Фотографічні евфемізми та документація катастрофи

ХЕРСОН. DE PROFUNDIS.

23 червня 2023 року арт-фундація «Дукат» спільно з Національним історико-меморіальним заповідником «Бабин Яр» презентували виставку фотографій Олександра Джантімірова ХЕРСОН. DE PROFUNDIS. Експозицію складають 14 світлин, створених фотографом у червні цього року на Херсонщині. Олександр знімав наслідки підриву військами рф греблі Каховської ГЕС, що призвело до екологічної катастрофи з жахливими природними, соціальними та економічними наслідками.

Візуальна документація війни в цифрову епоху – це нескінченний потік фото- та відеоматеріалів із жорсткими кадрами «перших секунд», що без натяків розповідають про трагедію. Будучи залученими у конфлікт, українці майже щоденно спостерігають наслідки російської агресії у стрічці новин та на власні очі. Прикро констатувати, але буденність війни поступово нормалізується у житті кожного українця, а наша психіка адаптується до сприйняття цього потоку візуального контенту.

Влучним рішенням Олександра щодо фільмування подій на Херсонщині стало зміщення загальної візії фотографій. Йому вдалося розкрити трагізм ситуації та викликати почуття глибокого співпереживання, уникаючи відвертих сцен людського горя. Представлені світлини – свого роду візуальні евфемізми, що дозволяють автору точково відтворити та актуалізувати наслідки екоциду в медіа-полі. 

Організатори виставки зазначають: “На світлинах Олександра Джантімірова спокійна гладь води, що вкрила міста і села, оманливо безтурботна: насправді це поверхня дзеркального леза, що назавжди поділило місцеве життя на до і після. І, тим не менш, ці майже безлюдні пейзажі-привиди безмовно волають до небес”

Відчуття болю і безпорадності перед руйнуванням навколишнього середовища миттєво відображається на фотографіях, де транслюються найгостріші та найболючіші переживання. У східній традиції білий є кольором скорботи. Олександр активно задіює його, а також напівтони сірого та чорного кольорів, що надає роботам відчуття глибини, заплутаності і розриву. “Улюблений прийом фотографа – зйомка в інфрачервоному діапазоні – огортає ландшафт у подобу білого савана”.

Назва виставки, вибрана з особливою увагою, стала ще одним важливим акцентом в контексті даного проекту. DE PROFUNDIS – перші два слова, що зачинають текст 130-го псалма, який католики та протестанти використовують як молитву за хворих або як погребальну молитву. У мистецтві, літературі та музиці цей вираз закріпив за собою символічне значення крику доведеної до відчаю людини, заклику до вираження глибоких почуттів смутку та страждання.

Виставка фотографій Олександра Джантімірова ХЕРСОН. DE PROFUNDIS пропонує глядачам зупинитися та замислитися над долею сучасного світу. Ці зображення Херсону, пронизані символічним звучанням, витримані у філософській та естетичній площині, викликають почуття співпереживання та нагадують про необхідність кожному брати на себе відповідальність за реагування, допомогу з ліквідацією наслідків та особистий вклад у стале майбутнє.

Виставка триватиме до 10 липня за адресою —  вул. Володимирська, 5. Вхід вільний.

Авторка тексту

Історикиня мистецтв, арт-менеджерка галереї Imagine Point

Інна Каленська

Підтримайте нас, якщо вважаєте, що робота Дейли важлива для вас

Возможно вам также понравится

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *