Наша столітня

Наша столітня

У видавництві «Фабула» спільно з видавництвом «Ранок» виходить книжка історика Володимира В’ятровича «Наша столітня. Короткі нариси про довгу війну». Публікуємо уривок з неї — «Чому сталася ця війна?»

Щоденники Володимира В’ятровича, історика, коло наукових інтересів якого — український рух опору. «Нотатки неучасника бойових дій», як він сам їх називає, — це 45 розділів, 45 життєво важливих уроків історії, які ми маємо засвоїти, щоб відстояти незалежність і саме існування держави Україна. Це 45 важливих питань, які стосуються кожного, і від вирішення яких залежить життя українців. Історія — сувора вчителька, яка повторює незасвоєні уроки неуважним учням.

В’ятрович В.М. Наша столітня. Короткі нариси про довгу війну / В’ятрович В. М. — Харків : Вид-во «Ранок», 2023. — 256 с. — (Серія «HISTORY»).

1. ЧОМУ СТАЛАСЯ ЦЯ ВІЙНА?

Доброго дня,  я Володимир В’ятрович. Я з України. Усім привіт просто з виру історії. Напевне, ніхто в  Україні та світі не має сумнівів: ми переживаємо часи, про які наші нащадки читатимуть в  історичних книжках. Так, ми справді опинились у  круговерті історії. Через це важко, часто страшно й  дуже складно зорієнтуватись у  швидкозмінних обставинах. Проблема не лише у  великому обсязі інформації, якою нас завалює реальність, не лише в  щохвилини важливіших новинах. Багато з того, що відбувається навколо, неможливо збагнути, не занурившись у  минуле. Тож спробую пояснити те, що ви бачите нині, розтлумачити причини подій сьогодення, які криються в  минулих роках і століттях.

Почну з  базового. Чому сталася ця війна? Для декого це питання звучить навіть драматичніше: як стала можливою ця війна? Чи навіть ще драматичніше: як стала можливою війна між братніми народами?

Щодо останнього  — одразу забудьмо вислів про братні народи, а надто — про братні український та російський народи. Це теза совкової пропаганди, яка не має нічого спільного ані з  історією, ані із сьогоденням.

Історія України та Росії  — це історія протистояння, а  не братерства. Росія як така з’явилася саме після поглинання українських земель. З поступового знищення української козацької держави розпочалося народження імперії з украденою в українців назвою «Росія»  — грецьким перекладом слова «Русь».

А далі  — століття імперської політики, мета якої полягала в  розчиненні українців в  імперському морі, чи пак болоті. Це здійснювали в  різний спосіб  — від інкорпорації нащадків козацької старшини в російське дворянство (таке привабливе для української еліти) до системного знищення української мови та культури, що самим лише фактом свого існуванням кидала виклик імперії.

Та Кремль зазнав краху. І на початку ХХ століття він боровся уже з  розвиненим українським національним рухом. За умов ослаблення Російської імперії цей рух переріс у національну революцію, а  відтак спричинив до створення національної держави.

Проголошена в 1917 році, Українська Народна Республіка майже одразу опинилась у  стані війни з  новим імперським проєктом на чолі з  більшовиками. Українці програли цю чотирилітню війну, проте серйозно ослабили Росію, через що деякі її території змогли здобути незалежність: Польща, Фінляндія, країни Балтії.

Падіння української держави не стало кінцем українського національного руху. Ще сто років він залишався головним викликом для російського імперського проєкту. До середини 1920-х років українці ослаблювали імперію повстаннями в  Центральній та Південній Україні, у 1930-х злякали Сталіна масовим рухом опору колективізації, на що режим відповів, організувавши штучний Голодомор. Пізніше українці розгорнули масштабний повстанський рух у  Західній Україні, кинувши виклик СССР, який щойно переміг нацизм і  завоював пів Європи. Цю боротьбу Кремль не міг придушити ще понад десять років після Другої світової.

Українці продемонстрували вміння протистояти імперії ненасильницькими методами, організувавши один з  найактивніших дисидентських рухів у 1960–1980-х роках. Зрештою, добили проєкт під назвою СССР, проголосивши незалежність у 1991-му.

Утім, смерть СССР не стала кінцем Російської імперії. Остання лише тимчасово змирилася з утратою України. Зібравшись на силі, накопичивши ресурси завдяки нафті й  газу, Росія з  2000-х років активно намагається повернути Україну. Спершу політичними методами, тобто через проросійські сили, які довго визначали політичний курс України.

Обидва Майдани  — національні повстання 2004 та 2013– 2014 років  — фактично позбавили Росію цього інструменту. Проросійські політичні сили в  Україні (комуністи, СДПУ(о), ПР, тепер ОПЗЖ), попри колосальну підтримку Москви, втрачали електоральну базу. Тому з 2014-го Росія взялась за повернення України військовими методами. Спершу окупувавши Крим і  захопивши частину Донбасу, тепер розгорнувши широкомасштабний наступ на Україну. Тому нині маємо енний день дев’ятилітньої війни, яка триває понад сто років.

Особливість цього етапу нашої столітньої війни: Україна ще ніколи не була такою сильною, Росія ще ніколи не зазнавала таких колосальних втрат від українців, а  світ ще ніколи так солідарно не підтримував нас. Це значить, що саме нам випала нагода, шанс і честь завершити нашу довгу війну за незалежність.

29.03

Для України мир з Москвою завжди був більшим лихом, аніж війна з  нею.

Підтримайте нас, якщо вважаєте, що робота Дейли важлива для вас

Возможно вам также понравится

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *