Композитор Роман Коляда (піаніст-імпровізатор, журналіст i поет) та еко-блогерка і радіоведуча Маріанна Бойко вирішили привернути увагу киян до свого міста та зіграти протягом року 12 концертів у незвичайних локаціях Києва.
Вони вже побували на хмарочосі, в екскурсійному трамваї, провели концерт на найбільшому сміттєвому Полігоні ТПВ № 5. Цього разу доля привела авторів проекту на Дніпро. Роман Коляда розповів Kyiv Daily як і для чого був створений цей проект.
Час від часу я бачу, що хтось намагається доторкнутися до міста, осмислити його через музику. I це прекрасно. Тому що музики багато, музикантів багато, і бугвтьом з ним хочеться і треба говорити про Київ.
Як це почалося? Є двоє людей. Є я – музикант, піаніст-імпровізатор Роман Коляда. Серед інших жанрів, в яких працюю, я роблю музичні портрети людей. Є моя партнерка, подруга, колега, уже тепер співтворчиня, еко-блогерка Маріанна Бойко, яка вболіває за те, щоб місто було чистим, і взагалі планета була чистою, щоб люди модифікували свою екологічну поведінку, щоб вони не продукували зайвого сміття, не кидали його під ноги, прибирали за своїми улюбленцями… і тому подібне. Про це ми й говорили: про її проекти, про мої проекти. І результати спілкування виникло як ідея: «А давай ми за допомогою музики створимо портрет міста, щоб люди в нього ще більше закохались».
Бо якщо люди люблять – вони не будуть смітити, вони не будуть байдужими.
А якщо створити портрет?… Знаєте, я така фраза – «Краса в очах того, хто дивиться». Краса в моїх очах — як музичного художника. Красу міста, яку відчуваю, яку бачу — я передаю в звуках. Це така дуже поетична музика, вона змінюється щоразу, це емоційна музика, але енергійність, поетичність – в ній присутня практично завжди. Думаю, що й буде присутня. Хоча на 100% я не можу сказати, тому що… це все ж таки імпровізація. Імпровізаційність цього проекту власне в тому, що у нас на даний момент вже відбулося три зйомки (і четверта вже теж відбулася на цих вихідних на Дніпрі – ред.) Але остаточного переліку локацій, щоб у нас був план – немає.
У нас є загальне уявлення, ми шукаємо нетривіальні локації, тобто скоріш за все, навряд чи ми підемо грати на оглядовий майданчик перед Верховною Радою.
Перше відео ми зняли на хмарочосі на Троєщині. Там вид на Київ в 360 градусів. З такого несподіваного ракурсу — це дуже красиве місце. Ми залізли на шахту ліфта, заперли клавіші, апаратуру, зняли там відео і провели концерт.
Другий концерт – це був трамвай, куди теж затягли клавіші – це було дуже ексцентрично, але в результаті мило. І відео вийшло, як на мене, дуже зворушливим.
Третій концерт був на сміттєзвалищі. Це така кульмінація мене, як музиканта і Маріанни, як еко-блогерки. В сильному, буквальному перетині моїх і її зусиль, якихось творчих думок. Поки що воно рекордне за кількістю переглядів і за кількістю репостів. Вийшов такий шок-контент. Таке місто, і таке сміття. Показати контраст між красою і оцим стрьомним ракурсом – теж художній прийом. Ми ризикнули.
Четверта локація – буде річка. Ми знімали з яхти, затягнули на борт апаратуру. У нас є поетичне мотто для цього фрагменту – це уривок з мого вірша. «Це місто розпалось би навпіл, якби не мости, Дніпро напуває його не святою водою, ніколи його не залишу, бо в ньому є ти. А отже у нас тут божевільних як мінімум двоє». Музичний портрет міста. Річка.
Такий… епіграф. З води місто виглядає інакше. Річка об’єднує місто і розділяє місто, вона його омиває. В ній завжди і рух, і спокій водночас. Надзвичайно цікава стихія і саме її ми будемо цього разу досліджували. Відео вийде 10 жовтня.
Оскільки це — соціальний проект, не комерційний, то в чим більшій кількості форм мені вдастся зафіксувати, щоб люди могли це бачити і слухати – тим краще,і я це це зроблю. SoundCloud – ок. Apple Music? – Подивимося. Це треба буде зкомплектувати все у вигляді альбома.
Зрештою, є думка зробити з цього проекту не лише збірку кліпів, а й аудіо альбом, тому що музика дуже красива. Чесно кажучи, трьома роликами я страшенно втішений. Вони пишуться в екстремальних умовах, через те там є нюанси по якості звуку: це запис на даху, запис в трамваї, запис на звалищі з усіма наслідками: з тріском генератора, з наводкою трамвайних електромереж, але водночас — це моє, це справжнє, живе. Не вилизана музика, музика, яка народжується в надрах міста, самій гущі, самому житті. Ми ще під землю збираємося.
Селфі запилить – це ж всі можуть. А от знайти цей кут в особливий спосіб і потім через музику передати. І любіть, любіть.
Кожного 10-го числа кожного місяця у нас виходить наступний ролик. Дуже просто. Є запит – буде відповідь.
Серія з 12 унікальних фортепіанних концертів «Музичний портрет міста»:
- «Хмарочос». 6 липня на висоті близько 80 метрів на хмарочосі спального району.
- «Трамвай». 8 серпня в екскурсійному трамваї за маршрутом «Поділ – Пуща Водиця»
- «Звалище». 3 вересня Полігоні ТПВ № 5, сміттезвалище
- «Річка». 28 вересня на яхті «Мандрика».