Антропологія міст

Антропологія міст

І міського права на руських землях у XIV – першій половині XVII століть. Саксонське зерцало – один з найстаріших латинських правових збірників, який був складений ще на початку XIII ст. в Саксонії і у деяких містах Німеччини діяв аж до початку ХХ століття.

Використання саксонського права простиралось далеко за межі Середньовічної Німеччини. Так, на території України за Великого Князівства Литовського та Королівства Польського саксонське право діяло за редакціями Бартомолея Ґроїцького, Миколи Яскера, Яна Кірштейна та Павла Щербича. Ці редакції – політичні статути, правничі трактати та сеймові конституції – зображують зміну не тільки правових норм протягом Середньовіччя та ранньомодерного часу,  а й соціальних настроїв. І хоча історики використовують такі джерела зазвичай для дослідження права у самому собі, при використанні підходящої методології воно може показати набагато ширшу картину.

Саме цим скористалась дослідниця Українського католицького університету Тетяна Гошко у своїй монографії «Звичай і права. Джерела, коментарі, дослідження». Перший том присвячений антропології міст і міського права на руських землях у XIV – першій половині XVII століть. Використовуючи культурно-методологічну антропологію, авторка виходить з-поза сухої мови джерел і дивиться крізь призму закону на тогочасні звичаї і традиції, інтелектуальні віяння – такі як Реформація та поширення ідей гуманізму у Східній Європі.

І хоча на перший погляд середньовічне суспільство може здаватися чітким і впорядкованим, воно мало своє розмаїття – конфесійне, етнічне і гендерне. Правові джерела як ніхто можуть розповісти про сімейні і шлюбні норми, ставлення до дитини та дитинства, особливості міських звичаїв  і державних норм. Детальніше про це можна буде дізнатися від самої дослідниці Тетяни Гошко на презентації монографії, за участі інших провідних дослідниць ранньомодерної України Наталі Яковенко та Наталки Старченко.

Текст: Дарина Подгорнова

  • Що: Презентація книжки «Звичай і права. Джерела, коментарі, дослідження: у двох томах. Том I. Антропологія міст і міського права на руських землях у XIV – першій половині XVII століть» Тетяни Гошко.
  • Книжка на сайті
  • Де: вул. Волоська 6/5 (5 корпус Києво-Могилянської Академії, кафедра історії)
  • Коли: 16.30
  • Вхід на подію вільний, поклікання.
Підтримайте нас, якщо вважаєте, що робота Дейли важлива для вас

Возможно вам также понравится

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *