KharkivMusicFest у воєнний час, у воєнному Харкові

KharkivMusicFest-2024

13 квітня у Харкові відкриється KharkivMusicFest-2024. Концерт-відкриття відзначиться кількома прем’єрами – виступом диригента Рока Фаргаса (Іспанія – Німеччина) із Національним ансамблем солістів «Київська камерата», прем’єрою твору молодого українського композитора Золтана Алмаші «Місто Марії», присвяченого Маріуполю. Цього року фестиваль пройде з 13 квітня по 1 червня. 

«Попри непрості умови, в яких ми вже котрий рік живемо і працюємо, наш фестиваль щороку відбувається, і я глибоко переконаний, що так і має бути. І це не тільки про культуру спротиву, про демонстрацію того, що прифронтовий Харків живий, і залишається культурним центром, у якому відбуваються фестивалі, концерти тощо, куди приїжджають зірки зі світовим ім’ям. Не тільки про те, що таким чином ми комунікуємо і зі співвітчизниками, і з закордонною аудиторією, показуючи, яке місто зараз, які у ньому ми, – коментує Сергій Політучий, президент фестивалю KharkivMusicFest, – Фестиваль виконує важливе з точки зору гуманізму завдання – мистецтво підтримує людей, дарує людям душевну втіху, змогу відволіктися від страшних реалій війни. Це та рідкісна можливість хоча б на деякий час переключитись і, можливо, трохи підзарядити свої внутрішні ресурси». 

В програмі відкриття фестивалю твори композиторів, пов’язані з Харковом: Бела Барток, Віталій Губаренко, Фелікс Мендельсон та українці Золтан Алмаші, Олександр Козаренко, Володимир Зубицький. 

Так, угорський композитор та знавець національного мелосу Бела Барток на початках ХХ сторіччя перебував з концертами у Харкові, про що в архівах залишились афіша й рецензії. 

Віталій Губаренко – харківець, який саме тут починав свою блискучу композиторську й педагогічну кар’єру і його музика повертається до міста у рік його 90-річчя. 

Фелікс Мендельсон-Бартольді – особистість, яка всьому світову повернула ім’я Й.С.Баха. Його творчість й життя – це постійне служіння високому мистецтву і людям, з вірою, що твоя щоденна робота обов’язково матиме плоди. Так і сталось.

Український композитор та справжній філософ в музиці Олександр Козаренко, є автором багатьох творів, що вже стали класикою й граються видатними солістами, оркестрами, ансамблями. Його творчий шлях – це свідоме відкриття світові українських композиторів – Миколи Лисенка, Анатолія Кос-Анатольського, Бориса Лятошинського, не випадково його називали «лицарем української музики». 

Дарує свою музику світові й український композитор Володимир Зубицький – яскравий виконавець, віртуоз, частий гість Харкова, автор численних віртуозних творів. Один з таких – концерт для скрипки – надзвичайно складний як для оркестру, так й для соліста. Він існує в рукописі й ексклюзивно виконується «Київською камератою» і скрипалькою Богданою Півненко. 

І ще одна фестивальна прем’єра, яка міститься у програмі відкриття – «Місто Марії» молодого українського композитора Золтана Алмаші. Минулого року саме з його «Пори року» розпочався фестиваль. За словами автора, твір, який буде презентовано на фестивалі, зараз є чи не найбільш виконуваним у різних країнах світу.

Рок Фаргас буде вперше диригувати в Харкові. Він єдиний іноземний артист, який мав сміливість погодитись на виступ в нашому місті: «Це велика честь для мене виступити в Харкові. Коли мене запросили стати частиною фестивалю, я відчув, що для людей це буде важливо – в такі важкі часи віднайти трохи нормальності буття, насолодитися чудовими моментами, які дарує музика».

Участь «Київської Камерати» у відкритті фестивалю також має важливе символічне значення: «Цей концерт ми присвячуємо Валерію Матюхіну – засновнику колективу, його рідному місту Харкову. Цього року Валерію Олександровичу виповнилось би 75 років. Він давно хотів приїхати до вас зіграти українську музику до вас з виконанням найцікавішої української музики, яку пропагував усе життя, але не встиг, – розповідає Катерина Супрун, заступниця художнього керівника «Київської Камерати». – Тому для оркестру це особливий концерт».

«Слухати. Чути. Відчувати» – новий меседж фестивалю, який працює у воєнний час, у воєнному місті. Ми зараз зовсім по-іншому прислухаємось до всього, що звучить навколо, – зазначає Юлія Ніколаєвська, професорка, програмна директорка фестивалю. – Ми слухаємо світ, який для нас змінився, але не просто слухаємо. Ми чуємо найменші нюанси, розрізняємо відтінки звуків. Ми стали більше чути тих, хто поруч. Ми дійсно стали більше відчувати життя – його біль, страх, страждання, радість. Наш фестиваль – про ситуацію, в якій опинився слухач часів війни, про відчуття й зміни, які відбуваються з нами, про важливість чуттєвості до часу, в якому ми живемо й гостроту почуттів. А ще – про творчу силу згуртованості в наш час, про те, що бентежить, надихає і підтримує».

З міркувань безпеки місце проведення концерту не повідомляється у відкритому доступі. Зареєструйтеся, щоб отримати інформацію про локацію.

Програма концерту-відкриття KharkivMusicFest:

  • Бела Барток – «Дивертисменто для струнних»,
  • Віталій Губаренко – «Концерт для флейти», соло – Дмитро Кузьмін,
  • Фелікс Мендельсон – «Струнна симфонія №9 до мінор»,
  • Золтан Алмаші – «Місто Марії»,
  • Олександр Козаренко –Концерт «Рутено» для фортепіано, соло – Дмитро Таванець, 
  • Володимир Зубицький – «Концерт для скрипки», соло Богдана Півненко.
  • Диригент – Рок Фаргас /Іспанія-Німеччина/
  • Солісти: Богдана Півненко (скрипка),
  • Дмитро Таванець (фортепіано),
  • Дмитро Кузьмін (флейта)

Рок Фаргас родом з Барселони, вивчав музику в Кембридзькому університеті, де почав диригувати симфонічним оркестром. Здобув ступінь магістра з історичного виконавства та оркестрового диригування в Королівській академії музики в Лондоні. Диригував такими оркестрами, як симфонічний оркестр Єнської філармонія,  оркестр Ангальтського театру Дессау, Державна капела Веймара, Філармонія Південної Вестфалії, Тюринзька філармонія, Градецька філармонія, Cardiff Sinfonietta, Філармонія в місті Русе, Софійська філармонія та Оркестр Vigo 430. Крім виступів у Європі, нещодавно Рок виконав прем’єру шести композицій у Нью-Йорку, диригуючи проектом сучасної музики, спільним з Hochschule für Musik Franz Liszt Weimar та Манхеттенською школою музики, а також диригував іспанською сарсуелою «El Trust de los Tenorios» Хосе Серрано в Королівському оперному театрі Мумбаї, Індія. 13 квітня Рок Фаргас вперше виступить в Харкові.

Національний ансамбль солістів «Київська камерата» займає не просто провідне місце на мапі української культури, а є першим виконавцем сотень творів сучасних композиторів. 

«Київська камерата» – оркестр, де кожен музикант є віртуозом та сольним виконавцем. Це колектив з чіткою місією – промоція української музики в усьому різнобарв’ї стилів, течій та композиторських шкіл. Втім, репертуар оркестру постійно поновлюється й охоплює широкий музичний діапазон: від давньої музики барокових майстрів до творів сучасних композиторів. Національний ансамбль солістів неодноразово виступав у Польщі, Франції, Німеччині, Нідерландах, Італії, Австрії, Німеччині, Франції, Вірменії, Хорватії, Грузії, США, Кувейті та інших країнах.

Програма KharkivMusicFest передбачає концерти альтернативної програми, виступ «Дитячого оркестру» та «Фестивального оркестру», проєкти «Кольорова класика», «Чуттєвості», Kharkiv Art Therapy Days-2024, «Музичні читанки».  Ознайомитись з програмою можна на сайті KharkivMusicFest або на сторінці фейсбук.

Організатором фестивалю є фонд громади Харкова «Толока». 

Підтримайте нас, якщо вважаєте, що робота Дейли важлива для вас

Возможно вам также понравится

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *