Повернення до невідомого

«я зможу»

Ми говорили про можливість повернутися до місця, в якому невідомість твого життя, роботи та кар’єри в мистецтві тоді, в 1990 складалася тільки зі слів «я зможу». Далі — пряма промова, спогади Сергія Святченка.

…6 жовтня 1990 року я вийшов з поїзда на вокзалі в міста Хернінг, Данія. Було близько другої години дня. Людей було замало. Я пройшов кілька метрів до зупинки таксі. Сів у машину і радянсько-англійською пояснив шоферу куди їхати.

Сергій Святченко у студії Хернінг, Данія 1990.

Художні роботи є частиною постійної колекції готелю, HØJHUSET, де вони були створені у
90-ті роки.

Що для мене означає, коли я відкриваю шари пам’яті і дивлюся на результати минулого, це відчуття виконаної роботи та нової на шляху.
Це нове відчуття сталося зі мною, коли проект художнього килима у співпраці з DANSK WILTON і HØJHUSET отримав можливість реалізувати.
Нові технології, нова якість, можливості комунікації через ваше мистецтво, нові люди – все це на рівні естетичного подиву, який повертає вас до витоків.
Саме HERNING HØJSKOLLE, а тепер HØJHUSET HOTEL дали мені такі можливості, коли я вперше приїхав до Данії в студію на даху цієї будівлі на 15-му поверсі в 1990 році
, — розповідає в роліку Сергій Святченко.

…Коли ми під’їхали до будівлі і я увійшов у вестибюль, то виявив, що будівля та інтер’єр школи є дуже гарним стилем «північної архітектури модернізму»,  приклади якого, я бачив у Радянському Союзі лише у зарубіжних журналах по-архітектурі. «Оце так!», — подумав я. Школа, в якій я житиму три місяці (я отримав художню стипендію від данський держави, після великої виставки Українського сучасного мистецтва в Оденсі у Фюнському художньому музеї, де мій живопис «За горами Радість» був куплений у художню колекцію міста).

Я підійшов до ліфта, увійшов до нього, натиснув кнопку 15 поверх – студія для запрошених художників. В руках у мене була одна сумка та рулон полотна. Ліфт поїхав угору.

Увійшовши до студії я побачив дуже великі вікна, багато світла та красивий вигляд, відкриваючий на природу Ютландії. Так почалося моє життя у Данії.

Серія унікальних художніх килимів у співпраці з датською фірмою з виробництва килимів
DANSK WILTON www.danswilton.com та колажів для готелю HØJHUSET www.højhuset.com
(10-поверх)
.

Художні роботи, що пролежали в архіві художника, зроблені ним у студії 1990 року
через 32 роки повернулися знову на стіни відбудованої школи, тепер уже готелі, у 2023 році.

…Наступного дня я святкував свій день народження. Мені виповнилося 38 років. Через місяць на мою виставку/перформанс «БЛЕК», яку я показував у школі, приїхала моя дружина Альона з дворічним Пилипом.

…Хто міг подумати тоді, у 1990-му, що у 2023 році мене запросять виконати низку колажів, що базуються на архівних фотографіях школи та серію унікальних художніх килимів вже для HØJHUSET готелю, в який перетворилася відреставрована HERNING HØJSKOLLE через 32 роки.

Повернення до невідомого

Це текст таблички, які важать на 10-му поверсі, який я оформив в зоні вестибюля, камінної та їдальні: 

Дансько-українець Сергій Святченко (нар. 1952) – один із сучасних найвпливовіших колажистів. Його творчість долає межі традиційної та сучасної образності, поєднуючи поп-культуру з політикою, історією, наукою та архітектурою. 

У жовтні 1990 р. він отримав данську мистецьку стипендію та приїхав із Києва, Україна, до Данії в Herning Højskole (нині Højhuset) і був запрошеним художником у школі.

У творчості Святченко ми бачимо все відображення модернізму с його мистецьке дослідження з дадаїзму, сюрреалізму, архітектури, конструктивізму, школи Баугауз та американського

абстрактного експресіонізму 1960-х років, поп-музики та фільмів Андрія Тарковського.

У 2004 році Святченко винайшов стратегію художнього колажу, де він, додаючи щонайбільше три елементи у композицii. Він назвав його LESS, і до цього дня цей підхід LESS є найоригінальнішим і найбільшим внеском Святченка в міжнародне колажування. Святченко Less колажі його наполеглива увага до деталей надихнула молоді покоління фотографів і художників у всьому світі.

З 1990 року живе і працює в Данії.

У всіх кімнатах 10-та поверху килими з унікальної колекції COLLIDED, створеної у співпраці з DANSK WILTON. Колажі в кімнатах засновані на оригінальних фотографіях HERNING HØJSKOLLE 60-х років.

Більше його колажів можна побачити в зоні прийому та кімнаті з каміном.

На 15-му поверсі виставлені мистецькі роботи, які він створив у майстерні під час перформансу BLACK у грудні 1990 року.

Серію колажів, що базуються на архівних фотографіях школи 60-х років, можна побачити в камінній та в зоні прийому гостей.

Підтримайте нас, якщо вважаєте, що робота Дейли важлива для вас

Возможно вам также понравится

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *