Незабутий художник

Михайло Жук

У цій вівторок в Одеському літературному музеї відбулася презентація проекту «Михайло Жук – Вісник Відродження», який був організований Музеєм сучасного мистецтва Одеси в колаборації з Національним художнім музеєм України за підтримкою Українського культурного фонду. 

Український графік, живописець, поет та перекладач (1883, Каховка – 1964, Одеса), мав довгу творчу  біографію; народившись у  сім’ї робітника-маляра, він у 9-річному віці пішов «у науку» до місцевого майстра Меліхова;  навчався у Київській малювальній школі у Олександра Мурашка; студіював у Московському училищі живопису, скульптури та архітектури (викладачі Костянтин Коровін, Валентин Сєров), зі срібною медаллю закінчив Краківську академію мистецтв, викладав у Чернігівській приватній жіночій гімназії (вчитель малювання) та у духовній семінарії (серед його учнів був Павло Тичина – до речі саме Жук зробив обкладинку до його книги “Iвасик-Телесик”, 1932), деякий час жив у Києві;  був одним із професорів-фундаторів Української академії мистецтв … (додаткову інформацію про Михайла Жука та його роботи можна також подивитися тут ).

Михайло Жук
Фундатори Української академії мистецтва. Стоять (зліва направо): Олександр Мурашко, Георгій Нарбут, Василь Кричевський. Сидять (зліва направо): Микола Бурачек, Федір Кричевський, Михайло Бойчук, Михайло Жук. Київ, грудень 1917. Фото з Вікіпедії

Створив та зберіг попри все, бо й його не оминули злидні ХХ століття ( арешт у 1931 році, позбавлення можливості творити та вимушена робота на порцелянової фабриці в Підмосков’ї після звільнення, перебування в окупації, злиденне життя) портрети своїх друзів. Микола Зеров, Лесь Курбас, Микола Хвильовий, Володимир Ярошенко, Микола та Марко Вороні, Дмитро Тась, Дмитро Загул, Володимир Винниченко, Володимир Сосюра, Павло Тичина, Василь Чумак – більшість цих діячів є постаті «Розстріляного відродження»… 

Майже 40 років життя митця були тісно пов’язані з Одесою, де був викладачем проректором Художнього інституту з 1925-о по 1964-й роки, тут він і похований, то не дивно, що проект, присвячений його  пам’яті був презентований саме тут – незважаючи на те, що виставка «Михайло Жук – вісник Відродження», організована Музеєм сучасного мистецтва Одеси пройшла не в Одесі, а  у Львові, у  головній будівлі Національного музею імені Андрія Шептицького (23 серпня –  27 вересня, куратор Олена Кашуба-Вольвач).

Михайло Жук

На презентації проекту, який включає до себе електронний каталог робот митця, який створив Володимир Кудлач (зараз нараховує майже 700  позицій) були також показані його оригінальні розписи порцеляни та їх репліки-реконструкції, котрі створила Олена Жернова,  та репринтні видання двох книжок прози з колекції Одеського літературного музею та Музею сучасного мистецтва Одеси (видавничій дім «Антиквар»).

Підтримайте нас, якщо вважаєте, що робота Дейли важлива для вас

Возможно вам также понравится

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *