«Шелест кроків» на Байковом

«Шелест кроків»

26 серпня о 20.00 на Байковій горі пройде показ документальної стрічки «Шелест кроків», що присвячена творчості Ади Рибачук та Володимира Мельніченка. 

Фільм буде транслюватися на Стіну Пам’яті, яка наразі знаходиться під шаром бетону.

«Шелест кроків» — документальний фільм-історія про життя й творчість видатних українських художників-монументалістів, головний витвір яких — стіна Пам’яті на байковому цвинтарі — був знищений радянською владою після 13 років щоденної кропіткої праці…

Робота над фільмом розпочалася у жовтні 2018 року командою студії Friedrichstrasse Production у співпраці з Real Stories Production

Пам’ять найбільша травма для нашого суспільства. Ми живемо завжди ніби на межі, у точках розриву між історією та згадками про неї. Це причина нашої розрізненості, нескінченної війни поглядів, ідей, думок та відчуттів. Подолати розриви можна лише зводячи на їхньому місці місця пам’яті. Вони виростають у колективних спогадах про наше минуле. Про нього не можна говорити у часовій дистанції від нього. Дистанція редукує минуле до фактів історії, до об’єктивності, але не правди. Говорити про минуле важливо тоді, коли ми ще можемо вхопити хоча б останній його момент.

«Шелест кроків»

Одним із ключових розривів для культурної історії міста й суспільства є Стіна Пам’яті на Байковій горі. Монументальний твір, над створенням якого мистецький тандем Ади Рибачук та Володимира Мельніченка працював 13 років. Головний проєкт їхнього життя, який був знищений за кілька місяців до відкриття. Стіна це тісна канва образів і символів есхатології глобальних культур, зіткана українськими художниками. Те, що мало стати рубежем між світом живих та світом мертвих, підписом одного лише наказу Секретаря ЦК КПУ перетворилось на документальне свідчення підміни пам’яті забуттям, свободи ідеологією, культури пропагандою.

Бетоном, під яким і зараз схована Стіна Пам’яті, залитий не тільки твір мистецтва, але місце пам’яті про традиції, дух непокори та мову творчості. Місце пам’яті нашої ідентичності. Його повернення складний процес, який потребує голосу кожного із нас. Одним із таких голосів є документальна стрічка «Шелест кроків» (реж. Ксенія Кравцова, 2019). Її показ на Стіні Пам’яті це спроба наблизити момент повернення. Сьогодення і спогади, смерть і життя, розпач і щастя перенесеться у місце, де вони зароджувались. «Шелест кроків» про любов Ади Рибачук та Володимира Мельніченка, та про мистецтво, народжене в любові. Нескорене ані репресивною епохою, ані часом, ані жорсткістю обставин. 

Марина Богуш

Підтримайте нас, якщо вважаєте, що робота Дейли важлива для вас

Возможно вам также понравится

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *