних і труби,
  • Е. Абердам – Концерт для скрипки з оркестром «Пам’яті загиблих воїнів України» (світова прем’єра)

Квитки: тут

Текст: Олеся Найдюк 

Підтримайте нас, якщо вважаєте, що робота Дейли важлива для вас

Возможно вам также понравится

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *