У Копенгагені з 2 по 6 липня пройде всесвітній UIA-конгрес архітекторів, на ньому буде представлений стенд архітекторів України з назвою «Конструкція-деконструкція-реконструкція». Сергій Святченко концептуально та візуально створив стенд українських архітекторів на конгресі, він відповів на запитання Київ Дейлі про свою роботу з концепцією стенда.
Що являє собою архітектура сьогодні, як про неї можна (і не можна) розповідати?
— Техноекологічна…Кордони здійснення лежать у конструкторів, інженерів, а вимоги в екоаналітиків.
Сьогодні архітектура, як ніколи вільна, тому дозволяє говорити про себе за допомогою мистецтва.
Що вона може передавати світові – правду, горе, код нації…?
— Код доброти.
Що може бути мовою самої архітектури? (у радянському союзі вона була мовою влади та грошей)
— Мрія.
Розкажіть про UIA конгрес архітекторів у Копенгагені — ваша робота, як колаж представляє архітектуру? Як склалася головна тема?
— У зв’язку зі спільною роботою зі Спілкою Архітекторів України, мене попросили створити стенд САУ на всесвітньому UIA конгресі архітекторів у Копенгагені з 2-6 липня 2023 року.
Я запропонував архітектурно-мистецький проєкт, де вперше про архітектуру та проблеми архітектури, тему Майбутнього йдеться метафоричною (концептуальною мовою мистецтва).
Живучи та працюючи в Данії останні 32 роки й володіючи експертизою з теми синтезу архітектури та мистецтва, темі якої я присвятив багато років, беручи участь у багатьох архітектурних конкурсах та проєктах тут у країні та Європі загалом, я подумав. що тема Будівництво Майбутнього, ідея відродження у запропонованому стенді України, була сформульована як «Конструкція-Деконструкція-Реконструкція».
Ліва частина експозиції — Конструкція – це архітектурна спадщина українського конструктивізму та данського функціоналізму. Все, що було до нас 100 років. Завдання звернути увагу на модерністські цінності двох країн, сформулювати принципи ідентичності.
Ми частина життєвого ланцюжка. Десь починаємо – підхоплюємо – передаємо комусь.
Зіткнувшись з феноменами в житті (Конструкція), я пропускаю їх через себе (Деконструкція) і створюю результат (Реконструкція).
_________________________
Концепція стенду Національної спілки архітекторів України основана на ідеї відродження України, її ідентичності, незалежності і архітектури, на побудові майбутнього. Ідея відродження сформульована як «Конструкція-деконструкція-реконструкція».
«Конструкція» розглядає зв’язок українського конструктивізму та датського функціоналізму в архітектурі. Ця концепція підкреслює демократичну, модерністичну, європейську спрямованість української архітектури ще на початку ХХ сторіччя. Україна вже тоді втілювала в архітектурі співзвучну європейцям ідеологію модернізму, що цінувала людину, її фізичне й розумове звільнення від минулого та її вільне розкриття в ідеальному світі, спроектованому архітекторами-візіонерами.
У Данії це була унікальна архітектурна ікона — Арне Якобсен, який створив відомий житловий комплекс Bellavista and Bellevue Strandbad (Klampenborg 1933-1934), що разом з Bellevue Teatret (1936-1937) і Tankstation Skovshoved (1939), здається, виражає всі ідеї функціоналізму – сміливість, лаконічність і сучасність. В Україні у Харкові є подібні архітектурні шедеври – Держпром, Пошта, Клуб залізничників – якій зараз повністю зруйновано бомбами.
Деякі з цих архітектурних споруд є монументальними втіленням влади, але більшість – це просто місця, де жили люди. За допомогою мистецьких засобів наш проект має на меті показати, як Україна прагнула будувати майбутнє ще 100 років тому, і як ми надалі прагнемо створити кращий світ та ідеальне місце для життя, ігор,
роботи, зростання, виховання наших дітей тощо.
Ідея проєкту – показати, як мистецтво та архітектура можуть надихати та навчати, як можуть кинути виклик та зламати жорстку структуру, як можуть будувати та зміцнювати стосунки та дружбу та як кожен з нас може зробити світ та Україну кращими та людянішими.
Центральна частина експозиції – «Деконструкція» — показує страшні випробування жорстокої війни, в яку Україна була втягнута поза її бажанням. Ця ідея розкривається метафорою «Відсутність присутності. ОБЛИЧЧЯ», що показує обличчя людей, що втратили лім, батьківщину, майбутнє.
Ми втратили УСЕ за мить єдину І тільки НЕБО над головою Ми заберем його з собою І будем жити з ним так довго Доти допоки сонце висвітить На ньому та напише ВІРА НАДІЯ ЛЮБОВ Сергій Святченко
Концепція «Відсутності Присутності» – це спроба деконструювати образи війни, створити нову художню реальність і показати важливість чуттєвих спалахів, які живлять нашу метафоричну єдність.
Автором використано фото зі зруйнованого Харкова. Кольори і зміст стираються, додається жах реальності, де одне місце існує, інше щойно перестало існувати, третє зникло назавжди. Впізнавана лише надія на майбутнє.
На портретах українських біженців автор показує напруженість стану, коли ззовні нав’язується неприродна присутність війни, і це відображається на їхніх обличчях. Конструкції зруйнованих будівель дозволяють увійти в інший вимір, за межами традиційного сприйняття документальної портретної фотографії.
Фрагменти руйнування та обличчя поєднуються в нові сюрреалістичні візуальні символи, відсилаючи нас до теми апокаліпсису, де почуття напруги та руйнування набувають нового характеру, соціально-метафоричного значення та демонструють пошук встановлення межі між особистим, підсвідомим і сьогоденням.
Права частина експозиції – «Реконструкція» — знаменує будівництво майбутнього. Обличчя молодих архітекторів, поєднані з їхніми проектами, демонструють шлях до відбудови, попри всі випробування і жахи війни. Україна відроджується, повертаючись на шлях гуманістичного конструктивізму.
Автор проекту БУДУЄМО МАЙБУТНЄ/ BUILDING FUTURE — всесвітньо визнаний датсько-український архітектор і художник та проф. Сергій Святченко, біографія якого уособлює дружбу і партнерство між двома країнами.
Культурна дипломатія Сергія Святченка почалася в 1989 році, коли Центр сучасного мистецтва «Совіарт», Київ, де він був засновником і художнім керівником, започаткував першу українсько-данську співпрацю в культурній сфері між містами-побратимами Києвом та Оденсе. Мистецький задум представленого проекта — це теж демонстрація глибокого партнерства, спільного розуміння основ архітектури, від історії, через жахливі руйнування війни до світлого спільного майбутнього, повернення надії і віри.
Окреме дякуюємо Оленi Споновой, Ользі Григоренко, Олені Майстренко за надані фото локацій
- Що: Відбудовуємо майбутнє «Конструкція-деконструкція-реконструкція»
- Де: Київ-Копенгаген 2023
- Автор усіх xудожнiх робіт: Сергій Святченко за участю: Олени Олійник та Пітера Маркмана, Національна спілка архітекторів України