Наближається 14 лютого — день, коли глобалізований світ експлуатує людську сексуальну поведінку. Червоний колір, серце та квіти, як символи кохання у людей, та чи унікальні ми серед неосяжного біорізномаїття? Міжстатеві стосунки людей та їх вплив на соціум та культуру унікальний і складний.
Щоб пояснити чому стан речей такий який він є, треба повернутися назад до того моменту, коли живі організми не ділилися на статі зовсім. Біологи поколіннями вирішують фундаментальне питання, а для чого власне статеве розмноження потрібно. Прості організми, такі як бактерії та археї, розмножуються простим поділом, а статеве розмноження ознака складних багатоклітинних організмів. Поява статей та статевого розмноження створила новий фактор еволюції — статевий добір, відтоді треба не лише краще виживати і здобувати ресурси, але і здобувати прихильність протилежноїї статі. Користуючись його принципами, можна провести логічний ланцюг і дати відповідь на питання, чому олені мають великі красиві роги, павліни – хвости, чому чоловіки виглядають інакше ніж жінки і чи так сильно ми відрізняємося від інших приматів в контексті статевої поведінки. Перші дослідження з нейровізуалізації кохання за допомогою функціональної магнітно-резонансної томографії проведені Aron А. та Fisher H. показали що специфічно на фотографію їх коханих у людей активувалися зони системи винагороди мозку, що відповідають за отримання винагодроди, філогенетично давні зони, що мають спільну функцію та будову у всіх ссавців. Цікаво подумати про такі речі напередодні Дня закоханих.
На лекції від Beehiveor ви дізнаєтесь про секс від еволюційного підгрунтя появи статі до статевих стратегій у людей:
- Cмерть та розмноження: немає лиха без добра
- Що таке стать?
- Коли з’явилось статеве розмноження і при чому тут паразити?
- Функції статевої поведінки
- Статевий відбір
- Пре- та посткопуляційні стратегії (спермові війни, феромони, зміна статті та людський фаворитизм)
- Статеві стратегії приматів, чи такі вже ми і не схожі?
- Любов та ревнощі як статева стратегія
- Як ми обираємо партнерів?
- То навіщо потрібен SEX?
Текст: Тарас Верещак
Лектор: Сергій Данилов — співзасновник та СЕО Beehiveor Academy and R&D Labs, кандидат біологічних наук, доцент КНУ ім. Т. Шевченка, активний популяризатор науки в Україні.
- Коли: 13 лютого, 19:30-22:00
- Де: ПеремогаSpace, бул. Тараса Шевченка, 62, Київ
- Реєстрація тут.