Опера-антиутопія GAZ

Опера-антиутопія GAZ

Це відомо всім: «Нова Опера» вже більш року працює над оперою-антиутопією. І що це  — міжнародний проект, в якому беруть участь Україна, Австрія, США. З пластикою вокалістів працює  австрійський хореограф Симон Майєр. Режисерка проекту — Вірляна Ткач. Композитори — Роман Григорів та Ілля Разумейко. І ось нарешті: 11 червня в Києві на сцені театру Франка відбудеться українська прем’єра міжнародного оперного проекту.

Оперу побудовано за принципом композиційного мислення та творчого співавторства між композиторами та  режисером. Дія опери вибудовується навколо історії про вибух на футуристичній фабриці, що колись продукувала енергію для всього індустріального суспільства. Центральним образом художньої реальності є препароване фортепіано — колишній пульт індустріального гіганта, який поєднував живе і техногенне в одній системі.

Людина тієї системи  втратила  свою суть, мораль та людяність. Її життя доведено до автоматизму дій. Коли ж вирішує знищити старий і звичний уклад життя — ламає систему. Та чи знає, з чого творити новий світ?

Джерелом натхнення опери GAZ є постановка «Ґаз» українського театрального режисера-авангардиста Леся Курбаса за однойменним твором німецького письменника експресіоніста  Ґеорга Кайзера, реалізована 1923 року у Мистецького об’єднання «Березіль».

Робота над виставою почалась одразу після знайомства композиторів із режисеркою, дослідницею творчого спадку Леся Курбаса Вірляною Ткач.

Композитор Роман Григорів пригадує початок творчої співпраці: «… У вересні 2018 року до нас в Спілку композиторів прийшла Вірляна Ткач, і фактично в долонях  принесла «живий дух» Леся Курбаса. Він ще і досі перебуває там, допомагаючи нам всім будувати химерний світ «опери-антиутопії» GAZ. У цьому перформансі ми відроджуємо дух українського авангарду 1920-х: цілісного європейського мистецького явища, що трагічно обірвалось із приходом тоталітарної системи та настанням побутово-суспільного соцреалізму, що тріумфує і досі  на українських сценах».

«Ми взяли лише кілька фраз з самої п’єси Ґеорґа Кайзера GAZ. Але п’єса, якій уже 100 років, надихнула нас, а це головне», — розповідає між репетиціями режисерка Вірляна Ткач. Її творчий почерк — поєднувати в своїх постановках поезію та музику, — «В опері GAZ є рання поезія Тичини, яка нам підходить. Це дуже важливо, щоб у нашій виставі була українська мова.  Я багато перекладала цього поета. Але це опера, в якій головне — музика, яка не вимагає багато тексту. Як режисерка, я йду радше від музики, а вже потім шукаю текст.  Тому ми дивимося навколо, ми відкриті і бачимо саме наш час, нашу ситуацію. Так, у своїй п’єсі німецький драматург Кайзер порушує дуже важливе питання — до чого може призвести людство уся ця техніка? Це головне питання. І ми маємо власні відповіді на цей посил драматурга. Адже мусимо говорити одною мовою». 

«У черговій «новій опері» Nova Opera ми з нашою мистецькою командою знову ставимо собі онтологічні питання: «Що є опера? Чого людина на сцені співає? І яку роль може «відіграти» музика (що пройшла всі стадії, від music as emotion та music as structure до music as conception) в актуальному музичному театрі» — розповів композитор Ілля Разумейко.

Композитори Роман Григорів та Ілля Разумейко запросили до роботи на хореографічним вирішенням постановки відомого австрійського хореографа, музиканта Симона Майєра: «NOVA OPERA — креативний колектив, тому мені з ними цікаво і легко працювати. GAZ – це історія про працівників на фабриці. І тут дуже важливі рухи, пластика. Що відбувається, коли людина стає машиною, а, позбувшись механічності – то знову стає м’якою та гнучкою. Ці зміни потрібно візуально передати. Над цим зараз і працюємо.Я в захопленні від голосів та сили харизми колективу. Все разом — GAZ  матиме вибуховий результат».

Перший показ фрагментів опери GAZ відбувся 11 листопада 2018 року в Мистецькому Арсеналі в рамках виставки Курбас: Нові світи.

Прем’єри:

  • 11 червня – Київ, сцена  Національного театру Франка, о 19:00.
  • 17 вересня – Відень.  GAZ буде представлено на фестивалі MusiktheatertageWIEN, у рамках культурного року Україна-Австрія.
  • Американська прем’єра опери GAZ відбудеться у  2020 році в театрі La Mama  (Нью-Йорк).

Організатори: NOVA OPERA / Yara Arts Group / PORTO FRANKO / Інша Освіта / Інші

Підтримайте нас, якщо вважаєте, що робота Дейли важлива для вас

Возможно вам также понравится

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *