17 серпня 2023 року у малій залі галереї сучасного мистецтва Imagine Point відбулося відкриття парної виставки «Листування» за участю Римми Миленкової і Тамари Янович.
У лоні мистецтва Римма і Тамара водночас виступають галеристками і авторками. Цей дуалізм дозволяє їм працювати з мистецтвом на різних рівнях, створюючи його від «Я» і сприймаючи його об’ємно у просторі, наче від третьої особи. Так, на відкритті гостей вразила їхня глибока та виразна співпраця, у процесі якої їм вдалося створити безпечний та затишний простір для діалогу.
Повсякчас, листування – це діалог про особисті переживання, спокуси, настрої. Так, основною актуалізовоною темою виставки стали емоції та досвід, набуті під час війни. Ця тема виявилася дуже актуальною, бо привідкриває завісу внутрішнього світу художниць, дозволяючи глядачам на рівні почуттів зануритися в їхні стани і переживання. Кожна робота, створена Риммою Миленковою чи Тамарою Янович, постає як лист до глядачів, у яких мисткині передають свої думки і відчуття.
В загальному розумінні мистецтво може набувати різних ролей для різних людей: деякі бачать в ньому можливість партисипативно долучитися до кола художників, інші використовують його як інструмент для вираження індивідуальної, культурної або національної ідентичності, в той час як для третього кола людей воно слугує засобом арт-терапії тощо.
Для Римми Миленкової сам процес створення мистецьких робіт постає візуалізацією проблем, намаганням знайти їхнє вирішення та розповісти про нього. Війна, що породила внутрішні переживання та особливий інформаційний простір, довгий час перебування далеко від близьких та рідного дому, американські традиції фізичного листування поштою – усе це символічно обумовило створення цієї серії колажованих листів. За словами Римми: «Я намагаюсь зберегти рівновагу між місцем фізичного перебування і відчуттям карти України на власному тілі, коли болить то в Сумах, то в Одесі, то в Оленівці, то в Бахмуті, або одразу скрізь. Я пишу листи про те, що трапилось протягом дня, колажуючи їх з антикварних журналів, старих марок, чужих конвертів, своїх квитків. Колаж – це єдиний спосіб сприйняття інформації, коли світ розсипався на шматочки. Ці шматочки можна склеїти й отримати знову цілісну картинку. Мої листи не мають адресатів, мої листи лишаються в статусі draft та unsent…»
У багатьох колажованих листах простежуюється, зокрема, образ жінки – Мерлін Монро, як символ жінки, що вплинула на сучасне сприйняття; жіночої трагедії, коли жінка за кордоном абсолютно самотня або коли вона перебуває з чоловіком і з часом починає простежуватися домашнє насилля. Для Римми важливо не толерувати це ніяким чином, а навпаки, виносити назагал та піднімати ці теми у своїй творчості.
Іншою концептуальною роботою, що доповнює серію листів є композиція двох банок з-під супу «Кемпбелл», у яких посаджені соняшники. Перебуваючи в Америці більше 7 років, авторка створює метафоричний референс до художника Енді Уоргола, чиї батьки були родом з Лемківщини. Поєднання цих двох предметів формує легко зчитувану лінію наступності поколінь та тісний зв’язок, який важливо підтримувати незважаючи на відстань.
Для Тамари Янович виставковий проект «Листування» став першим та прем’єрним, у якому вона взяла участь як авторка та представила свої роботи. Вона проводить глядача у світ спогадів, де кожна робота має свою історію, де деталі дозволяють зануритися в драматичні моменти війни та почути її голос. “Більшість з робіт, представлених на цій виставці, створено після початку повномасштабного вторгнення, а саме, у найтемніший, у буквальному сенсі, її період – під час блекаутів. Тоді, сидячи у темній квартирі, без опалення та водопостачання, я зовсім не відчувала спустошення або безсилля. Навпаки, той час став для мене ресурсним та продуктивним, як ніколи. Стібок за стібком, листочок за листочком я йшла до матеріалізації своїх мрій та задумів. Всі ці речі об`єднались в одне дуже вагоме поняття – мій дім”.
Переплітаючи іпостасі галеристки та мисткині, Тамарі вдалося створити невеликий субпростір всередині арт-простору, використовуючи свої роботи – колажі, панно, картини, одяг, рослини та інші об’єкти, виконані у стилі печворк з деніму. Вона зовсім нещодавно почала працювати з цим матеріалом. За її словами, це був внутрішній потяг, що втілився у бажанні матеріалізувати переживання та почуття у цьому конкретному напрямку. І результат її творчого експерименту – це багатопланове поєднання текстури, кольору і символізму, що розкривається в її мистецькій мові.
Виставка «Листування» – це мистецький діалог, де мистецтво служить засобом відтворення та вираження складних емоцій і душевних переживань під час війни. Роботи Римми Миленкової і Тамари Янович можна сприймати як живі повідомлення від «Я» до «ми» про те, якими були та є ці часи, у всіх складнощах життя під час воєнних конфліктів.
Виставка доступна для перегляду до 16 вересня 2023 року за адресою Голосіївський проспект, 86/1
Авторка тексту Інна Каленська, Історикиня мистецтв, арт-менеджерка галереї Imagine Point