Поки деякі люди намагаються знайти щастя в особистому житті, дітях, кар’єрі, Гімалаях чи ще бозна-де, диваки з науковими ступенями шукають його в лабораторіях.
Дослідження групи вчених на чолі з Ватуро Сато з використанням функціональної магнітнорезонансної томографії (фМРТ) показали, що активність та щільність сірої речовини передклинної ділянки мозку пов’язані з високими оцінками добровольців по шкалі суб’єтивної оцінки щастя. Цікаво, що 6 тижневий курс медитації також збільшував щільність сірої речовини в цій ділянці. Чи це є центр щастя, чи буде людина щаслива, якщо його штучно активувати? Поки відповіді на це питання знайти не вдається, лабораторні тварини не можуть заповнювати опитувальники для оцінки щастя, а електроди в мозок людини встромляти не будуть. Але головна проблема в цьому питанні глибша, плутанина починається з питання, а що таке щастя?
Незважаючи на неузгодженість, основи, на яких базується відчуття щастя відомі. Розкрити будову та машинерію щастя спробує Олександр Скороход на лекції «Мозок та щастя» в рамках лекторію Brainy:
- в яких структурах розташовані центри задоволення? Про систему винагороди мозку – сукупність структур в мозку, що відповідають за отримання задоволення та утворення мотивації.
- про молекули та нейромедіатори, що заправляють балом: серотонін, дофамін, ендорфіни та ендоканнабіоїди.
- коли все виходить з ладу: такі стани як хронічний стрес та депресія пов’язані з тими ж ділянками, що відповідають і за формування щастя. Як змінюється їх функція і що до цього призводить?
- як сон та дієта впливають на наше задоволення життям? Чому деякі продукти викликають більше задоволення?
- як досвідчений марафонець, Олександр розповість про «ейфорію бігуна», чому біль під час фізичних навантажень згодом зникає та як заняття спортом та медитація запобігає розвитку психічних захворювань і протидіє ефектам хронічного стресу.
Олександр Скороход – кандидат біологічних наук, науковий співробітник відділу сигнальних систем клітини Інституту Молекулярної Біології та Генетики НАН України, Голова ради молодих вчених НАН України, марафонець, трейлранер, популяризатор науки та здорового способу життя.
Текст: Тарас Верещак
- Коли: лекція відбудеться 12 лютого, о 19:00
- Де: Креативний простір «Часопис», вул. Льва Толстого, 3.
- Придбати квиток необхідно онлайн завчасно за посиланням.