Шолом Алейхем, реб Шолом!

Шолом Алейхем

2 березня — день народження Шолом Алейхема, сьогодні виповнюється 161 рік з дня його народження, ім’я його звучить як вітання, нам всім. Ось телеграма письменнику, драматургу і просвітнику від заступниці директора Музею театрального, музичного та кіномистецтва України Ірини Мелешкіної.

Шолом Алейхем, реб Шолом!

З Вашим днем народження приходить весна, а з нею – веселе та життєстверджуюче єврейське свято Пурім. Свято чарівного визволення, перемоги добра над злом. І водночас – свято єврейського театру, бо саме пурімшпілери, що розігрували історію прекрасної цариці Естер та її мудрого дядька Мордехая, стали його першими акторами.

Ви, шановний Шолом Нохумович, були палким прихильником та знавцем їдишського театру, його найулюбленішим автором. Зухвалий вислів зі старої афіші – Шекспіра перекладено та покращено Рабиновичем – часом не про Вас?! А якщо цілком серйозно, то понад двадцять Ваших їдишських п’єс не сходили з кону єврейських театрів України. Навіть ті персонажі, яких Ви писали не для театру – Стемпеню і Рохеле, Рейзеле і Лейбеле, Сендер Бланк і Шимен-Еле вийшли на сцену та на довгі роки стали улюбленими у глядача, причому не тільки єврейського. 

Особливо це стосується Тев’є. Простий молочар, мудрець і трудівник, ніжний батько та люблячий чоловік, він – сама сутність єврейського народу. Тому цей герой з єврейської сцени пішов на українську, російську, американську, навіть на японську. І сьогодні на кращих сценах рідного Вам Егупця – в опереті та в театрі Франка – Тев’є з Голдою та всім сімейством живуть повнокровним життям, Вами їм подарованим.

В Єгупці-Києві і сьогодні працює театр Вашого імені. Тільки грає він не на їдиші – вже не зрозуміють. Ні, це не той театр, в який до Другої світової не дістати було квиточка, де з незмінними аншлагами йшли Ваші п’єси та інсценізації, де в ролі Тев’є виступав легендарний київський актор Лейзер Калманович. Той театр закрили в 1950-му, силоміць обірвавши історію їдишського театру в Україні. І керує театром вже не Моше Гольдблат, який досконало зіграв Вашого персонажа – «зачарованого кравця» Шимен-Еле, втіливши головну тему Вашої творчості – тему величі маленької людини. На чолі нинішнього театру Шолом-Алейхема стоїть онук Гольдблата Авігдор Фрейдліс. Єврейські актори – мандрівні зорі, цей образ з Вашого роману і сьогодні залишається актуальним.

Сміятися корисно. Лікарі радять сміятися… – ось Ваш рецепт на будь-який життєвий випадок. Навіть якщо цей сміх – крізь сльози. З днем народження, єврейський Марк Твен і Чехов, у якого оптимізм та завзяття органічно поєднані з мудрою сумною посмішкою. Мазл Тов!

Ірина Мелешкіна

Фото: Матвій Вайсберг. Портрет Шолом Алейхема. 1988. Картон, туш, білила, 29,7 × 42,0 см.

Підтримайте нас, якщо вважаєте, що робота Дейли важлива для вас

Возможно вам также понравится

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *