Київські музеї на карантині, але онлайн — в кожному будинку, екрані комп’ютера та серці.
Національний історичний музей
На головній сторінці викладена цифрова колекція музею. В музеї новий директор (і це, кажуть, дуже добре), ті ж самі прекрасні види, чудова будівля (справа рук Каракіса). Тут зберігають етнографічні, археологічні, мальовничі (і скульптурні), нумізматичні колекції, стародруки та інші історичні експонати. У фондах музею понад 800 тисяч унікальних пам’яток історії та культури.
- У музею є Ютуб-канал
- З дуже добрим розділом Лекторій НМІУ
Музей Iвана Гончара
Не просто музей (весілля і свято) — спеціалізований науково-дослідній і культурно-освітній заклад. Це — музей-хранитель і музей-натхненник. У телеграм-каналі Київ Дейлі виставкам, концертам і лекціям, які тут влаштовували, відводилося мінімум два пункти на тиждень. Красивий, живий, виразний, відкритий і розумний музей. І в ньому зазвичай життя б’є ключем, зараз переконаєтеся.
- Ютуб-канал з лекціями, записами концертів, матеріалами з експедицій (в музеї працюють вчені, вони ж як правило учасники концертів і науково-популярних лекцій)
- Фейсбук
- Інстаграм
- Сторінка на Google Art
Музей Ханенків
Дуже київський (як геній місця) і дуже важливий для всіх нас. Такий особистий, багатогранний, гарний, як дорогоцінна скринька. Є віртуальний тур по музею від Inside Production заєвропейською і азіатською експозиціями. У музеї планують проводити онлайн екскурсії в прямому ефірі на сторінці в фейсбуці і розповідати про окремі експонати. Є Інстаграм.
NAMU
Вікіпедія каже, що Музей з левами заснований в 1899 році як «Міський музей антикваріату та мистецтв». Спочатку в приміщеннях першого поверху експонувалася колекція археологічних знахідок Вікентія Хвойки. Офіційне відкриття та освячення музею відбулося 23 грудня 1904 роки (у 2024-му Музею буде 120!). Тут ідеальні заняття—майстерні з дітьми у вихідні, чітко сформульований лекторій. Музей відкритий до діалогу, усі виставки останніх років (але особливо останні—останні) — дуже гарного рівню, ось побачите. На сайті музею віртуальний тур передбачений (у мене на комп’ютері він блокується плагіном, коментувати не можу, але раптом у вас нi)
- Крім туру на сайті є галерея, детальна, дуже хороша
- Є Ютуб-канал з майстер-класами та лекціями.
- За хештегом #карантинуnamu Національний художній музей України у своєму Instagram розповідатиме про колекції.
Директорка музею Юлія Литвинець, чотири відповіді Kyiv Daily
Чи можете описати свій Музей одним реченням?
— Можу навіть одним словом — Дім. Якщо одним реченням, то музей — це місце, де живуть історії.
Через який один експонат (виставку, подію) можна дізнатися про ваш Музей?
— Це поліхромний дерев’яний рельєф XII ст «Святий Георгій з житієм». У ньому є все — історія держави, релігії, історія мистецтва, історія музею.
Ваше улюблене місце в музеї?
— Оскільки я довгий час працювала головним зберігачем музею, фондосховища залишаються моїм улюбленим місцем у музеї. Бо колекція творів мистецтва була, є і буде серцем кожного художнього музею.
Як будете працювати в карантин?
— Музей на час карантину призупинив свою роботу, але співробітники працюють дистанційно – готують різноманітні дослідження, працюють над виставками, створюють презентації, ведуть соціальні мережі, перемовини і тд.
Музей театрального, музичного та кіномистецтва
Музей знаходиться на території Лаври, його колекція почала створюватися близько ста років тому художньою групою театру «Березіль». Тут все унікальне — театральна, музична та кіноколекція. Унікальний колектив. Тут можна побачити афіші, плакати, ескізи костюмів (і самі костюми), ляльковий театр «Вертеп», реквізит і гримерку Марії Заньковецької.
Мистецький Арсенал
У XVII столітті на його місці розташовувався Вознесенський дівочий монастир. А тепер тут (якщо дозволить карантин) пройде 10-й Книжковий Арсенал. І все-все виставки, які ми любимо (бо кожна — дослідження). Включаючи ту, на яку чекаємо. Найближчим часом на Ютуб-каналі буде опублікований курс з дев’яти лекцій по класиці літератури (одна вже опублікована) з осіннього курсу «Класика літератури: знати більше» і лекція Олени Живкова в рамках освітньої програми виставки «Спецвантаж! Історії повернення українських культурних цінностей».
Директорка музею Олеся Островська-Люта, чотири відповіді Kyiv Daily
Чи можете описати свій Музей одним реченням?
— Це мультидисциплінарний культурний хаб – тут і сучасне мистецтво, і музейні експозиції, і література, і театр, і освітні події для різних людей із різними інтересами. Людина для нас – це і читач, і глядач, і художник, і актор, і естет, і аналітик, і той, кого цікавлять метафізичні питання водночас, а не одномірна особа з одним інтересом.
Через який один експонат (виставку, подію) можна дізнатися про ваш Музей?
— Найближчі приклади – Книжковий Арсенал або виставка «Подолання гравітації» Параски Плитки-Горицвіт або «Курбас. Нові світи». У цих проектах ми спираємося на якусь серцевину – книгу або спадщину Плитки чи Курбаса – і будуємо навколо неї різнопланову програму, поєднуючи і візуальне, і текст, і театральний досвід, створюючи таке собі наче тотальне культурне середовище.
Ваше улюблене місце в Арсеналі (або виставка, або фестиваль)?
— У мене немає одного улюбленого місця. Але я дуже чекаю, коли ми зможемо показати виставку «Відбиток», присвячену сотні років розвитку української графіки. Умовно кажучи, від Нарбута до Інтєрєсних казок. Ми підготували цю виставку, але наразі не відкрили. Сподіваємося показати її – а вона справді дуже красива – як тільки на це дозволить епідеміологічна ситуація.
Як будете працювати в карантин?
— Команда працює здебільшого дистанційно. Програму переносимо максимально в онлайн. Але це новий досвід для усіх – хто б що не казав – і тут нас чекає багато відкриттів: що цікаво аудиторіям, що працює, що – ні. Будемо вчитися.
ЦСМ «Білий світ»
У березні «Білий світ» відзначив річницю, виставок тут було більше, ніж в деяких державних інституціях.
Тут собраны все 3D-тури по виставках галереї за 2019-2020-й.
The Naked Room
Маленька, розумна, нова галерея в якій смислами наповнений кожен квадратний сантиметр. Ідеальні виставки. Ідеальні герої.
Але на жаль, є тільки Інстаграм. У Інстаграмi галереї проходять кураторські «виставки», вся команда по черзі (не тільки кураторкі!) відбирають 10 робіт з архіву галереї і публікують із супровідним текстом.
Dymchuk Gallery
У галереї передостання була виставка графіки EtchingRoom1 «Сьогодні ввечері залишусь вдома». Остання — Primitive People Мiшi Букшi (вони щось знали?) — послідовний, розумний майданчик з лекціямі і розмовами після лекцій.
Підбірка 3D-турів виставками для довгих вихідних:
- Сузір’я. Олег Соколов, Микола Лукін
- На яскравому сонці. Юрій Єгоров
- Обережно, просто так. EtchingRoom 1
- Красива виставка. Євген Самборський
Текст: Віка Федорина