Що це за ігри та навіщо для них теорія? Щоб процес називався грою, мають бути гравці, набір правил, що описують як гравці можуть діяти і звичайно ж виграш, отримання якого одним з учасників залежить від дій інших.
Теорія ігор — галузь прикладної математики, що моделює та вивчає ігри, прийняття рішень та оптимальні стратегії. Вона розвивалась в контексті вирішення економічних проблем, але зараз займає набагато більшу нішу, адже ігри нас оточують буквально звідусіль. Починаючи з гри у камінь-ножиці-папір до воєнних конфліктів, від моральних проблем до еволюції живих істот, теорія ігор вивчає безліч проблем, що можна змоделювати як гру.
Голосування також є процесом, який описується в рамках теорії ігор. Голосування застосовують у спорті, телевізійних шоу, конкурсах, але особливо велику вагу голосування має в політиці. Теорія ігор розглядає стратегії учасників та фактори, які можуть впливати на результати голосування. Фіктивні кандидати, підкуп та голосування «за гречку! – всі ці речі ретельно досліджені та формалізовані завдяки математиці. На лекції «Теорія Ігор. Системи голосування, вибори і маніпуляції» можна буде дізнатися про все це з математичної точки зору:
-
як процес голосування розглядається з точки зору теорії ігор;
-
які системи голосування існують, як вони визначають рішення в суперечливих ситуаціях та які недоліки мають;
-
про парадокси систем голосування;
-
які є способи маніпуляції процедурами голосування та як їм протидіяти.
В контексті близькості майбутніх президентських виборів, ця лекція, окрім науково-популярного та просвітницького характеру має також практичний, адже якщо знати, як працює механізм, то зробити оптимальний вибір та не потрапити в пастку маніпуляцій легше.
Текст: Тарас Верещак