Дискусія з нагоди виходу книжки «На варті булави. Надвірні війська українських гетьманів середини XVII — другої половини XVIII ст.»
Хто такі козаки? Це питання на яке з легкістю може дати відповідь будь-який школяр. Воїни, лицарі, повстанці, українські вояки — та ще безліч ймовірних відповідей, які зафіксовані в українських підручниках з історії. Та чи дають вони відповідь на питання «хто такі козаки?», чи «як ми уявляємо собі козаків?».
Образ козаків в українського читача неодмінно поєднується з благородним шлейфом націоналістичної боротьби проти ворогів зовнішніх і внутрішніх. Історія козацтва в українському національному наративі зазвичай звужується до проблематики національно-визвольної боротьби — образ, який був придуманий ще романтиками у ХІХ ст., які накладали свої націоналістичні бачення на події минулого. У часи Радянського Союзу ця епоха була змальована у марксистських класових ідеях, так ніби козаки брали участь в антифеодальній боротьбі «народних мас». Особливо ця тема була актуалізована у 1950-х, коли у СРСР відзначали 300-ліття Переяславської Ради, так ніби це було «возз’єднання братських народів». Історики незалежної України не тільки повернулись до романтичних-націєтворчих ідей ХІХ ст., а й додали їм новий образ «державотворення», описуючи Гетьманщину як предтечу сучасної української держави. Таким чином маємо такий собі парадокс — з одного боку полиці книжкових магазинів пропонують величезну кількість літератури, присвяченої історії козацтва, але з іншого боку багацько з цих книжок так чи інакше повторюють ті самі міфи та образи, не наближаючи нас до епохи та життя козаків.
Одначе деякі сучасні українські історики здебільшого намагаються відійти від цієї парадигми і пробують глибше зануритись у світ XVII-XVIII ст. Однією з таких спроб є нова праця історика Олексія Сокирка «На варті булави». Автор, основним зацікавленням якого є військова історія, описує свою книгу як розповідь про появу і розвиток надвірних формувань, їх організацію, комплектування, жалування, озброєння та одяг.
Все разом поєднується у яскравий опис побуту козаків, як під час військових дій, так і в повсякдення гетьманського двору, даючи нам значно більше уявлення про те, хто ж зрештою такі козаки. Дізнатись більше і подискутувати з автором можна буде на презентації книжки.
Текст: Дарина Подгорнова
- Що: Дискусія з нагоди виходу книжки «На варті булави. Надвірні війська українських гетьманів середини XVII — другої половини XVIII ст.»
- Коли: 7 грудня, о 18.30
- Де: Книгарня «Є», вул. Лисенка, 3
Олексій Сокирко «На варті булави. Надвірні війська українських гетьманів середини XVII – другої половини XVIII ст.» —Темпора, 2018, 184 ст.