Святослав Померанцев: «Продовжую працювати в царині мистецтва. В цей раз – ювелірного» 

Books & Jewellery

Чернівці. Міжнародний поетичний фестиваль. Щільний розклад читань та дискусій. Цього разу на Меридіані відкрили виставку картин, створених для книг, які тут видають. І ювелірні прикраси, які «виросли» з книг. Kyiv Daily попросив Святослава Померанцева розповісти, як все це сталося, й ось, ми сидімо, розглядаємо альбом з ескізами. Й видавець розповідає про прикраси, далі — його пряма промова.

Ці витвори ювелірного мистецтва виготовляються під брендом  Meridian Czernowitz Books & Jewellery.

По-перше, книжки для мене є невичерпним джерелом натхнення, настрою та ідей. Це важливо, тому що дизайн та архітектуру усіх прикрас роблю власноруч. Женя (Євгенія Лопата – директорка Міжнародного поетичного фестивалю Meridian Czernowitz) мені допомагає. Любить розмальовувати мої ескізи. По-друге, Books & Jewellery говорить про те, що книги — це такі самі діаманти та сапфіри. Вони стоять на одному щаблі із золотом та платиною.

Я розробив п’ять колекцій. Одну з них, яку ви бачили вживу — «Пізній збір», я називаю Must haves. Це вишукані прикраси на тему вина. Вони присвячуються творчості Ігоря Померанцева та його однойменній книжці. Інші колекції – «Тамплієри», за мотивами книжки віршів Сергія Жадана, «Лексикон Інтимних міст» за мотивами роману Юрія Андруховича, «Орден мовчальниць» за мотивами книжки віршів Катерини Калитко та «День усіх білок», за мотивами підліткової книжки Ірени Карпи – у проєктуванні. 

Відкриймо мій скетчбук — я маю таких два альбомчики. Тут (перший альбом) — чернетка. В ньому я щось загальне розробляю, або якісь елементи. Це — мій пошук. 

Другий альбом – чистовик. Сюди переносяться вже сформовані рішення. Ось так виглядає перстень «Лексикон інтимних міст». Це — камінчики, ось тут —  біле золото, а це — гаряча емаль. Це перстень — спінер. Зазвичай носять на вказівному пальці, щоби було зручніше його крутити та перед власником відкривалася широка картинка. Є нижній шар, є верхній, що крутиться. Кожен може побачити різне, я, наприклад, бачу тут літери. Тому що «Лексикон» —  це щось таке, що має бути пронумеровано, пролітеровано. Як в книжці Юрія.

Святослав Померанцев: «Продовжую працювати в царині мистецтва. В цей раз – ювелірного» 

Для мене це — річка життя. Тут є могилки, хрестики, будинки, холми, ліси.  Вони означають час,  життя, шлях, мандрівку. Але це — моя алюзія, головне, щоб кожен бачив своє. 

Святослав Померанцев: «Продовжую працювати в царині мистецтва. В цей раз – ювелірного» 

Покажу прототип перстня. Це не прикраса, це — тренувальне знаряддя. Так мої ювеліри шукають мікро механічні рішення – як має крутитися перстень, як клікнути при прокручуванні.  

Ось так виглядає весь гарнітур «Лексикону» — перстень, підвіска, браслет, сережки-пусети. Всі елементи двосторонні та мають приємну, округлу форму. Як камені з річки.

Вторгнення РФ перервало роботу. Ювелірна майстерня  релакувалася двічі, переїжджала з Києва у Кам’янець-Подільській, потім назад. Ми втратили півроку через російську повномасштабну агресію. 

Зараз покажу перстень «Тамплієри». Тіло книжки Сергія Жадана «Тамплієри» розробляв Олександр Ройтбурд. Все було зроблено філігранно та мені не прийшлося шукати та вигадувати образи прикрас. А навіщо, якщо це зробив сам Ройтбурд! Обличчя та тло у вигляді хробаків взято з графіки Олександра, яку він робив спеціально для книжки. В очах — чорні діаманти. Це теж перстень-спінер. Він теж прокручується. Тут є дві принципових комбінації – відкрита й закрита. У відкритий ми бачимо обличчя, а в закритій комбінації обличчя ховаються під забрала. Бачимо тільки очі-діаманти у прорізах.  

Святослав Померанцев: «Продовжую працювати в царині мистецтва. В цей раз – ювелірного» 

До «Тамплієрів» я розробив підвіску та сережку. Сережка ось  така. Можеш так носити, з закритим обличчям, а можеш так перевернути і опустити вниз і з того боку відкрити обличчя. Ось так виглядає підвіска. 

Святослав Померанцев: «Продовжую працювати в царині мистецтва. В цей раз – ювелірного» 

В мене є вчителі. Їх звати Луї-Франсуа Картьє, Едмон Жежер, Антуан Лєкультр, Авраам Луі Бреге, Антуан Норберт Патек, Жан Адрієн Філіпп. Ювелірні прикраси і швейцарські наручні годинники є моїм хобі років зо 25. Можу сказати, що обізнаний в цій темі. Для своїх розробок “взяв” найкраще з тих ідей і творінь що робили оці люди. 

«День усіх білок» я присвятив моїй улюбленій Ірені Карпі.  Верхній шар залитий гарячою емаллю та має десять прорізів. А нижній шар має тридцять дорогоцінних каменів. За рахунок того що отвори і камінці розташовані у певному порядку, цей перстень має чотири принципових положення. Хоча його можна прокручувати як калейдоскоп. Це білочка грається. Перше принципове положення, яке може показати білочка – комбінація тільки з білими діамантами. Другий варіант – можеш спіймати веселку. Коли ти бачиш всі кольори каменів – білий діамант, синій, жовтий та рожевий сапфіри, зелений смарагд. Третій варіант, коли білочка покаже тільки сині сапфіри. І в тебе автоматично каблучка то з діамантами, то з веселкою, то з сапфірами. Четверта позиція – закритий перстень. Коли замість коштовних каменців в отворах з’являються виграванні на металі яблучка та грибочки. Білочка тобі не покаже жодного камінчика. 

Святослав Померанцев: «Продовжую працювати в царині мистецтва. В цей раз – ювелірного» 

Ну і цікаво, що оскільки камені кріпляться через наскрізні отвори у нижньому шарі, то тільки сама білочка може побачити всі камінці одночасно коли подивиться всередину свого перстня.

До таких рішень мене підштовхнули годинники Патек Філіп та Жеже Лекультр. У Патека є модель «Гондоло Турбійон». Турбійон був придуманий Авраамом Луі Бреге в кінці XVIII сторіччя. У  карманних годинників доволі важка хвилинна стрілка та він носиться тільки у положенні “луковиця вгору”. І коли хвилинна стрілка іде від 12-ї до 6-ї, то вона під власною вагою прискорює рух. А з 6-ї до 12-ї сповільнює, тому що заважає власна вага. І Бреге боровся за те щоб хід був рівний незалежно від того як хвилинна стрілка розташована. І в годинниковий механізм він інтегрував ще один механізм, який називається турбійон – вихор. При вазі 0,2 грами він складається з 42-х деталей. Це як підкувати блоху. 

Всі годинникові мануфактури, які працюють з турбійоном, відкривають його – роблять у циферблаті отвір. Щоб можно було любуватися роботою мікромеханізму. 

Святослав Померанцев: «Продовжую працювати в царині мистецтва. В цей раз – ювелірного» 

Патек Філіп  просто пише на циферблаті «турбійон». І не відкриває. Білочка також ховає свої скарби від сторонніх. Каменців тридцять, а отворів десять. 

Флагманська модель годинників Жеже Лекультр – Реверсо. Корпус годинника може перевертатися до власника двома сторонами та, зазвичай, має два циферблати. У моєї Жені такий є. Один циферблат – білий, лаконічний. Для роботи. Другий – чорний, ошатний, з діамантами. Для вечірки. Білочка теж може бути на роботі або в громадському транспорті скромною – показувати всім яблучка та грибочки. Але після, на вечірці або в театрі, білочка покаже всі свої коштовності. 

Books & Jewellery
ФОТО: Святослав Померанцев
Books & Jewellery
ФОТО: Святослав Померанцев

Я спитав ювелірів, чи є в мене обмеження, наскільки я можу фантазувати.  Мене казали – «роби все, що хочеш».

Святослав Померанцев: «Продовжую працювати в царині мистецтва. В цей раз – ювелірного» 

«Орден мовчальниць». Присвячено Катерині Калитко та одноіменній книжці. Обличчя книжки створювала Катерина Косьяненко. Верхній шар нагадує луску дракона та має отвори у вигляді жіночих образів, накритих платком. Нижній шар нагадує підшкірну структуру. Зараз я покажу, як воно виглядає в розробках. Три основні положення цього перстня-спінера такі. Мовчальниці можуть закритись – скрізь луска дракона, яку не проб’єш. Мовчальниці можуть говорити – перстень показує те, що має під лускою. А також мовчальниці можуть кричати – до підшкірного візерунка додаються камінці теплих кольорів. 

Святослав Померанцев: «Продовжую працювати в царині мистецтва. В цей раз – ювелірного» 

Але кожен може придумати власне пояснення ідеї перснів та інших прикрас.

Як я це роблю? По-перше, я закінчив художню школу. По-друге, я завжди малював, де б не працював. На нафтобазі – малював робітникам як побудувати трубопроводи. У вентиляції та кондиціюванні – малював ескізні проєкти, щоб інженерам було простіше пояснити. Зараз працюю  в царині культури та літератури – постійно малюю ескізи обкладинок книжок, афіш, банерів. Роблю малюнок, фотографую, відправляю дизайнеру і кажу – ось так я бачу. 

Носитиме прикраси буду і сам. І автори будуть. Передбачаю, що будуть. По-перше це мій подарунок автору, на честь якого я зробив прикрасу. По-друге, це реклама, в якій я дуже зацікавлений. 

Кожна колекція має свої коробки, які зроблені у вигляді одноіменних книжок. Кожен футляр для коробки-книжки росписую вручну в присутності майбутнього власника або власниці. Всі прикраси – унісекс.

Це недешево. Наприклад, каблучка «Пізній збір» коштує 1200 доларів, браслет 3900 доларів, кульчики 1900 доларів. Що стосується спінерів – поки не можемо остаточно назвати ціну. Але це точно не дешевше 3-х тисяч доларів. А «День усіх білок» всі 7.  Кожен перстень, кожна прикраса розробляється та виробляється вручну в Україні.

У нас є сторінка в інстаграмі — MCz Books & Jewellery. Ми передбачаємо і сайт, і шоуруми в Чернівцях та Києві. Також плануємо знайти дистриб’ютерів закордоном.

Спілкувалася Віка Федоріна

Фото вгорі Юлії Вебер

Підтримайте нас, якщо вважаєте, що робота Дейли важлива для вас

Возможно вам также понравится

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *