Кафка з доповненою реальністю

«Голодар»

15, 16, 17 жовтня на Сцені 6 Довженко-Центру відбудуться перші покази танцювальної вистави з доповненою реальністю  P.A.N.TER. 

Доповнена реальність створена на платформі «ALTstage. Крок з екрану» — технології, що дозволяє  використовувати доповнену реальність разом з живими подіями або відеоконтентом. Розробкою технології займалася міжнародна команда, очолена українцями. Як і P.A.N.TER — це спільний проект Платформи сучасного танцю (Україна) та Post Theater (Німеччина). Навіть театральну програмку зробили з доповненою реальністю.

Ідейною основою спектаклю стало оповідання «Голодар» Франца Кафки. У ньому письменник розповідає історію старого циркача, чиїм фірмовим трюком було довге і виснажливе голодування, однак голодар зазнає фіаско поруч із новим атракціоном — блискучою молодою пантерою. Творці вистави порівнюють цю пантеру з опціями віртуальної і доповненої реальності, а самого голодаря — із митцем до ери інформаційних технологій. Свою позицію щодо такого протистояння автори зашифрували у назві вистави: P.A.N.TER — Performing Arts Never Terminate/ Перформативні мистецтва ніколи не закінчуються. 

Драматург вистави Макс Шумахер (Post Theater, Німеччина) проводить паралель між стосунками голодаря та пантери і різницею поколінь у сучасному світі. «Раніше багато молодих людей мріяли про артистичну кар’єру, прагнули стати тими, хто живе і творить поза звичними соціальними рамками. Сьогодні це змінилось, їхні мрії — успішні стартапи і технологічні прориви. Зараз IT-спільнота представляє новий тип креативного класу», — розповідає Макс. На думку драматурга, завдяки знанням у специфічних галузях, обізнаності у світових трендах, мобільності та схильності до інновацій, ці люди стають новим взірцем альтернативного способу життя. Саме про них розповідатиме мультимедійний проект P.A.N.TER.

Ще одним матеріалом для вистави стала серія інтерв‘ю з митцями (актори, танцівники, хореографи) та представниками IT-сфери (програмісти, геймдизайнери тощо), які записала команда проекту. Шукаючи зв‘язки між інформаційними технологіями та мистецтвом, команда опитала 33-х респондентів і включила цей документальний матеріал у постановку. 

Мультимедійна вистава P.A.N.TER створена на платформі «ALTstage. Крок з екрану» — новій технології, розробленій в рамках попереднього спільного проекту Платформи сучасного танцю та Post Theater навесні 2021 року. Спільно з IT-компанією WeAR Studio команда розробила інструмент для сценічних практик, що дозволяє синхронізувати різні медіа: відеопроекція, живі виконавці й живий план, доповнена реальність —   все це взаємодіє у часі й просторі вистави. Крім того, у доповненій реальності ALTstage використовуються не анімовані цифрові моделі, а відео справжніх танцівників. На сьогоднішній день ця технологія є унікальною для театральних практик — України, і світу.

«Влітку 2021-го нам вдалося вивести живого виконавця у доповнену реальність — танцівник зробив той самий крок з екрану. Це можна побачити у чотирьох перформансах на сайті altstage.com.ua. Кожен з них триває 7 хвилин — цього цілком достатньо в рамках розробки прототипу технології і демонстрації її можливостей. У виставі ж P.A.N.TER ми будемо використовувати всі опції “на повну”», — говорить менеджер проектів ALTstage та P.A.N.TER Олександр Маншилін.

Співавтор P.A.N.TER, медіа-художник Микита Худяков розповідає детальніше про процес створення віртуальних об’єктів: «Для втілення alter ego Голодаря у цифровому світі ми використали технологію фотограмметрії — відсканували одного з перформерів та відтворили його в якості 3D-моделі. Далі ми трансформували його візуальний образ, комбінуючи матеріал відеозйомки з комп’ютерною графікою. Так виникає візуальний ряд, що є мультимедійною метафору змін у сприйнятті…».

Познайомитись із тим, як працює доповнена реальність ALTstage глядачі зможуть ще до початку показу за допомогою своїх смартфонів: навівши камери на порожню сцену, вони побачать AR-програмку та alter ego танцівників. «Якщо у Станіславського театр починався з гардеробу, то у ALTstage — з доповненої реальності» — жартує Олександр Маншилін.

Для комфортного перегляду P.A.N.TER вам варто взяти із собою планшет або смартфон із такими технічними характеристиками:

  • iPhone7 або новіший
  • смартфон на Android 8 або новіший

Переконайтесь, що ваш смартфон: 

  • заряджений не менше ніж на 80%; 
  • має достатньо вільної пам’яті, принаймні 1,5 – 2 ГБ.

Якщо ж у вас немає можливості взяти на показ відповідний гаджет, організатори забезпечать вам можливість перегляду в інший спосіб. 

Команда проекту: 

  • Автор ідеї, драматург — Макс Шумахер 
  • Медіа-художники — Світлана Житня та Микита Худяков
  • Хореографи — Олександра Литвин та Олена Чучко
  • Музика — електроакустичний імпровізаційний ансамбль “Niebiezdny_Drokon”
  • Перформери — Анастасія Біляєва, Ірина Клименко, Ігор Курінний, Міланія Медведєва,  Артем Присяжнюк, Галина Щупак.
  • Менеджери проєкту — Антон Овчінніков та Олександр Маншилін

Ресурси проєкту:

Проект P.A.N.TER реалізовано в межах програми «Інноваційний культурний продукт» Українського культурного фонду.

Довідка: 

«ALTstage: Крок з екрану» — унікальна технологія використання доповненої реальності разом з живими подіями або відеоконтентом. Її створює міжнародна команда на чолі з українцями. Унікальність ALTstage у синхронізації в часі та просторі різних цифрових реальностей, відображенні волюметричного (об’ємного) відео реальних людей, і стисканні об’ємного відео до розмірів, які можуть відтворюватися смартфонами. Структурно ALTstage складається з мобільного застосунку та веб-сайту, який доступний двома мовами. ALTstage має два типу перегляду live (у глядацькій залі), home (вдома). Розробкою проекту займається міжнародна команда на чолі з українцями: митці — українська Асоціація Платформа Сучасного Танцю та німецький Post Theater — спільно з IT-компанією WeAR Studio. Інвесторами також є мистецькі інституції — House of Europe (програма Європейського Союзу) та Український культурний фонд (УКФ).

Підтримайте нас, якщо вважаєте, що робота Дейли важлива для вас

Возможно вам также понравится

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *