«Крапля за краплею». Міхеїл Менабде у Києві

«Крапля за краплею»

11 березня Міхеїл Менабде знову виступить в Києві. Це другий за час війни приїзд диригента в Україну. У концерті «Крапля за краплею» маестро виступить із Київським камерним оркестром.

Менабде любить жартувати, що у Відні, де він мешкає від 2017 року, його приймають не так за грузина, як за українця. Музикант народився у Тбілісі. Втім, із Україною його пов’язують десять років життя у Києві (шість із них працював у столичній філармонії). Тут здобув фах диригента (закінчив Національну музичну академію України у класі Романа Кофмана), зустрів майбутню дружину, створив сім’ю. 2014 року Менабде зібрав найкращих українських музикантів і спільно з музичним агентством «Ухо» створив камерний оркестр Armonia Ludus, з яким провів цикл концертів нової музики.

Попри нерекомендовані іноземним артистам гастролі в Україні, у вересні минулого року Менадбе виступив у столичній Національній філармонії із філармонічним симфонічним оркестром. На запитання «що для тебе стало поштовхом їхати в Україну під час війни?»Міхеїл відповів: «Тут багато моїх колег і друзів, і я своїм обов’язком вважаю підтримати їх у цій жахливій війні. Не хочу, щоб мій приїзд сприймався як якийсь героїзм, не варто акцентувати на цьому. Герої – в окопах. А я просто хотів приїхати, бо по-іншому не міг». 

Як жест підтримки морального духу українців сприймається й теперішній виступ Менабде у Києві. 

У програмі концерту – дві прем’єри: твір «Крапля за краплею» українсько-нідерландського композитора Максима Шалигіна та «Kommos 2022» киянина Олега Безбородька.

Шалигін свій твір написав за кілька днів після початку війни для фестивалю Festival for Compassion. Від моменту прем’єри 17 березня 2022 року «Крапля за краплею» була виконана у прямому ефірі голландського телебачення 34 рази. Твір подорожував фестивалями Європи й не лише. Його виконували в Латвії, Греції, Франції, Великій Британії, Австрії, Бельгії, Нідерландах, Канаді, Південній Кореї та Вірменії.

«Із першого дня війни в Україні всередині мене оселився страшний біль, – каже Шалигін. – Щоразу, коли я закриваю очі, я хочу прокинутися від цього страшного сну… Але, на жаль, це не сон». В інтерв’ю голландській газеті NRC Максим розповів про свій твір: «З одного боку, назва «Крапля за краплею» відсилає до кровопролиття, але крапля також може змінити світ на краще. Якщо кожна людина зробить навіть невеликий внесок, сума може призвести до великих змін. «Крапля за краплею» – це своєрідний злиток того болю і спогадів з дитинства, коли рідні розповідали мені про воєнні роки і співали воєнних пісень. Я знову чую ці пісні в собі і хочу, щоб вони припинилися…».

Включення твору Максима Шалигіна у програму київського концерту стало можливим завдяки нідерландському видавництву Donemus, якому адресуємо вдячність за безкоштовне надання нот.

«Коммос 2022» Безбородько написав після ракетного обстрілу Будинку офіцерів у Вінниці 14 липня 2022 року. Від грецького «κομμός» – «вдаряти», «бити себе в голову та груди на знак жалоби». В афінській трагедії – це пісня-плач, яку співали хор і герой разом, коли напруга п’єси досягала кульмінації горя. «Я довго не наважувався написати щось після початку вторгнення, – каже автор. – Та цей обстріл, як тригер, спровокував у мені «Коммос 2022». Твір траурний, сам відчай і біль. У ньому є струнні, великий барабан і соло для гобоя. Мій син грає на гобої, і ця партія як символ найдорожчого і найважливішого». Твір написано за підтримки фонду Emergency Support Initiative (ESI) – Kyiv Biennale.

Концерт відбудеться за меценатської підтримки Ірини Паліашвілі.

Програма: 

  • А. Пярт – Cantus для струнних і дзвонів
  • О. Безбородько – «Kommos 2022» для струнних, гобоя і великого барабана (прем’єра у Києві)
  • В. Кіляр – «Орава» для струнного оркестру
  • В. Сильвестров – Цикл «Тиха музика» для струнних
  • М. Шалигін – «Крапля за краплею» (прем’єра в Україні)
  • С. Барбер – Adagio для струнних.

Солісти – Володимир Литвиненко (гобой) та Олександр Томчук (ударні).

  • Що: Концерт камерної музики
  • Коли: 11 березня, 18.00.
  • Де: Національна філармонія України

Текст: Олеся Найдюк

Підтримайте нас, якщо вважаєте, що робота Дейли важлива для вас

Возможно вам также понравится

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *