Теорія ігор: системи голосування, вибори та маніпуляція

Olexii Ignatenko

Що це за ігри та навіщо для них теорія? Щоб процес називався грою, мають бути гравці, набір правил, що описують як гравці можуть діяти і звичайно ж виграш, отримання якого одним з учасників залежить від дій інших. 

Теорія ігор — галузь прикладної математики, що моделює та вивчає ігри, прийняття рішень та оптимальні стратегії. Вона розвивалась в контексті вирішення економічних проблем, але зараз займає набагато більшу нішу, адже ігри нас оточують буквально звідусіль. Починаючи з гри у камінь-ножиці-папір до воєнних конфліктів, від моральних проблем до еволюції живих істот, теорія ігор вивчає безліч проблем, що можна змоделювати як гру. 

Голосування також є процесом, який описується в рамках теорії ігор. Голосування застосовують у спорті, телевізійних шоу, конкурсах, але особливо велику вагу голосування має в політиці. Теорія ігор розглядає стратегії учасників та фактори, які можуть впливати на результати голосування. Фіктивні кандидати, підкуп та голосування «за гречку! – всі ці речі ретельно досліджені та формалізовані завдяки математиці. На лекції «Теорія Ігор. Системи голосування, вибори і маніпуляції» можна буде дізнатися про все це з математичної точки зору: 

  • як процес голосування розглядається з точки зору теорії ігор;

  • які системи голосування існують, як вони визначають рішення в суперечливих ситуаціях та які недоліки мають;

  • про парадокси систем голосування;

  • які є способи маніпуляції процедурами голосування та як їм протидіяти.

В контексті близькості майбутніх президентських виборів, ця лекція, окрім науково-популярного та просвітницького характеру має також практичний, адже якщо знати, як працює механізм, то зробити оптимальний вибір та не потрапити в пастку маніпуляцій легше. 

Текст: Тарас Верещак

  • Лектор: Олексій Ігнатенко, математик, кандидат фізико-математичних наук, старший науковий співробітник Інституту програмних систем НАНУ. 
  • Ббільше про теорію ігор від лектора можна прочитати  тут
  • Коли: 6 грудня о 19:00 
  • Де: арт-простiр SOVA, вул. Ділова 5А.
  • Квитки тут
Підтримайте нас, якщо вважаєте, що робота Дейли важлива для вас

Возможно вам также понравится

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *