Київський академічний Театр Золоті Ворота відкриє новий сезон виставою «Я повернуся» про дітей з Півдня України, яких з початку повномасштабного вторгнення масово депортувала росія. Режисерка Анна Турло поставила виставу за однойменною п’єсою драматургині Оксани Гриценко. Прем’єра відбудеться 23 і 24 серпня.
За сюжетом, троє підлітків з Херсонщини опиняються в дитячому таборі в окупованому Криму. Там вони пробують осмислити, що насправді відбувається, намагаються опиратись ницій проросійській пропаганді і при цьому – продовжують проживати своє підліткове життя з характерним для цього віку проблемами, почуттями та раптовим дорослішанням.
«Працюючи над п’єсою, я брала інтерв’ю у підлітків із Херсону, які були в кримських таборах і потім змогли повернутися в Україну. Я дізналася у них не лише про факти, а й про кольори, запахи Криму, про мову, якою вони спілкувалися, про жарти, про дружбу, про булінг, про страх, про сум за мамою і бажання повернутися додому. Ці деталі були дуже цінними, бо допомагали мені відтворити атмосферу тих місць, а також побудувати характери героїв», – розповідає драматургиня Оксана Гриценко.
Режисерка Анна Турло з текстом п’єси познайомилась під час резиденції в Чехії, де власне і організувала читку «Я повернусь» для місцевого глядача. За ії словами режисерки, читка мала сильний вплив на європейців.
«Українському глядачу, перш за все, хочемо розказати історію про опір обставинам, надію та єдність», – коментує режисерка.
«На серйозну тему будемо говорити в неочікуваному, на перший погляд, форматі. Герої будуть проживати пригоди, бачити «страшними» речі, які видались би кумедними дорослим, і навпаки – по-дитячому осмислювати ті події, які є справді страшними. Діти, які не за своєю волею опиняються в «піонерському таборі», все одно залишаються дітьми – кидають виклик усьому світу,протистоять дорослим, вчаться підтримувати одне одного і вірять в щасливий кінець. Дуже ціную в тексті Оксани Гриценко саме цю реалістичну щиру «дитячість», – розповідає режисерка Анна Турло. В рамках гранту УКФ покази вистави відбудуться також у Празі, а відеоверсію «Я повернуся» транслюватимуть в Україні та за кордоном.
Жанр вистави — трагічна комедія для дорослих про дітей.
Ролі виконають: Анастасія Бабій, Катерина (Вишня) Вишнева, Наталя Телли та запрошений актор Роман Кучерявенко.
Наприклад для Наталі Телли, яка виконує роль Соні, тема вистави неабияк близька — акторка родом з Донеччини.
«Мене надзвичайно зачепила вистава. Я — з Донецької області, селища Богатир. Для мене війна почалася ще в 2014 році, тоді мені було 19 і я навчалася в Донецькому університеті. Коли росіяни почали обстрілювати Донецьк – ми не розуміли, що відбувається, мали замало інформації, були розгублені й нажахані. Можу сказати, що у мене тепер фактично немає дому, немає друзів. І з кожним днем фронт наближається до мого села, його вже наполовину розбомбили, у мене вже немає школи, у моєї бабусі немає будинку», — розповідає акторка.
Наталя Телли розповідає, що спільного між її життям і її героінею.
«Персонажка, яку я граю, Соня, — підліток. Вона теж майже самотня залишається в цій великій, масштабній війні. І при цьому Соня бореться за те, щоби залишатись із сім’єю, повернути свій дім. В один момент їй сказали все – ти доросла. Так і трапилося у мене колись».
… «У 2014, коли вимушено переїхала в Київ, я так само почувалась одинокою, розгубленою. Мої батьки залишилися в Донецькій області. Це підконтрольна Україні територія, але все одно селище залишається під обстрілами. Я була така маленька в великому місті Київ. І багато років я просто собі казала, що такого більше ніколи не повториться, я ніколи більше не прокинуся від вибухів. І коли це сталося вдруге – для мене це стало великим-великим триггером, вплинуло на психіку. Біль героїв вистави відчуваю абсолютно. Моя персонажка прагне пережити втрати, повернути дім, тяжіє до свободи», — розповіла для Kyiv Daily Наталя Телли.
Для довідки:
Анна Турло – українська режисерка, культурна діячка. Вистава “Я повернуся” стане третьою на сцені театру “Золоті Ворота”: 2020 Анна Турло поставила “Таргани” за п’єсою Януша Гловацького, а 2023 – «Крихітка Цахес» Марини Смілянець за мотивами повісті «Крихітка Цахес на прізвисько Цинобер». З травня 2022 року координує проект “Imagine UA” у Міських театрах Праги та ставить вистави на сценах чеських театрів. Празькі прем’єри: травень 2023 – “Троянки”, вистава створена у співпраці з чеським драматургом Давидом Коштяком та номінована на премію Марка Рейвенгіла, листопад 2023 – “Кафе 1933”, документальна вистава про Голодомор 1932-1933 років, грудень 2024 – “Мікве”, вистава за п’єсою ізраїльської авторки Гадар Галрон.
Оксана Гриценко – українська драматургиня, сценаристка, журналістка. Співзасновниця Театру Драматургів. Народилася на півдні Херсонщини у 1981 році. Закінчила Національний університет «Києво-Могилянська академія» за спеціальностями політологія та журналістика. П’єси пише з 2019. П’єса «Дон Жуан із Жашкова» стала основою для сценарію фільму з однойменною назвою. П’єса “Молочайник” перемогла в драматургічному конкурсі Липневий мед у 2023 році. Продовжує працювати журналісткою, часто їздить в зону бойових дій. “Я повернуся” створила на основі свідчень мешканців Півдня Херсонщини, частина якої досі окупована країною-терористкою росією.
Текст: Ірина Голіздра
Фото: Анастасія Монтач
Вистава реалізується за підтримки УКФ