102-й сезон у театрі Франка: виставки, вистави, прем’єри

102-й сезон

Національний театр драматичний театр ім. І.Франка 20 серпня розпочав свій 102-й сезон. По-перше, на основній сцені зіграли «Украдене щастя», а на малій — «Комедія на руїнах». По-друге, у фойє театру презентували експозицію, яку присвячено 30-ій річниці Незалежності України, 80-річчю від дня народження Богдана Сильвестровича Ступки та 165-річчю від дня народження Івана Яковича Франка, куратори: Андрій Александрович, Лілія Матвєєва.

У  першій залі представлені  унікальні світлини, постановки за творами Івана Яковича на сцені театру. Ця частина виставки  — спільний проект театру та Музею видатних діячів української культури. 

Центральна частина виставки  — фокус на 30-річчі Незалежності України, мистецьких здобутків театру за останнє тридцятиріччя. За словами генерального директора-художнього керівник атеатру Михайла Захаревича, за 30 років театр отримав для акторів і працівників 190 звань і нагород. Але поряд з творчою роботою йде громадська, громадянська робота — актори відвідують і допомагають нашим бійцям у госпіталях або на фронті.

У фойє можна побачити світлини з поїздок акторів до захисників на Донбас, які подарували франківцям гранатомети РПГ-18 «Муха» (вони теж є у залі). Серед театральної спільноти поїздки з виставими або концертами на Схід нашої країни має важливе значення, не заради піару. Багато хто з франківців туди їздить не за вказівкою або «так треба», а за власним покликом, щоб підтримати воїнів. До того ж у театрі працюють актори, що після початку війни вимушені були поїхати звідти, залишивши не тільки дім/роботу, але й родичів.

Наприклад, народний артист України Анатолій Гнатюк розказує, що франківська концертна бригада обїздила дуже багато — у госпіталях, на фронті. Але завжди була мрія — приїхати до бійців на якесь свято, що і вдалося реалізувати цього року. «На Великдень ми були на лінії зіткнення,  під Волновахою, нас зустрічала мотопіхотна бригада — ми давали там концерт. За планом треба було провести його з 11 до 12 години, бо це військова частина, все дуже чітко росписано за розкладом. Але по факту — ніхто не хоче розходитися, просять на «біс», і ми співаємо далі. Так дотягнули до 15 години. Знаєте, коли поверталися додому, то у душі зігріває такий вогник. І хоч і не багато, але ми щось зробили заради потрібної справи — перемоги в цій страшній війні», — розповів Анатолій Гнатюк.

І напередодні  80-річчя з дня народження (27.08. 1941—22.07.2012) великого актора  — Богдана Сильвестровича Ступки, у третій залі театру представлені світлини з особистого і творчого життя генія — його костюми з вистав («Тев’є-Тевель», «Король Лір», «Енеїда», «Істерія» та ін.) а також унікальна колекція капелюхів Майстра. Представляючи цю виставку, директор жартома зазначає: «Сподіваюсь, що не покрадуть шляпи».

А в день ювілейного дня народження Богдана Ступки, буде відкрито меморіальну дошку-горельєф на будинку, де мешкав актор по вул. Заньковецькій, 1/3,  у Києві. На відкриття анонсовано перформанс з капелюшками, який відбудеться під голоси з вистав Богдана Ступки.

До речі, з нагоди ювілею також у Національному музеї Тараса Шевченка незабаром презентують KOD STUPKA / КОД СТУПКИ, що включає  виставку портретів Богдана Ступки видатних художників України — Владислава Шерешевського, Івана Марчука, Ольги Петрової, Андрія Александровича-Дочевського, Михайла Химича, фотопроєкт з життя Актора, презентація книги-альбому «Я — Богдан», образи Ступки в графіці Сергія Якутовича, експозиція костюмів та колекція кіно- театральних афіш Богдана Ступки, відеоколаж з вистав та фільмів.

Прем’єри у франківців 

Щодо прем’єр нового сезону, то у театрі вже у вересні покажуть мюзикл в стилі кабаре у постановці головного режисера театру Дмитра Богомазова — «Співай, Лоло, співай!». Це п’єса Олександра Чепалова за романом Генріка Манна «Вчитель Гнус, або Кінець одного тирана» та фільму «Блакитний ангел», що свого часу була у репертуарі в Театрі  драми і комедії на Лівому березі Дніпра. На сцені франківців головну роль, Рози Фреліх, тобто, співачки Лоли будуть виконоувати Оксана Жданова і Дар’я Легейда. Також серед акторів задіяні: Олександр Печериця, Богдан Бенюк, Олександр Ярема, Дмитро Чернов,  Олександр Бегма, Віталій Ажнов та інші.

У листопаді  глядач побачить «Безаталанну» режисера Івана Уривського. Також Дмитро Чирипюк працюватиме над п’єсою «Кар’єра Никодима Дизми»  Т. Доленги-Мостовича. На камерній сцені ім. С. Данченка Юрій Одинокий продовжить репетиції вистави «Радован ІІІ» Д. Ковачевича.

Текст: Ірина Голіздра.

Підтримайте нас, якщо вважаєте, що робота Дейли важлива для вас

Возможно вам также понравится

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *