Галаганівський вертеп: народження Ісуса

народження Ісуса

Традиції українського вертепу. Перша дія завжди розповідала про народження Христа.

Український вертеп завжди мав дві дії. У першій традиційно оповідалося про народження Ісуса.

Пригадаймо цю історію.

Під час царювання Ірода в Юдеї, яка була під владою Риму, римський імператор Август віддав наказ зробити перепис місцевого населення. Йосиф і вагітна Діва Марія вирушили з Назарету у Вифлеєм. Однак не змогли знайти місця для ночівлі, а тому зупинились у печері, куди пастухи заганяли худобу під час негоди. Тут вночі й народилося Немовля. До речі, слово “вертеп” і означає “печера”, ще наводять інші його значення – “вертіти”, “крутити”.

Першими про народження Ісуса дізналися вифлеємські пастушки, і прийшли поклонитися йому. Вифлеємська зірка вказала дорогу до Новонародженого волхвам. Вони й розповіли Іроду, що народився новий Цар людський. Той, боячись втратити свої владу і трон, наказує воїнам вбивати усіх вифлеємських дітей віком від 2 років і молодше.

У Сокиринській вертепній драмі за всі злодіяння до Ірода приходить Смерть та відрубує йому голову, а чорти забирають із собою у пекло. Після смерті Ірода у постановці з піснями та танцями з’являються інші персонажі, що вже розігрують соціально-побутові сценки. Вертепне дійство, згідно із Сокиринським (Галаганівським) рукописом, оживе 15 і 16 жовтня у Великій Лаврській дзвіниці. Проєкт “Вертеп. Необарокова містерія” створено за підтримки Українського культурного фонду.

Про першу традиційну вертепну дію розповідає завідувачка відділу музики Музею театрального, музичного та кіномистецтва України Олена Кореняк.

Підтримайте нас, якщо вважаєте, що робота Дейли важлива для вас

Возможно вам также понравится

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *