Котяче моджо

Котяче моджо

Книга, яку обов’язково мають прочитати всі ті, хто любить котів. 

Джексон Галаксі — зіркою телешоу «Мій кіт із пекла» на каналі Animal Planet. Книжка Вона написана у співавторстві зі спеціалістом з поведінки тварин Мікель Марією Дельгадо і присвячена тому, як піклуватися про котів.

Поняття «котяче моджо» пов’язане з відчуттям упевненості, а його джерелом слугує безперечне володіння котом своєю власною територією і можливість слідувати своїм інстинктам. Якщо моджо працює, ваш кіт перебуває в гармонії з собою й навколишнім світом. Якщо ні — виникає низка проблем, які можна вирішити, якщо поставитися з розумінням до потреб вашого кота.

У книзі йдеться про те, як налагодити стосунки між котом та іншими членами сім’ї (як людьми, так і тваринами), який раціон буде оптимальним для улюбленця, чому треба облаштовувати котячий простір та знаходити час для ігор, як допомогти коту позбавитися поганих звичок.

Джексон Галаксі. Суцільне котяче моджо. Путівник по життю з вашим котом / — Переклад: А. Мішта, К.: «КМ-Букс», 2020, 392 ст. 

Уривок

Котифікація та територія: 

Чаклуємо над моджо домашнього простору 

Я впевнений, хоча це звучить як заяложена платівка, але… територія, ресурси, які на ній містяться, та право власності на неї — це найважливіші компоненти котячого моджо. Наскільки важливі? Ну, давайте так: я вже написав дві інші книги на цю тему. Як у «Котифікації»*, так і в «Котифікуйтеся, щоб удовольнитися»** акцент робився на розумінні територіальних інстинктів первісного кота, спостереженнях, як ваш кіт виражає ці інстинкти, а також створенні світу, який задовольняє ці потреби творчим, а не руйнівним способом. 

А навіщо нам взагалі потрібно створювати світ для своїх котів? Коли ми продовжуємо нашу сумісну подорож від сільського життя до міського, на нас, хазяїв, лягає саме ця місія. Врахуйте, що наші власні коти мали б природну територію, яка дорівнює приблизно шість-сім кварталів міста. Утримуючи їх у приміщенні та живучи більш щільно, ми зменшуємо цю територію в багато разів. Зовнішній світ стає меншим, тоді як їхній внутрішній первісний світ залишається тим самим. Якщо цей дисбаланс не виправити, ну, з мого досвіду, трапляються погані речі. Стосунки стають суперництвом, нагнітається конкуренція за цінні ресурси. І не думайте, що я маю на увазі стосунки кота з котами; деформацію відносин зазнають всі живі істоти, що ділять простір між чотирма стінами. 

Хороша новина полягає в тому, що ми можемо перемогти територіальний утиск. Котифікація — це мистецтво створення збагаченого середовища, прийнятного як для вас, так і для вашого кота. Котифікація вчить нас, що кожен квадратний сантиметр будинку можна ділити позитивно. Дозволити нашим котам володіти простором за допомогою розпилення запахів та набути впевненості у вертикальному світі — цього можна досягти в межах нашої особистої естетики. У цьому новому, значно обмеженому світі, який ми ділимо з нашими котами, ніхто не програє, доки ми дотримуватимемося компромісу. Якщо ми цього не робитимемо… ну тоді, як я вже сказав, існує велика вірогідність того, що погані речі відбудуться. 

Всім котам потрібне місце, де їх моджо може розквітнути. І це приводить нас до… 

Базовий табір — це визначена територія вашого будинку, яка є осереддям території вашого кота. Це часто місце знайомства та акліматизації (для котів, які переїжджають до нового будинку), а також місце безпеки. 

Створіть базовий табір для: 

■■переміщення;
■■реконструкції/ремонту;
■■знайомства з новою твариною;
■■знайомства з новим членом людської сім’ї;

■■приймаючи гостей, коли у вас сором’язливий кіт;

■■підготовки до надзвичайних ситуацій. 

Коли у котів є базовий табір, до якого вони можуть повернутися, стрес від усіх цих подій зводиться до мінімуму. 

ДЕ ВСТАНОВИТИ БАЗОВИЙ ТАБІР 

Базовий табір повинен бути в кімнаті, де ви проводите час. Це соціально важливий простір, де ви можете змішати свій запах із запахом кота. Кабінети, вітальні та спальні — приклади гарного місця для базового табору. Пральня, гараж чи підвал — не найкраще місце для облаштування базового табору, оскільки це не ті кімнати, в яких ви, мабуть, хочете проводити багато часу, тож вони, мабуть, сильно вами не пахнуть. 

Якщо ви заводите нового кота в будинок, де вже живуть коти, можливо, ви не захочете, щоб ваша спальня була базовим табором для нового мешканця. Адже якщо ваші коти сплять з вами, ви не захочете виганяти їх із цієї «домівки всередині домівки». Жодне місце не пахне вами так, як ваше ліжко. Можливо, ви налаштовуєте своїх котів на складний початок стосунків. (Докладніше про знайомство нового мешканця з котами, які вже у вас живуть, див. у розділі 10.) 

РОЗШИРЕННЯ БАЗОВОГО ТАБОРУ 

У базовому таборі потрібна велика кількість дороговказів. Коли територія вашого кота розширюється, і він проводить більше часу в інших частинах будинку, потрібні додаткові дороговкази. 

Розширення базового табору відбувається, коли ви переміщуєте дороговкази з базового табору в інші частини будинку, як спосіб познайомити свого кота з іншою частиною території. 

Дороговкази й поглиначі запахів, які ви використовували в базовому таборі, тепер розширять територію вашого кота у найкращий спосіб. 

Коли ваш кіт вже готовий вийти з базового табору, візьміть деякі з цих дороговказів — ліжечко, дряпку або лоток — і помістіть їх у сусідню зону. Коли ваш кіт досліджуватиме дім, ці знайомі предмети допоможуть йому відчути, що нова територія вже є «домівкою». Коли вони готові, запитаєте ви? Коти готові до розширення базового табору, коли вони явно розслаблені: їхні хвости піднято високо, їм все цікаво, вони їдять, п’ють та використовують свої поглиначі запаху. Тобто за допомогою мови тіла та поведінки інформують про готовність розширити базовий табір. 

Зміна базового табору. Замініть предмети, розташовані поза межами базового табору, новими поглиначами запахів та дороговказами. Це означає, що у вашого кота завжди будуть ділянки, які пахнуть знайомим запахом і надають йому відчуття власності. 

Словник котячого татуся 

  1. Дороговкази — це об’єкти, які підтверджують територіальну власність для вашого кота. За визначенням, дороговказ — це те, на чому ваш кіт залишив видимий знак або запах, наприклад кігтеточки, лотки й котячі ліжечка. Ми детально поговоримо про лотки, які є найважливішими дороговказами, далі в цьому розділі.
  2. Поглиначі запаху — це м’які предмети, які поглинають котячий аромат, а також можуть слугувати дороговказами. Вони кажуть «Я тут живу». Об них можна тертися, їх можна дряпати або на них можна лежати. Ліжка, ковдри, килими, картонні дряпки та дерев’яні кігтеточки — це чудові поглиначі запаху.


КІГТЕТОЧКА — АНАЛОГ ДОРОГОВКАЗА  Й ПОГЛИНАЧА ЗАПАХУ 

Я часто чую від клієнтів: «Мій кіт руйнує мій будинок». Що вони зазвичай мають на увазі: «Мій кіт дряпає меблі, але я не хотів би мати у своїй вітальні бежевий килимовий котячий будиночок». Справедливо. У багатьох випадках те, що люди сприймають як «погану» поведінку, є необхідністю для їхніх котів. Подряпини на столах і краях диванів — гарний приклад. Але для котів дряпання — це не розкіш (або патологія). Повторюйте за мною: дряпання — це не розкіш для котів. Це так вони розтягують м’язи спини та грудей, так займаються фізичними вправами і знімають стрес, і так вони позбавляються відмерлої кігтьової оболонки. Але для вашого кота дряпання виконує ще дві важливі функції: 

1. Подряпини — доказ власності.
2. Дряпання дозволяє котам змішувати свій запах з нашим (та інших тварин). 

Щоб по-справжньому зрозуміти котячий територіальний поштовх до дряпання, врахуйте також таке: ми, люди, як водиться, заповнюємо свій життєвий простір речами — матеріальними цінностями, якот меблі, твори образотворчого мистецтва, світлини, книги та подарунки. Коти зазвичай заповнюють своє життєве середовище запахом і видимими сигналами, які вони люблять підтримувати і «зберігати свіжими». Подряпини — чудовий засіб для обох цілей. 

Дряпаючи різні предмети (дряпки та кігтеточки) по всьому дому, ваш кіт залишає як видимі сліди, так і запах на тканині або дереві. Подібно до того, як ви оновлюєте інтер’єр, переставляючи, міняючи або прибираючи свої прикраси, коти будуть «коригувати» свої, коли вони проходять повз. Дряпання надає їм відчуття безпеки та власності — і перетворює ці ділянки вашого помешкання на дороговкази й поглиначі запаху. 

І дарма що коти хочуть дряпати й маркувати свої власні угіддя, вони ще можуть хотіти подряпати інші території… наприклад ділянки, які пахнуть… вами. Коти люблять дряпати кушетки та стільці, якими ви користуєтеся, з кількох причин, і головна з них полягає в тому, що так само, як вони створюють «груповий запах» з іншими котами, з якими вони живуть на одній території, вони, ймовірно, хочуть зробити те саме з іншими ссавцями в домашніх умовах… особливо великих, безволосих, які дають їм їжу та любов. Ваш кіт намагається змішати свій аромат з вашим, щоб продемонструвати співволодіння територією (найбільше, чим він може поділитися). 

О, так: і ваш диван, зазвичай красивий і міцний, покритий дуже зручним для подряпин матеріалом і міститься в соціально значущому територіальному просторі. Але ми можемо передати всі ці функції, важливі для вашого кота, спеціальному приладдю — кігтеточці. (Див. розділ 13 для отримання додаткових пропозицій щодо впровадження дряпання в тих місцях, де ви це дозволяєте.) 

У котів здебільшого є чотири ключові вимоги, про які вам потрібно знати: 

1. Розташування. 

Тепер, коли ви знаєте, що дряпання означає власність, подумайте, де ваш кіт любить дряпати. Кіт позначає речі, які є для нього соціально значущими — чи то дверна рама, чи ваш диван, чи килим. Тут потрібно бути готовим до компромісу. 

Коли ви ховаєте кігтеточку в підсобному приміщенні, де ніхто ніколи не буває, ви забезпечуєте відсутність моджо та зруйнований диван. А оскільки подряпини означають власність, вам потрібно кілька кігтеточок, які розставлені по всьому будинку. 

2. Текстура. 

Коти хочуть дряпати матеріали, в які вони можуть занурити свої пазури. Зазвичай коти надають перевагу таким текстурам, як джутова мотузка, дерево, пробка, килимове покриття або картон. У деяких котів можуть бути свої специфічні вподобання, тому було б добре запропонувати їм різні варіанти і подивитися, що їм більше до вподоби. Коли ви сумніваєтеся, дивіться на те, що вони подряпали! 

3. Зверніть увагу на кут. 

Спостерігайте за своїми котами, коли вони дряпають; чи віддають вони перевагу горизонтальним поверхням, таким, як ваш килим, чи вони йдуть дряпати бік дивана, який займає вертикальне положення? Або вони дряпають основу вашого ліжка? Деякі коти надають перевагу дряпанню поверхонь, розташованих під кутом, а інші люблять дряпати у всіх трьох положеннях. 

4. Розмір має значення. 

Хай що ви дасте подряпати своєму коту, воно має бути міцним. Коти, які дряпають вертикальні поверхні, повинні мати можливість стати на задні лапи й отримати повну розтяжку. Приладдям, що стоять окремо, потрібна широка основа — якщо вони хитатимуться, «виграє диван». 

_______________________________

*Catification: Designing a Happy and Stylish Home for Your Cat (and You!).   

** Catify to Satisfy: Simple Solutions for Creating a Cat-Friendly Home. 

Підтримайте нас, якщо вважаєте, що робота Дейли важлива для вас

Возможно вам также понравится

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *