«Нікель»

Нікелеві хлопці

Надворі 1899 рік. У штаті Флорида, у місті Маріанна, відкривають школу-інтернат для хлопчиків. З одного боку, нічого незвичайного, але з іншого — наступні 111 років вихованці школи Дозьє замість уроків проводитимуть час у медблоці та в «Білому домі» — одноповерховому будинку, відведеному під тортури, залишити який живими зможуть не всі. 

«Нікель» — так назвали інтернат у народі, закриють лише 2011 року, коли на території школи виявлять дитячий цвинтар із величезною кількістю поховань.

Роман заснований на реальній історії реальної американської школи-інтернату Dozier (Дозьє), в якій протягом понад сотні років били та вбивали учнів.

«Нікелеві хлопці» — роман Колсона Вайтхеда про вихованців Дозьє, їх життя у школі та після неї. У центрі сюжету — чесний, наївний та працьовитий Елвуд Кертіс, темношкірий хлопець, який мріє здобути вищу освіту, вибитися «у люди», завести сім’ю. Кертіс добре вчиться, готується до вступу до коледжу, працює в магазині біля будинку, слухає платівки з виступами Мартіна Лютера Кінга та щиро вірить у рівність, яка скоро настане

Справа відбувається в Америці 1960-х, коли боротьба за законодавчу відміну расової сегрегації набирає обертів, але до перемоги над нерівністю ще далеко. Кертіса заарештовують помилково. Поліція не бажає розбиратися в тому, чи винен темношкірий хлопчик насправді, і відправляє дитину в Dozier, де на неї чекає справжнє пекло.

Автор доволі безжальний до читача: розмірений сюжет, до якого, всупереч на всю жорстокість, що описується, звикаєш під час читання, на останніх розділах робить настільки круте піке, що потім складно отямитися. Дуже гарна книга.

В епілозі Колсон Вайтхед наводить список книг про інтернат Дозьє та пише про сайт-меморіал, який створили учні школи, в якій протягом 111 років катували та вбивали вихованців.

Колсон Вайтхед — автор «Підземної залізниці» (Book Chef, 2017 р.) — досить простої історії, а якщо ви читали «Подорожі Гулівера», вона стане для вас ще простіше. Рабиня Кора біжить із плантації, їй вдається втекти за допомогою підземної залізниці, яка в романі Вайтхед стає справжньою підземною дорогою, з рейками, вагонами та зупинками. Кору та її напарника з втечі чекає багато пригод, від страшних до абсурдних. На їх прикладі Вайтхед розповість про важливі віхи в історії американського рабства і сегрегацію, в тому числі й про експеримент Таскіги — дослідження сифілісу, яке проводилося на афроамериканському населенні без його відома. У цій книзі приховано величезне почуття люті, яке локомотивом витягло роман до купи премій і нагород, від Пулітцера до премії Артура Кларка за найкращий фантастичний роман. За романом зняли серіал, і «Нікелевих хлопців», скоріш за все, чекає та сама доля.

Колсон Вайтхед. Нікелеві хлопці. — книголав, 2022. — 216 с.

Підтримайте нас, якщо вважаєте, що робота Дейли важлива для вас

Возможно вам также понравится

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *