Архітектура та дизайн: сучасні бібліотеки світу

бібліотеки

Бібліотеки – вже не просто місця для читання книг. Вони стають багатофункціональними просторами, включаючи великий спектр додаткових опцій і підтримуючи таким чином актуальність у добу електронних медіа й Інтернету. Представляємо добірку масштабних проєктів бібліотек нового покоління. Ми сподіваємося, що зовсім скоро ці простори будуть, як і до пандемії, заповнені людьми.

Tianjin Binhai Library

Проєкт бібліотеки Tianjin Binhai Library в місті Тяньцзінь (Китай) розроблений архітектурним бюро MVRDV спільно з Тяньцзіньським інститутом міського планування і проєктування. Відкриття об’єкта відбулось у 2017 році. Площа бібліотеки становить 33 700 м2. У ній зберігається 1,2 мільйона книг, близько 200 000 з них виставлені в центральному атріумі. Саме він приніс проєкту світову популярність.

В інтер’єрі атріуму переважає білий колір. Посеред нього розташована велика сфера, всередині якої розміщений лекторій. Книжкові полиці облаштовані вздовж стін атріуму; вони мають хвилеподібну форму, корелюючи зі сферою-лекторієм. Але це – лише частина бібліотеки: Tianjin Binhai Library містить і більш традиційні читальні зали, також є зони для навчання та роботи, лаунж-зони, конференц-зали, архів тощо.

бібліотеки
mvrdv.nl, mvrdv.nl; 1 Фото: mvrdv.nl
Архітектура та дизайн: сучасні бібліотеки світу

Helsinki Central Library Oodi

бібліотеки
ALA Architects 20190718 Helsinki Central Library Oodi; Фото: Tuomas Uusheimo

Бібліотека з цікавим дизайном, що була відкрита у Гельсінкі (Фінляндія), прямо навпроти будівлі парламенту, наприкінці 2018 року. Вона була спроєктована архітектурним бюро ALA Architects.  Будівля площею 17 000 м2 складається з трьох рівнів, кожен з яких відповідає за окрему функцію. Наприклад, найвищий вже прозвали  «книжковим раєм», оскільки там розташований величезний читальний зал відкритого планування. Книги в бібліотеці займають лише третину всього простору – архітектори створили універсальний центр з кафе, рестораном, кінотеатром і навіть звукозаписною студією та коворкінгом.

Перший поверх плавно перетікає в міську площу. Архітектори прагнули створити місце, доступне для всіх жителів міста щодня. Саме там розташовуються громадські простори із закладами харчування. А в теплі пори року на площі з’являються ще й літні веранди. На другому рівні розташовані як затишні куточки, де можна спокійно почитати, так і багатофункціональні зали, де можна провести зустріч з колегами або друзями. Бібліотека була побудована з використанням місцевих матеріалів і з урахуванням кліматичних умов. Дерев’яний фасад облицьований фінськими ялиновими дошками – широка вигнута лінія утворює навіс над входом і балкон з відкритою терасою.

Mui Ho Fine Arts Library

бібліотеки
MUI HO IS, MUI HO IS 1

Це приклад адаптивного використання будівлі під нові функції. Бібліотека розташована в індустріальному об’єкті з понад 100-річною історією на території Корнелльського університету в місті Ітака (штат Нью-Йорк, США). Проєкт редевелопмента розроблений архітектурним бюро Wolfgang Tschapeller ZT. Основним елементом бібліотеки є стелаж з книгами – це велика 3-рівнева сталева конструкція, піднесена над землею. Вона вміщує колекцію з понад 267 000 томів. У бібліотеці також облаштовані інші простори – читальний зал, навчальні кабінети, виставкові зали тощо. Роботи над проєктом Mui Ho Fine Arts Library велися з 2014 року, його відкриття відбулось у 2019 році.

LocHal

бібліотеки
LOCHAL IS, Civic Architects Фото: Civic Architects, IS

Бібліотека LocHal у Тілбурзі (Нідерланди) була визнана кращою будівлею 2019 року за версією щорічної міжнародної премії World Architecture Festival. Також вона стала лауреатом таких премій, як NRP Gulden Feniks, BNA Best Building of the Year 2019, Dutch Design Awards, Dezeen Awards і фіналістом AZ Awards, Architizer A+Awards, Architectenweb Awards, ін.  LocHal розташовується у будівлі, що була зведена у 1932 році та раніше слугувала локомотивним депо. Індустріальний стиль об’єкта був збережений. Над проєктом редевелопмента працювали архітектурне бюро Civic Architects спільно зі студією Braaksma & Roos, а дизайн простору – це результат роботи Inside Outside і Mecanoo. Інжинірингова компанія Arup виступила консультантом із питань сталості, адаптивного використання й акустики.  Площа LocHal становить 11 200 м2. Варто зазначити, що крім громадської бібліотеки тут є також робочі приміщення, лабораторія, кафе, місця для проведення заходів тощо. До речі, для зонування простору для організації івентів у LocHal створена система із шести великих завіс на всю висоту будівлі, а це 15 метрів.

Architecture Library

Архітектура та дизайн: сучасні бібліотеки світу
ARCHITECTURE LIBRARY, ARCHITECTURE LIBRARY1 Фото: IS

У 2019 році в Університеті Чулалонгкорна в місті Бангкок (Таїланд) відкрилася бібліотека Architecture Library, проєкт якої розробило архітектурне бюро Department of Architecture Co. У тому ж році бібліотека стала переможцем премії Best of Year Awards від американського журналу Interior Design, а в 2020 – увійшла до шорт-листа премії TIDA Awards, організованої Таїландською асоціацією дизайнерів інтер’єру, і номінована на премію ArchDaily Awards. Простір площею 1260 м2, який автори називають креативним інкубатором, виконаний переважно в сіро-чорних тонах. Як і в інших сучасних бібліотеках, тут обладнані загальні читальні зали, місця для спільної та приватної роботи, виставкові та лекційні простори. Серед дизайнерських акцентів об’єкта можна виділити сталеву сітчасту конструкцію, яка використовується, наприклад, для експозиції видань, і кабінки для індивідуальної роботи, організовані у вигляді лабіринту.

Charles Library

бібліотеки
CHARLES, LIBRARY Фото: IS

Проєкт архітектурного бюро Snøhetta, створений у співпраці з архітектурно-дизайнерською компанією Stantec. Бібліотека розташована на території Темпльського університету в Філадельфії (штат Пенсильванія, США). Реалізація цього проєкту площею 20 400 м2 відкриття відбулось у 2019 році. Очікується, що вона прийматиме більше п’яти мільйонів відвідувачів на рік. Від традиційних бібліотек Charles Library відрізняє наявність автоматизованої системи зберігання та пошуку книг BookBot, а тут їх близько 1,5 мільйона. Ця технологія забезпечує зручне і компактне розміщення видань. Але традиційна академічна бібліотека тут також є. В Charles Library облаштовані читальні зали і зона для навчання, що працює в режимі 24/7, виставковий та івент-простір, кафе тощо. Ще однією особливістю проєкту є сад, який займає майже 70% даху будівлі.

Текст: Марина Паралюш

Головне фото: Civic Architects, IS / LOCHAL IS, Civic Architects

Підтримайте нас, якщо вважаєте, що робота Дейли важлива для вас

Возможно вам также понравится

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *