Євген Громов про музику сріблястих тонів

Громов

Відкриватиме проект «День музики Сильвестрова» на Bouquet Kyiv Stage цього року відомий український піаніст, автор та куратор проекту Євген Громов. Він представить авангардну творчість Валентна Сильвестрова.

З чого все почалося? Як складалася программа «Сильвестрівського дня»? 

— У всьому, що стосується Bouquet Kyiv Stage, все завжди починається з розмов з натхненницею і душею фестивалю Іриною Буданською. Як завше сталося і цьогоріч. Під час зустрічі Ірина серед іншого повідомила мені, що їй дуже сподобалась ідея авторсько-композиторських концертних циклів-маратонів. Тобто, коли протягом одного дня виконується музика лише одного класичного композитора. По суті — це ніби фестиваль у фестивалі, але максимально спресований межами дня. Приміром, три роки тому ми спільно змогли зреалізувати маратон «Лятошинський Гала», де з групою однодумців виконали велику кількість фортеп‘янної, вокальної та камерної музики видатного класика української музики.

І от тепер настала черга музики Валентина Сильвестрова. Найбільш знаного в світі українського композитора, що мешкає тепер в екзилі  в Берліні, пов‘язують довголітні дружні стосунки і плідна творча співпраця як з Домом Майстер Клас, так, зокрема, і з фестивалем Bouquet Kyiv Stage. Адже, саме минулорічний Bouquet Kyiv Stage, що проводився тоді в британському Оксфорді, привітав Сильвестрова з ювілеєм трьома його авторськими програмами. Наразі зараз Ірина запропонувала провести на Букеті день музики майстра, запросивши у якості виконавців найбільш відданих творчості митця музикантів, що роками і десятиліттями з ним тісно співпрацюють, а саме — вокалістку Інну Галатенко, піаніста Олега Безбородька, камерний хор «Київ» під орудою хормейстера Миколи Гобдича, композиторку і принципову електронщицю Аллу Загайкевич і, врешті-решт, твого непокірного слугу в якості куратора і виконавця.

Таким чином, протягом дня відбудеться п‘ять імпрез, де виконуватиметься фортеп‘янова, вокальна, хорова і електронічна музика. Арочна макропобудова маратону є дзеркально-симетричною, де ранньо-авангардна рояльна музика відзеркалюватиметься завершальним електроакустичним перформансом «Ландшафти Сильвестрова». Камерно-вокальна лірика на вірші українських поетів вступить у діалог духовно-хоровими «Давидовими псалмами», в той час як центрально-осьова програма «Миттєвості і багателі» є концептуально-музичною квінтесенцією пізнього періоду творчості Сильвестрова. Саме з клавірних багателей проросла його подальша пізня вокальна і хорова лірика. До того ж, ранні афористично-додекафонні твори на кшталт «Тріади» 1962 року також вступлять в непрямий стилістичний діалог з «Миттєвостями» нульових років, перш за все власною мініатюрністю, притишеною прозорістю письма, витонченою рафінованою вишуканістю тканини…

Метафора фестивалю цього року «дорога» — «Дорогу підкорює той, хто іде». З якою метафорою у тебе  пов’язується музика Сильвестрова? Чи то «Дорога», чи то «Тиша»?

— Шлях, дорога… — так, безумовно. Але особисто для мене музика Сильвестрова перш за все — напружена внутрішня тиша і споглядання краси. Причому це стосується не лише пізнього періоду його творчості. Музика Сильвестрова неймовірно шляхетна субстанція. Так би мовити, чиста музика. Стани, які вона передає — це ніби занурення у внутрішні глибини, а будь-яке занурення неможливе без приголомшливо дзвінкої тиші, без прислуховування, здивування і замилування красою всесвіту, макро і мікрокосму, і обережного спостереження за власними рефлексіями на неї в собі як частині того ж таки всесвіту. Це щось схоже на відчуття від народженням живого — квітки, тварини, дитини. І саме це відчуття надважливо передати слухачеві, особливо тепер — адже всі ми живемо в буремний трагічний час, наші люди внутрішньо вкрай втомлені, психологічно переобтяжені, в багатьох існує емоційне вигорання — війна і суцільне горе, пов’язане з нею, нікого не залишає вціліло-байдужим. І нам хоча б інколи конче необхідно перетворюватися на людей, споживаючих красу, як ліки, що зцілюють від духовних бід і душевних ран.

Спілкувалася Віка Федоріна

Коли: 19 серпня, о 14:00 та о 18:00

Підтримайте нас, якщо вважаєте, що робота Дейли важлива для вас

Возможно вам также понравится

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *