Bach Contemporary: про різні грані балансу

Bach Contemporary

Почати цей рік правильно — це точно знати, де отримати спокій. Наприклад, на фестивалі Bach Contemporary у Львівській національній філармонії ім.Скорика, який триватиме протягом січня 2023. Тепла атмосфера, тьмяне освітлення і чарівна інтерпретація найвідоміших творів середньовічної музики Себастьяна Баха.

Вп’яте на сцені Львівської філармонії відбудуться концерти різдвяної музики Себастьяна Баха, щорічним ініціатором яких є Олена Мацелюх. Цього року учасниками фестивалю стали численні сольні виконавці, камерний оркестр «Віртуози Львова», музиканти-віртуози на фортепіано, органі, гітарі, флейті, саксофоні, — а також артисти візуалу, зокрема графіки та живопису.

Головна мета фестивалю – відродити пам’ять про барокову музику та її внесок у мистецьке сприйняття світу та творчість. Програма представляє різні адаптації спадку композитора, головний знаменник якого – це щирі людські переживання навколо піднесених моментів життя, таких як різдвяні свята, почуття любові та пізнання.

Повернення в минуле vs повернення Баха

Кожен концерт побудований таким чином, аби створити гармонійне піднесення настрою від найлегшої надії через радість до стверджуючого спокою. Аби музика знайшла відлуння у душі, зовсім неважливо скільки їй років. Більш того, музика Баха – це не стільки про перенесення в минуле, в час найбільшої її популярності. Звісно можна поринути історичну ретроспективу, в середньовіччя, і замислитися над тим як митцю творилося, і чого вартувало – створити такі різдвяні мелодії.

Проте музика має іншу чудову властивість – незалежно від її віку та часу її виконання, вона пробуджує універсальні почуття – колись, зараз, і потім. Музика Баха має властивість витягати свідомість від стану апатії та повертати до життя ті емоції, які людина могла згубити в ритмі життя, або ж у віддзеркаленні війни. Почуття та мелодія завжди створюють чудове поле для рефлексії власного пережитого досвіду, бажань, принципів чи життєвого вибору. Музика Баха – це спосіб розкрити те, що ви хочете пізнати в собі глибше. Варто лише зловити цей момент піднесення, або ж спокою.

Сьогодні музики Баха дає досвід переживання власне життя – з війною, без війни, через неї. Година спостереження за собою і тим, як можна змінитися за рік, що минув. Цей досвід прослуховування музики – не про ескапізм в середньовіччя, це зважений погляд на прожитий кожним із нас рік, що минув і що змінив кожного з нас. Програма концерту побудована таким чином, що кожна композиція тримає спостерігача в діапазоні радісних почуттів, допомагає знайти різні грані балансу тут і зараз. І найголовніше в тому, що музика Баха відсовує на задній план біль, та допомагає зрозуміти які прекрасні риси та прояви душі виросли протягом року, і що там ще зароджується. 

Підібрати власний ключ

Аби отримати максимально насолоди від концерту, туди завжди потрібно йти з хорошим наміром, запитанням чи очікуванням. Для мене було декілька визначальних факторів, проте тут згадаю лише один. Щороку, невід’ємною частиною зимових свят для мене є улюблений концерт Стінга, який я обов’язково переглядаю десяток разів. У ньому багато прекрасних моментів, та найголовніше про що зараз хочу згадати – це вступна рефлексія митця:

Я радий бути тут, у Даремському соборі, і особливо радий повернутися сюди, на свою Батьківщину. Я повертаюся сюди надто рідко, проте це завжди для мене про повернення додому. І як годиться найбільше – я повертаюся додому саме зимою. Тому що зима має цю гравітаційну силу, що очевидно тягне нас назад до свого коріння, якийсь інстинкт повернення. Куди б ми не відправилися, нам властиво повертатися до тепла, затишку, туди де безпечно. Де камін. Колиска. Сімейний дім. І церква. І тут, одному із найкрасивіших Соборів в Англії, відсвяткувати зиму. Це пора холоду і морозу, довгих вечорів, але в той же час це пора історій і духів, привидів та димарів.

Щороку ці слова налаштовували мене на власні роздуми про рік що минув. Цікаво було спостерігати, як з року в рік ніби за одних умов, переосмислюється особистий досвід, як робилися власні висновки, рішення та формувалися нові очікування. Цього року рефлексії, як і в кожного українця, буди не особисті. Вони стосувалися всього. Особливо нас, і чому ми такі. Усі наші прояви, з якими ми познайомилися в минулому році.

Музика Баха стала хорошим обрамленням для того, аби відчути синергію непомітних сил, які змушують суспільство жити, дихати і найголовніше – турбуватися про іншого. 

Заземлити ноти. Наповнити музику смислами

Перший концерт, який відкривав фестиваль, створював різний настрій, де кожна композиція програми допомагала відслідковувати як піднесення душі, так і впевненість у внутрішній опорі. Адаптація музики Баха на ноти для струнних та клавішних забезпечує чудовий супровід для спостереження за власним чуттєвим сприйняттям музики. Перш за все музика Баха виводить слухача з втоми чи апатії, емоції починають відслідковувати різні партії виконавців та дають нове джерело для відчуттів та роздумів про найголовніше. 

Так наприклад, під час першого концерту фестивалю, виконання своєї партії контрабасом було найголовнішою опорою для споглядання за програмою. Виконання контрабасу дає прекрасне заземлення в моменті, спокійне та відчутне. На цій хвилі хотілося згадати багато всього що було подолано, як символ того, що наша віра в майбутнє має важливий матеріальний досвід. Музика у виконанні контрабасу слугувала чудовим заспокійливим впродовж всього концерту.

Натомість ансамбль фортепіан та органу давав відчуття перспективи, бажання творчості та віри у майбутнє. Особливо піднесено відчувалася гра чудового музиканта-віртуоза Віталія Дворового, якому своєю майстерністю вдалося передати грайливість мелодії та відчуття піднесення. Саме такий настрій був прекрасним продовженням рефлексій та думок про те, яким мусить бути цей рік. Легка і грайлива мелодія підбирала найкращий сценарій того, в що хочеться вірити.

Оркестр наповнював спостереження за цими рефлексіями чудовими і м’якими переходами, які поєднували присутність у сьогоднішньому дні із впевненістю в наступному. 

*

Аби якнайкраще оцінити враження від музики Баха, важливо прийти на концерт з наміром відкрити певні відчуття чи переосмислити якісь речі. Музика дасть нові ритми думці, і вони ні в якому разі не будуть песимістичними чи мало обнадійливими. Лише натхненними й сповненими добра. Проте не варто забувати, що під час концерту може винирнути у свідомості якийсь важливий імпульс. Його потрібно вловити, зафіксувати і добре подумати чому він живе у вашій душі. Саме тому мені пощастило побачити на концерті ще одного диригента – маленька дівчинка із залу точно знала, чому саме ця музика їй так подобається. Так би хотілося, аби той момент піднесення залишився з нею назавжди. Можливо, вловити власну хвилю піднесення вдасться і вам? 

Текст: Надія Скокова

Купити білет на  фестиваль Bach Contemporary 

Підтримайте нас, якщо вважаєте, що робота Дейли важлива для вас

Возможно вам также понравится

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *