У понеділок, 21 лютого, у Малій залі Національної музичної академії України імені П.І. Чайковського відбудеться концерт композиторського класу професора Ігоря Щербакова. Втім, жодних заліків чи модулів – усе не так сухо академічно, як може видатися на перший погляд…
У Консерваторії існує традиція – влаштовувати концерти молодих композиторів. Як правило, для цього студенти самі добирають твори, з певною логікою вибудовують програму, шукають виконавців – здебільшого, так само серед студентів. Врешті виходять яскраві концерти з щирими музичними творами і небайдужим виконанням. Особливий різновид таких подій – концерти класу одного викладача. Хай там що, але саме вони відрізняються особливим теплом, бо у такому разі молодих митців об’єднує не тільки спільна ідея заявити про себе широкій публіці. До цього додається ще й відповідальність перед своїм Вчителем, а коли вже заговорили про Вчителя, то у комплекті йдуть вдячність, відданість, послідовність у підготовці…
Останніми роками на такі студентські концерти можна натрапити все рідше – певно, умови карантину не найсприятливіші для гуртування молоді. Але студенти все одно потребують творчого спілкування, і ось учні композитора Ігоря Щербакова підготували черговий концерт класу. Для того, аби дізнатися, яким він буде, поговорили з композиторкою та організаторкою події Марією Арестович.
Звідки береться потреба у подібного формату концертах?
— Насправді музику треба не просто писати і відкладати «на потім». Її треба виконувати, доносити слухачеві. Композитори – здебільшого відкриті люди, які хочуть показувати свою творчість публіці. До того ж, це дуже стимулює щось робити далі.
Чия музика звучатиме цього разу?
— Це будуть твори випускників Музичної академії Сергія Леонтьєва, Антона Стука та студентів – Михайла Чедрика, Артема Бриля, мої (Марії Арестович. – ред.), Родіона Морозова та – буде ще сюрприз!
Це все композитори зі своїм виразним, але дуже різним почерком…
— Музика справді буде дуже різна – у всіх авторів різний досвід, свій стиль, кожен слухає різну музику: хтось орієнтується на класико-романтичну школу, хтось на авангард. Ігор Володимирович ніяк нас не обмежує, інколи він пропонує послухати і те, і те, і це… – бува, думаєш: «Ага, а що ж слухає сам Щербаков?» Він нічого не нав’язує, ніколи не скаже – це погане, а це добре. У всьому є повага до учнів і до нашої музики.
Так, музика буде різна ще й за жанрами та виконавським складом – фортепіанна, камерна, хорова.
Хорова – а де ж ви хор узяли?
— Тут нам допоміг Ігор Володимирович і Спілка композиторів України. Вдалося домовитися про хор «Хрещатик», який виконає деякі наші твори. Професійний колектив – виконуватиме нашу музику!
У чому полягає секрет такої згуртованості вашого класу?
— Ігор Володимирович має особливий талант об’єднувати своїх студентів: телефонує, цікавиться, як справи, підтримує, допомагає реалізувати творчі ідеї. І це не залежить від того, чи це теперішній студент, чи випускник. Був нещодавно випадок: за тиждень до концерту у мене «злітав» твір – не вийшло домовитися з виконавцями. Хтось би порадив просто замінити його, а мій викладач сказав: «Надішли ноти, я завтра це вирішу». І вже наступного дня таки поспілкувався з Ігорем Андрієвським, і той погодився зіграти мою музику. Така підтримка дуже надихає…
Чи не є такі слова найпевнішим запрошенням? А те, як усе вище сказане відобразиться у звуках, можна почути, відвідавши концерт.
Виконавці: Владислав Кузнєцов (фортепіано), Роман Фотуйма (саксофон), Дар’я Шутко (фортепіано), Денис Яворський (фортепіано), Ігор Андрієвський (скрипка), Академічний камерний хор “Хрещатик” (диригент – Павло Струць)
- Що: Концерт учнів Ігоря Щербакова
- Де: Мала зала імені академіка О. С. Тимошенка (НМАУ ім. П. Чайковського)
- Коли: 21 лютого о 17.00
- Вхід вільний
Текст: Марина Гордієнко
Фото вгорі: учні Ігоря Щербакова. Стоять (зліва направо): Артем Бриль, Антон Стук, Михайло Чедрик. Сидять: Ігор Щербаков, Сергій Леонтьєв.